Jakie książki rodzice najchętniej kupują swoim dzieciom? [WYWIAD]

2015-06-22 15:08

Półki z książkami dla dzieci uginają się pod ciężarem publikacji wyjątkowych – z bohaterem, z którym dziecku łatwo jest się utożsamić i ilustracjami oddającymi piękno oraz istotę treści. Zainteresowanie książkami wśród najmłodszych rośnie, po jakie lektury najczęściej więc sięgają dzieci i ich rodzice - wskazuje Marta Rzehak z wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Książki dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Książki dla dzieci rozbudzają wyobraźnię i wrażliwość językową!

Dzieci z przyjemnością sięgają po książki?
Marta Rzehak: Tak, ale taką potrzebę i nawyk muszą przejąć od rodziców. Dlatego tak ważna jest obecność książek w domu, wspólne czytanie na dobranoc, etc. Jeśli od najmłodszych lat dziecko widzi, że czytanie jest po prostu formą spędzania czasu, później samo będzie chętnie sięgać po książki.

Czytaj także: >> Jak zachęcić dziecko do czytania? 5 sprawdzonych pomysłów >>

Co najczęściej chcą czytać najmłodsi?
Dzieci lubią bohaterów, z którymi mogą się w jakiś sposób identyfikować oraz postaci, które mają podobne zainteresowania i przeżywają podobne emocje. Doskonałym przykładem jest tu książka „Mały Koko Smoko idzie do szkoły”, która opowiada o smoku Kokosku rozpoczynającym naukę w szkole i poznającym nowych przyjaciół (również takich, którzy uważają, że szkoła wcale nie jest potrzebna). Z takim bohaterem jak Kokosek łatwo jest się zaprzyjaźnić i dzieci chętnie podążają śladami jego przygód. Seria o Kokosku liczy już kilkanaście tomów (kolejne wkrótce ukażą się również na polskim rynku) i doczekała się ekranizacji (film w naszym kraju premierę będzie miał w lipcu).

A jakie lektury w rękach swoich pociech najchętniej widzieliby rodzice?
Dorośli, kupując książki dla dzieci, sugerują się nie tylko ładną szatą graficzną czy ciekawą fabułą, ale stawiają również na pogłębianie wiedzy. Wybierają lektury, z których dziecko może się czegoś nauczyć, lepiej zrozumieć świat i prawa nim rządzące. Dlatego tak wielką popularnością cieszy się cała seria tzw. historyjek dla ciekawskich dzieci: „Skąd się biorą dziury w serze?”, „Dlaczego mleko jest białe?”, „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?”, „Czy słonie boją się myszy?”, „Skąd naprawdę wiemy, jaki jest Bóg?”.

Czytaj także: >> Dlaczego warto czytać dzieciom? Czytanie książek to inwestycja >>

Łapię się na tym, że wybierając książki dla mojego dwulatka, przypominam sobie swoje bajki z dzieciństwa. Brakowało im czegoś, może właśnie kolorów i scen odnoszących się do codzienności?
Do lat 90. XX wieku literaturę dziecięcą stanowiły przede wszystkim baśnie, zarówno te klasyczne, jak i ich nowoczesne warianty. Obecnie twórcy książek dla dzieci odchodzą od dawnych schematów – książka dla dziewczynek już nie musi opowiadać o księżniczce, a dla chłopców o kowboju. Dzisiejsza literatura stawia na eksponowanie ponadczasowych wartości i przybliżanie odpowiednich postaw społecznych. Lektura ma bawić, ale także rozwijać wyobraźnię dziecka, uczyć wrażliwości, życzliwości, akceptacji siebie i innych. Nie dziwi więc sukces takich książek jak chociażby „To ja! Historie, które dodają dzieciom pewności siebie”. Prawdą jest również, że dzisiejsze książki dla dzieci są niezwykle kolorowe i przepięknie ilustrowane.

Dziecko zresztą często zaczyna przygodę z książką od obrazów właśnie.
Ilustracje w książce dziecięcej są równie ważne jak sam tekst. Autor i ilustrator muszą ściśle współpracować, żeby wizja artystyczna była spójna z treścią, ale przede wszystkim, aby była atrakcyjna dla dzieci. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku książek dla najmłodszych, którzy często nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać (czytają im np. rodzice), ale śledzą wzrokiem ilustracje.

Jak wygląda współpraca między autorem a ilustratorem?
Cały proces rozpoczyna się od przeczytania przez ilustratora tekstu książki. Na jego podstawie tworzy on szkice wstępne i omawia je razem z autorem, by wspólnie zastanowić się nad zaproponowaną przez ilustratora wizją, podyskutować o pewnych niuansach, etc. Kiedy szkice wstępne zostaną zaakceptowane, ilustrator pracuje już nad ostatecznymi ilustracjami i podejmowane są decyzje o ich doborze (w porozumieniu z autorem, ilustratorem i wydawcą). Dzisiejsze bajki dla dzieci fascynują, i to nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza