Książki o sztuce dla dzieci - 7 tytułów, które je zachwycą

2021-08-16 10:47

Chcesz zarazić dziecko miłością do sztuki? Dobre książki o sztuce dla dzieci mogą ci w tym pomóc. Oto siedem pozycji, które szczególnie polecamy.

książki o sztuce dla dzieci
Autor: Getty Images książki o sztuce dla dzieci

Dzieci są wrażliwe na piękno, otwarte, ciekawe świata. Sztuka w naturalny sposób przyciąga je więc i intryguje. Ale warto to zainteresowanie rozwijać. Jak? Na przykład podsuwając młodemu człowiekowi lekko, z pomysłem napisane, pięknie zilustrowane i starannie wydane książki o sztuce dla dzieci. Poniżej prezentujemy siedem znakomitych pozycji, które zachwycą nie tylko dziecko.  

Spis treści

  1. ART. Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych
  2. Dlaczego sztuka pełna jest golasów
  3. D.E.S.I.G.N. Domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych
  4. Bałwan w lodówce
  5. Archistoria. Opowieść o architekturze
  6. Zróbmy sobie arcydziełko.
  7. Sztuka kolorowania. Arcydzieła malarstwa

ART. Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych

Piękna jak kaszubska wycinanka, kolorowa niczym łowicka spódnica – album stworzony przez Mariannę Oklejak to prawdziwa perełka na rynku wydawniczym dla dzieci. Zachwyt budzi nie tylko wspaniała oprawa graficzna, ale także bogactwo polskiej sztuki ludowej pokazane na kartach tej niezwykłej ksiązki.

Kto by pomyślał, że tradycyjne wycinanki, hafty, pisanki, zabawki, obrzędy czy instrumenty muzyczne mogą być tak ciekawe! Podziwianiu ich sprzyja zabawna kreska autorki.

Marianna Oklejak pokazuje polski folklor z miłością i... humorem. Umiejętnie łączy to, co dawne, z tym co współczesne i znane dzieciom. Po drogach ukrytych w gąszczu łowickich pasów pędzą samochody, między kolędnikami stoi mały Lord Vadera, pośród koronkowych obłoków lata Superman. Wyszukiwanie takich smaczków to dodatkowa frajda dla młodych czytelników.

Zaprzyjaźnienie się z książką ułatwia też ciekawy sposób narracji. Osią obrazkowej opowieści są bowiem dwie historie miłosne. Z jednej strony oglądamy oświadczyny, ślub, wesele, pojawienie się dziecka, a z drugiej burzliwe rozstanie. Folklor przeplata się z życiem, które zmienia się w znajomym rytmie pór roku.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów

Bogato ilustrowany album przybliżający młodemu człowiekowi świat sztuki. Autorka prezentuje znane obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, instalacje. I jednocześnie odpowiada na nurtujące dzieci pytania.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów? Kim są ludzie na obrazie? Po co te wszystkie owoce? Czy artyści ściągają od siebie? Czemu to takie nieostre? Po co malowano widoki? Dlaczego w galerii trzeba być cicho?

Czytaj także: Makrama - magiczna sztuka zaplatania sznurka

Susie Hodge, historyczka, artystka, wykładowczyni oraz popularyzatorka sztuki doskonale wie, jak zainteresować młodego czytelnika. Pisze lekko, dowcipnie i ciekawie. Zamiast zawracać sobie głowy chronologią, skupia się na konkretnych zagadnieniach oraz tym, co jest naprawdę fascynujące.

Dowiecie się z jej książki jak zmieniały się kanony piękna i poczucie estetyki, co można wyczytać z portretu, jakie artyści stosowali techniki, czym jest martwa natura, jak cenione dziś dzieła odbierała niegdyś publiczność. Autorka rozwiewa wątpliwości i odpowiada na pytania, ale też zachęca do stawiania kolejnych niepostrzeżenie wciągając młodego czytelnika do rozmowy o sztuce.

D.E.S.I.G.N. Domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych

Fantastyczna, zabawna i niezwykle ciekawa historia wzornictwa w pigułce. Gwarantuję, że zainteresuje nie tylko dzieci. Dowcipne, a jednocześnie pełne szczegółów rysunki oraz klarowne testy napisane zrozumiałym i przyjaznym dla młodego czytelnika językiem składają się na znakomita całość.

„D.E.S.I.G.N.” równie świetnie się ogląda jak czyta. Książka prezentuje 69 przedmiotów stworzonych przez najsłynniejszych projektantów z całego świata. Wszystkie są związane z domem i na pewno gdzieś je już widzieliście.

To m.in. krzesło nad krzesłami wymyślone przez Michalea Thoneta, sacco, czyli fotel pełen kulek uszyty według projektu Franco Teodoro, Cesare Paolini i Piero Gatti, czy bocca – sofa przypominająca wielkie usta stworzona przez Salvadora Dali. Teraz możecie poznać fascynującą historię ich powstania. Każdy opis zawiera dwie nazwy przedmiotu: pierwszą stworzoną na potrzeby książki i drugą, oryginalną, wymyśloną przez projektanta.

Jeśli zachwyci was „D.E.S.I.G.N.”, koniecznie sięgnijcie też po pozostałe pozycje z tej serii. Ukazały się w niej także: „D.O.M.E.K/”, „S.Z.T.U.K.A.”, „M.O.D.A.”, „M.U.Z.Y.KA.” i „O.G.R.Ó.D.”.

Tekst: Ewa Solarz

Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo: Dwie siostry

Wiek 9+

Bałwan w lodówce

Czy rzeźbę sztuki można zrobić ze śmieci? Kto namalował obraz do góry nogami? Po co artyści i artystki czasem obierają ziemniaki, jeżdżą złotym autobusem czy trzymają bałwana w lodówce? Czy taśma klejąca może być dziełem sztuki?

Na te pytania i mnóstwo innych znajdziecie odpowiedzi w książce „Bałwan w lodówce”. Po jej przeczytaniu świat sztuki współczesnej nie będzie miał przed wami tajemnic.

Czytaj także: Mindfulness - czyli sztuka uważności

Waszymi przewodnikami będą Matylda i Bartek, dzieciaki, które w galerii czują się jak w domu. Po prostu ich tata tam pracuje i wychowali się wśród zadziwiających eksponatów. Dzięki tej sympatycznej dwójce poznacie twórczość znakomitych współczesnych artystów oraz performerów i dacie się im wciągnąć do zabawy.

Oprócz błyskotliwego tekstu Łukasza Gorczycy ogromnym atutem książki są dowcipne, pełne szczegółów ilustracje Krzysztofa Gawronkiewicza, znanego twórcy komiksów.

Archistoria. Opowieść o architekturze

Jak dawna elektrownia w Londynie została zmieniona w nowoczesną galerię? Czym różnią się kopuły bazyliki św. Piotra i Tadż Mahal? Po co wzniesiono Łuk Triumfalny w Paryżu? Co ma wspólnego opera w Sydney z rzymskim Koloseum?

Historia znanych budowli jest fascynująca. A Magdalena Jeleńska, praktykująca architektka, popularyzatorka dobrej architektury i mama czwórki dzieci opowiada o niej wyjątkowo ciekawie.

Wraz z czytelnikami przygląda się najbardziej niezwykłym pomysłom projektantów. Bierze pod lupę stosowane przez nich formy i materiały. Tłumaczy symbolikę poszczególnych elementów.

Zestawia budynki z różnych stron świata oraz odległych epok pokazując co je łączy. Wyjaśnia idee stojące za wielkim dziełami architektury. Ani trochę przy tym nie nudząc.

Dobremu tekstowi towarzyszy dopracowana w najmniejszych szczegółach nowoczesna grafika przygotowana przez Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak z Acapulco Studio. Perfekcyjna całość.

Zróbmy sobie arcydziełko.

Książka Marion Deuchars nie tylko w przystępny sposób przekazuje dzieciom całkiem sporą dawkę wiedzy na temat historii sztuki, ale przede wszystkim uruchamia wyobraźnię, rozwija kreatywności oraz zaprasza do zabawy.

„Zróbmy sobie arcydziełko” aż kipi bowiem od pomysłowych zadań i ćwiczeń inspirowanych twórczością największych artystów. Na kolejnych stronach goszczą ze swymi dziełami m.in. Leonardo do Vinci, Vincent van Gogh, Henri Matisse, Pablo Picasso, Andy Warhol.

Młody czytelnik ma np. narysować uśmiech Mony Lisy, zrobić kolaż w stylu Matisse’a czy stworzyć kubistyczny portret a’la Picasso. Zmierzenie się z takim zadaniem to dla dziecka wyzwanie, ale jednocześnie doskonała zabawa. Można się poczuć jak prawdziwy artysta.

Ale tu małe ostrzeżenie – „Zróbmy sobie arcydziełko” zaraża bakcylem sztuki każdego kto się z nim zetknie. Młody artysta, żeby rozwinąć skrzydła będzie potrzebował kartonu, kredek, ołówków, farb, pędzli, nożyczek, kleju i wielu innych rzeczy. Warto więc przygotować się na wydatki.

Sztuka kolorowania. Arcydzieła malarstwa

Okazała, pięknie wydana, niezwykła książka o sztuce. Dla początkujących i zaawansowanych. Dla dzieci i dorosłych. Po prostu dla każdego.

Można dzięki niej poznać bliżej arcydzieła malarstwa stworzone przez największych mistrzów. Od „Snu Innocentego III” Giotta, poprzez „Wieżę Babel” Bruegla Starszego, „Lekcję muzyki” Vermera”, „Śniadanie na trawie” Maneta, „Wolność wiodącą lud na barykady” Delacroix, po „Żółty-Czerwony-Niebieski” Kandynsky’ego.

Każdy z 30 obrazów zaprezentowano na reprodukcji w rozmiarze XL i opatrzono komentarzem, który pozwala nam lepiej zrozumieć, co właściwie widzimy. Ale to nie wszystko!

Obok każdego dzieła umieszczono jego kopię do pokolorowania. Zadanie jest trudne, może jednak dać mnóstwo frajdy. Bo któż by nie chciał poczuć się przez chwilę jak prawdziwy artysta?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza