Jak robić dobre zdjęcie dziecku, by mieć ładną pamiątkę. Profesjonalny poradnik fotograficzny

2014-12-03 9:44

Jak fotografować dzieci? Z pomysłem, bez sztucznego ustawiania, wykorzystując otoczenie i przedmioty w którym znajduje się nasze pociechy. Im warunki podczas fotografowania są bardziej naturalne i przyjazne dziecku, tym nasze zdjęcia będą więcej opowiadać. O tym jak zrobić dobre zdjęcie, rozmawiamy z Joanną Sibilską z Atelier 21.

jak robic zdjecia dzieciom
Autor: Atelier 21|_materialy_prasowe

Spis treści

  1. Czy dzieci są wdzięcznymi modelami?
  2. Co jest najtrudniejsze w fotografowaniu dzieci?
  3. Jak narodziła się w Pani pasja do fotografowania?
  4. Dla każdego rodzica ich dziecko jest najpiękniejsze i widzi to na każdym, nawet kiepskim jakościowo zdjęciu. Czy warto zdecydować się na profesjonalną sesję zdjęciową?
  5. Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice podczas fotografowania swoich dzieci?
  6. Pomysły na ciekawe ujęcia dzieci...

Czy dzieci są wdzięcznymi modelami?

Jak dla mnie najwdzięczniejszymi. Dziecko to nasz największy skarb i dla każdego rodzica jest ono najwspanialsze, najpiękniejsze i najcudowniejsze. Podczas moich sesji staram się u starszych dzieci wywołać jak najwięcej emocji, żeby uwieczniać je w kadrach a u maluszków uwieczniam ich piękno, delikatność i to jakim są cudem. To są bardzo ulotne chwile, które bardzo szybko odchodzą w niepamięć w tym jakże pędzącym świecie.

Co jest najtrudniejsze w fotografowaniu dzieci?

Myślę, że sesje noworodkowe do najłatwiejszych nie należą. Trzeba się tu wykazać dużą cierpliwością, spokojem i ciepłem zarówno w stosunku do dziecka, jak i rodzica. W krótkim czasie trzeba ich przekonać do siebie i zdobyć ich zaufanie, bo powierzają mi swój największy skarb. Podczas takiej sesji to mój "mały model" jest najważniejszy, a ja się muszę po prostu do niego dostosować. Jeśli jest głodny to sesję przerywamy, jeśli ma potrzebę poprzytulać się do mamy - przerywamy, jeśli zaczyna płakać - przerywamy. Na wszystko musi być czas i zapewnione bezpieczne warunki. Bo bezpieczeństwo dziecka to jest najważniejsza rzecz podczas fotografii noworodkowej.

Jak narodziła się w Pani pasja do fotografowania?

Moja mama zawsze uwieczniała ważne momenty z naszego rodzinnego życia właśnie fotografując. Zaczynała od Zenita i moje początki były podobne. Tyle tylko, że mama pozostała przy amatorskich zdjęciach rodzinnych, a ja poszłam dalej, zaczęłam zgłębiać tajniki fotografowania profesjonalnego i dziś zajmuję się tym zawodowo.

Dla każdego rodzica ich dziecko jest najpiękniejsze i widzi to na każdym, nawet kiepskim jakościowo zdjęciu. Czy warto zdecydować się na profesjonalną sesję zdjęciową?

Zdecydowanie tak. To najpiękniejsza pamiątka - dla pokoleń. Dzień sesji to wielkie wydarzenie. To czas poświęcony przez fotografa konkretnemu dzieciaczkowi oraz jego rodzicom i rodzeństwu. Sama przed sesją proszę mamę, żeby się umalowała, zrobiła fryzurę i ubrała się w to, w czym najpiękniej się czuję. Maleństwa mają przygotowywane przeze mnie specjalne stylizacje. W tym dniu każdy bohater mojej sesji jest wyjątkowy i ma szansę na wspólne zdjęcia ze wszystkimi członkami swojej rodziny. Wielokrotnie na sesje decydują się młode mamy, które czasem w tych pierwszych dniach nie mogą odnaleźć się w nowej roli. Ja jako fotograf noworodkowy, bardzo często ten czas (około 3 godzin) przeznaczony na sesje noworodkową, poświęcam także mamie i spędzamy go na rozmowach, poradach i różnych praktycznych wskazówkach. W czasie naszego spotkania staram się stworzyć takie warunki rodzicom, a przede wszystkim mamie, żeby mogła przez chwilę sobie odpocząć, popatrzeć tak trochę z boku na swoje maleństwo i w spokoju napić się herbaty.

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice podczas fotografowania swoich dzieci?

Największy błąd to wołanie do dziecka: "uśmiechnij się", "no nie tak, ładniej", "będzie ładny uśmiech to pójdziemy na lody". Tak na zawołanie, to dzieci bardzo często nie reagują lub robią tak sztuczną minę, że zdjęcie nic nam nie przekazuje. W fotografii liczą się emocje i to je należy pokazywać. Kolejny błąd: zdjęcia robione w ostrym słońcu w samo południe. To nie jest za dobra pora, chyba że znajdziemy jakieś zacienione miejsce, gdzie nie będzie tłumu ludzi, w którym można coś zaaranżować z zastanych przedmiotów. W trakcie zdjęć należy starać się rozmawiać z dziećmi, prosić żeby coś opowiedziały, zadawać pytania czy opowiadać śmieszne historie, które wywołają naturalny uśmiech na buzi waszego dziecka.

Pomysły na ciekawe ujęcia dzieci...

Polecam podglądanie dzieci w rożnych codziennych sytuacjach. Takie domowe zdjęcia wykonane przez rodziców najlepiej wychodzą, gdy są robione niezapowiedzianie. Dziecko bawi się w pokoju, to po cichu należy zajrzeć do niego i uwiecznić dany moment w postaci kadru. Dobry czas do fotografowania to zabawa z rodzeństwem, wspólne gotowanie oraz wszelkie wyjścia na dwór czyli tzw. zdjęcia plenerowe: w lesie, na plaży, na łące i to nie tylko w pogodne dni. Po deszczu wszelkie odbicia w kałużach są bardzo dobrym materiałem na zdjęcia. W słoneczne, ciepłe dni polecam późne godziny popołudniowe, kiedy mamy do czynienia z pięknym światłem. Starajmy się fotografować dzieci przy każdej możliwej okazji, ale tak z pomysłem, malując swoje zdjęcie już w głowie.

Dziękuję za rozmowę.

atelier
Autor: materiał archiwalny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza