Komiksy dla dzieci – TOP 10 najlepszych komiksów dla najmłodszych

2021-08-31 13:26

Dobra graficzna opowieść nie tylko bawi, ale także rozwija wyobraźnie i rozbudza wrażliwość plastyczną dziecka. Co więcej – może pomóc mu w nauce czytania. Trzeba tylko dobrze wybrać. Oto 10 komiksów, które polecamy do czytania najmłodszym.

Komiksy dla dzieci – TOP 10 najlepszych komiksów dla najmłodszych
Autor: Getty images TOP 10 najlepszych komiksów dla najmłodszych

Spis treści

  1. Detektyw Miś Zbyś na tropie
  2. Gucio i Cezar
  3. Kolekcja mitów profesora Bronsone’a. Artur i złoty sznur
  4. Calvin i Hobbes
  5. Bajka na końcu świata
  6. Ostatni Żubr
  7. Muminki
  8. Hilda
  9. Fibi i Jednorożec
  10. Przyjaciele

Gdy byliście dziećmi uwielbialiście „Fistaszki”? A może zaczytywaliście się w „Tytusie, Romku i Atomku”? Albo w „Jeżu Jerzym”? No cóż, z miłości do komiksów się nie wyrasta...

Na pewno z radością sięgniecie po kolejne fantastyczne graficzne opowieści. Tym razem oczywiście z synem lub córką. Oto dziesiątka od której warto zacząć z dzieckiem komiksową przygodę. Przed wami TOP 10 komiksów dla dzieci.

Czytaj również: Książki o kosmosie - najlepsze propozycje dla dzieci w wieku 3 i 4 lat

Zabawne książki dla dzieci - 5 książek, które rozbawią dziecko

Detektyw Miś Zbyś na tropie

Szafirowy niedźwiedź Zbyś to detektyw dla którego nie ma zagadek nie do rozwiązania. Oczywiście jeśli pomaga mu jego asystent – borsuk Mruk o zaskakująco różowym futerku.

Parę sympatycznych bohaterów Maciej Jasiński wymyślił dla swojego synka, który domagał się bajki na dobranoc. Wesołe, pełne szczegółów rysunki są dziełem Piotra Nowackiego. Humor, ukryte zagadki i  bajecznie kolorowe plansze spodobają się młodym czytelnikom.

Z serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie” ukazało się już sześć książek: „Lis, ule i miodowe kule”, „Skarb kapitana Czarnofutrzastego”, „Złoty Sokół Teksański”, „Dama z pluszowym misiem”, „Wielki bałagan”, „Kosmos to za mało”.

Dlaczego warto czytać książki

Gucio i Cezar

Ten komiks to absolutna klasyka. Pamiętacie go? Na pewnoJ Zadziwiające, ale rysunkowa opowieść o szalonych przygodach łakomego hipopotama Gucia i rozważnego psa Cezara ani trochę się nie zestarzała. Wciąż jest zabawna i ciekawa, To przede wszystkim zasługa cudownej, dowcipnej kreska Bohdana Butelki.

Ale też niezwykłej historii, zwięźle i z humorem opisanej przez Krystynę Boglar. Dzięki niej młody czytelnik z radością przenosi się w krainę wyobraźni, by wraz z bohaterami podróżować po dalekich krainach, spotykać piratów, walczyć z potworami, ratować księżniczki.  I świetnie się przy tym bawi.

Kolekcja mitów profesora Bronsone’a. Artur i złoty sznur

„Artur i złoty sznur” to pierwszy tom skierowanej do najmłodszych czytelników serii stworzonej przez znakomitego brytyjskiego rysownika.

Mały chłopiec Artur, staje przed trudnym zadaniem - musi odzyskać ogień, który ogrzewał mieszkańców miasteczka i zapewniał im bezpieczeństwo. Oglądając i czytając graficzną opowieść Santona, dziecko przenosi się wraz z bohaterem do niezwykłej krainy Wikingów.

Czekają tam na nie potężni bogowie, mityczne bestie i magiczne artefakty, cały czarodziejski świat, któremu trzeba stawić czoło. Zadanie niełatwe, ale od czego jest wyobraźnia! Duże kolorowe ilustracje są pełne fantazji i iście magicznego uroku, całości zaś dopełniają krótkie, proste teksty, w sam raz dla początkującego czytelnika. W serii ukazał się też drugi tom: „Marcy i zagadka Sfinksa”

Czytaj również: 5 naprawdę dobrych książek fantasy - kup je swojemu dziecku

Stare, dobre seriale dla dzieci - co warto pokazać dziecku?

Dziecko nie chce czytać? Oto sprytne sposoby na małych przeciwników książek

Calvin i Hobbes

Dziecko miało zły dzień i przydałoby się coś, co poprawi mu humor? Calvin i Hobbes to jest to, czego wam trzeba! Choć od premiery pierwszych odcinków dzieła Billa Wattersona minęło już ponad 30 lat, jego komiks nadal śmieszy do łez.

Rysunkowa opowieść o małym chłopcu i jego przyjacielu, pluszowym tygrysie, w którego, gdy nikt nie widzi, nagle wstępuje życie, jest bowiem wyjątkowo zabawna. Calvin ma bujną wyobraźnię i głowę pełną szalonych pomysłów, a Hobbes ani na trochę mu nie ustępuje.

Razem tworzą więc znakomity duet, który rozrabia aż miło. Wesołe rysunki i dowcipne teksty Billa Wattersona sprawiają, że komiks ogląda się i czyta z uśmiechem.   

Bajka na końcu świata

Postapokaliptyczna seria dla najmłodszych. Mała Wiktoria wraz ze swoim psem Bajką wędruje w poszukiwaniu rodziców. Świat, który mijają po drodze jest wyjątkowo nieprzyjazny. Pustkowie, zniszczone budynki, wymarłe lasy, dymiące kratery. Wielki wybuch zniszczył wszystko, co piękne. Co czeka dziewczynkę i psa?

Poruszający temat, wciągająca historia i pełne magii ilustracje sprawiają, że od albumu stworzonego przez Marcina Podolca trudno się oderwać. A po lekturze jest o czym dyskutować.

Seria „Bajka na końcu świata” obejmuje już sześć tomów: „Ostatni ogród”, „Opuszczony dom”, „Ożywczy deszcz”, „Opowieść gołębia”, „Odległe krainy” i „Operacja Trufla”.

Ostatni Żubr

Tomasz Samojlik jest nie tylko rysownikiem i autorem komiksów, ale też biologiem (na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży). Od lat popularyzuje wśród dzieci wiedzę o przyrodzie. Być może znacie jego świetną serię książeczek o żubrze Pompiku czy zabawny komiks „Ryjówka przeznaczenia”. „Ostatni Żubr” to pozycja bardziej serio.

Opowiada, jak powstał rezerwat w Białowieży. Jest 1919 rok, Polska odzyskała niepodległość a wraz z nią pradawną puszczę. Przyrodnik, prof. Władysław Szafer ma ocenić jej stan. Niestety lasy są wyniszczone, a ostatni żubr został zabity. Ale stop – ocalał mały żuberek! Choć nie ma nawet imienia, może zmienić losy swojego gatunku.

Czy jednak uda mu się dotrzeć do legendarnego Serca Lasu? Dzięki poruszającym wyobraźnię, narysowanym zdecydowaną kreską ilustracjom komiks Samojlika robi duże wrażenie nie tylko na dzieciach.  

Muminki

Opowieści z Doliny Muminków mają swoich zagorzałych wielbicieli. Jeśli do nich należycie, ten komiks was zachwyci. Stworzyła go sama Tove Jansson, która była nie tylko świetną pisarką, ale także rysowniczką.  Każdy tom swoich opowiadań ilustrowała własnymi rysunkami. Jej charakterystyczna kreska jest niczym znak firmowy książek o Muminkach.

Teraz można ją zobaczyć w pełnej krasie. Każdy z trzech wydanych przez Egmont grubych tomów zawiera kilkanaście komiksowych opowiadań o sympatycznych trollach. Muminki w takiej formie to doskonała propozycja dla dzieci, które nie mają jeszcze zbyt dużej wprawy w czytaniu. Tekstu jest mało, a duch opowieści Tove Jansson ten sam.

Hilda

Graficzna opowieść o niebieskowłosej Hildzie podbiła serca dzieci na całym świecie. Pełne magii rysunki poruszają wyobraźnię, a w towarzystwie rezolutnej bohaterki czytelnikowi ani przez chwilę nie grozi nuda. Hilda ma bowiem niezwykłe przygody i na swej drodze wciąż spotyka dziwne stworzenia. Nocne olbrzymy, trolle, wodne duchy... dziewczynka o niebieskich włosach całkiem dobrze się z nimi dogaduje.

Ciekawa fabuła nawiązująca do skandynawskich legend i mitów oraz piękna, klimatyczna oprawa graficzna to ogromne atuty „Hildy”. Docenili je filmowcy. Na Netflixie można obejrzeć animowany serial zrealizowany na podstawie komiksu.

Fibi i Jednorożec

Fibi chodzi do czwartej klasy i dobrze się uczy. Niestety koleżanki uważają ją za dziwaczkę. Na szczęście poznaje Marigold. Nowa przyjacióła Fibi jest... jednorożcem, a właściwie jednoroginią (a to niezwykle rzadkie!). Marigold to prawdziwa czarodziejka, która potrafi spełniać życzenia (ma też małą wadę – jest tak zakochana w sobie, że gdy zobaczy się w lustrze, zapomina o całym świecie).  

Dziewczynka i jej magiczna przyjaciółka przeżywają oczywiście niezwykłe przygody. Autorce serii Danie Simpson komiksowa opowieść o Fibi przyniosła światową sławę. Także w Polsce seria ma swoich fanów. Egmont wydał właśnie jej szósty tom. „Fibi i jednorożec. Magiczna burza”, który można już kupić w księgarniach.

Przyjaciele

Zwariowana historia o przyjaźni narysowana arcyzabawną kreską Janka Kozy. Słonik nie należy do odważnych, Żyrafę trudno nazwać mądrą, a Świnka wcale nie jest grzeczna. Ale razem mogą naprawdę wiele. Bo przyjaźń daje im siłę. 

W tym komiksie nie ma rzeczy niemożliwych. Bohaterowie gubią się w kadrach, próbują przedostać się na kolejne strony, robią dziury w papierze, wyginają karki, dyskutują z autorami, którzy wciąż robią im psikusy. Czytelnika co chwila czekają niespodzianki i zwroty akcji.

Co się za chwilę wydarzy? Jak poradzą sobie przyjaciele ze złośliwymi autorami próbującymi zmienić ich wygląd i wciąż wtrącającymi swoje trzy grosze? Jak to wszystko się skończy? Jedno jest pewne – ani przez chwilę nie będzie nudno.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza