Nowy wymiar łamigłówek. Jednoosobowe gry dla najmłodszych

2022-04-29 13:12 Materiał sponsorowany
Rebel, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe

Jedną z popularniejszych form codziennej rozrywki (oprócz oglądania telewizji) od wielu lat są wszelkiego rodzaju łamigłówki takie jak krzyżówki czy sudoku. I choć wydawać by się mogło, że jest to po prostu forma zabicia czasu, tak naprawdę płynie z niej wiele korzyści, zwłaszcza dla naszego mózgu. Regularne rozwiązywanie łamigłówek poprawia naszą koncentrację i pamięć, a także kreatywne myślenie – w końcu opierają się one na poszukiwaniu rozwiązań i analizowaniu różnych opcji oraz ich skutków. To szczególnie cenne w przypadku dzieci.

Oprócz wspomnianych już klasycznych łamigłówek rozwiązywanych na papierze, mamy do dyspozycji wiele gier, doskonale pobudzających nasze umysły do działania. Opierają się one na dopasowywaniu elementów, liczeniu w pamięci oraz analizowaniu sytuacji na planszy, a dzięki szerokiemu wyborowi tematów z pewnością znajdziemy coś, co zainteresuje naszego malucha.

Rebel, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe

Analiza przestrzenna

Jednym z popularniejszych mechanizmów, z jakimi spotykamy się w grach logicznych, jest analiza wzrokowa. Aby rozwiązać tego typu łamigłówkę musimy dokładnie przyjrzeć się zadaniu, a następnie w wyobraźni odpowiednio obrócić i dopasować do siebie elementy. Tego typu wyzwania doskonale pobudzają naszą kreatywność, często bowiem na wyższych poziomach trudności wymagają od nas wyjścia poza wyuczony schemat.

Za przykład może posłużyć Cat Stax – jednoosobowa łamigłówka, w której zapełniamy dostępne miejsce figurkami kotów. Zestaw zawiera 44 wyzwania: wydzieloną przestrzeń o określonej liczbie pól oraz listę kociaków, które musimy na niej zmieścić. Zadania są podzielone na 4 poziomy trudności: na początku wszystko odbywa się na płaskiej powierzchni, ale w miarę rozwiązywania kolejnych, będziemy budowali również przestrzenne konstrukcje. Co ciekawe, gra występuje też w wersji z psami (Dog Pile), możemy więc wybrać tę, która lepiej pasuje do naszych upodobań.

Rebel, Gra Cat Stax
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Cat Stax"

Analizę wzrokową możemy też ćwiczyć z abstrakcyjnymi łamigłówkami Flex Puzzler. To plastikowy, przypominający węża mechanizm, który możemy wyginać w dowolny sposób pod kątem 45° i 90°. Każde pudełko zawiera 80 wyzwań, zapewniających dzieciom i dorosłym stymulującą umysł zabawę. Aby ukończyć zadanie, musimy wygiąć mechanizm w taki sposób, by odzwierciedlić wskazany układ kolorów. Dzięki temu nie tylko wytężamy umysł, ale też ćwiczymy naszą koordynację i zdolności manualne.

Rebel, Gra Flex Puzzler, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Flex Puzzler"
Rebel, Gra Flex Puzzler. Crystal box, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Flex Puzzler. Crystal box"

Mówi się, że prawdziwym mistrzem prostych rozwiązań był wybitny żeglarz, Krzysztof Kolumb. Z pewnością dobrze by się bawił przy współczesnych łamigłówkach! Tymczasem my mamy okazję spróbować swoich sił w tej, która została nazwana jego imieniem. Jajko Kolumba to logiczne wyzwanie, w którym musimy rozmieścić kolorowe jajka na planszy. Karta zadania wskazuje, ile jajek i w jakich kolorach powinno się znaleźć w poszczególnych rzędach i kolumnach. Drogą dedukcji i eliminacji musimy znaleźć dla nich odpowiednie miejsca.

Gra Jajko Kolumba
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Jajko Kolumba"

Niebanalne rozwiązania

Twórcy łamigłówek nie tylko przed nami stawiają ciekawe, niecodzienne wyzwania – sami również prześcigają się w pomysłach, jak zaangażować graczy i zachęcić ich do zabawy. Rezultatem takich działań są coraz to nowe serie, wykorzystujące ciekawe mechanizmy i zaskakujących graczy na każdym kroku. W 2021 roku na rynku pojawiła się marka Logiquest, która bardzo szybko podbiła serca fanów logicznych wyzwań trzema zupełnie różnymi tytułami.

Shadow Glyphs to przygodowa gra logiczna inspirowana teatrem cieni, w której układamy bloki, tworząc cienie pasujące do wzorów na kartach zadań. Każda karta zadania pokazuje namalowany obrys lub wzór na ścianie wewnątrz starożytnej świątyni i leżące w pobliżu bloki. Raz dziennie światło słoneczne wpada do świątyni przez małe otwory, oświetlając każdy ze wzorów. Jeśli bloki rzucą cień odpowiadający dokładnemu kształtowi wzoru, łamigłówka zostanie rozwiązana. To nie lada wyzwanie dla wszystkich fanów klimatu rodem z Indiany Jonesa, ale także dla tych, którzy chcą ćwiczyć swoją wyobraźnię.

Rebel, Gra Shadow Glyphs, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Shadow Glyphs"

Drugą odsłoną serii jest Zip City, w którym wcielamy się w rolę bota – automatycznego kontrolera ruchu. Gra wykorzystuje grawitację, a naszym zadaniem jest kierowanie transportem i przenoszenie całych dzielnic, aby umożliwić pasażerom podróż przez labirynty przecinających się torów. Każda karta zadania pokazuje pozycje startowe oraz końcowe, w jakich mają znaleźć się kolorowe kulki. My musimy jedynie przygotować odpowiednie trasy tak, by osiągnąć wskazany cel.

Rebel, Gra Zip City 2, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Zip City"
Rebel, Gra Zip City 3, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Zip City"

A skoro już mowa o transporcie, może są na sali jacyś fani kolejnictwa? Podczas zabawy ze Zmianą toru wcielamy się w bardzo ważną rolę: dyżurnego manewrowego. Naszym zadaniem będzie ustawianie załadowanych wagonów na odpowiednich torach i wyprawianie lokomotyw tak, aby pociągi wjechały na stację o czasie. Będziemy musieli wykazać się nie lada bystrością, ponieważ wagony rzadko stoją tam, gdzie powinny, a na naszej drodze stanie szereg przeszkód, utrudniających transport. To to doskonałe narzędzie do ćwiczenia wyobraźni przestrzennej i planowania swoich działań. Uczestnicy muszą wysilić umysł, by wykonać zadanie w jak najmniejszej liczbie ruchów.

Rebel, Gra Zmiana toru 2, MjM, 05.2022
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza