QUAD niebezpieczną zabawką? Właściciel wypożyczalni: "NIGDY bym nie posadził DZIECKA"

Quad
Autor: thinkstockphotos.com Nigdy bym nie posadził na quadzie dziecka - mówi Robert Krawczyk, właściciel wypożyczalni tych pojazdów

Quady są bardzo modne, a dzieci uwielbiają na nich jeździć. Niestety, są również niebezpieczne i kompletnie nieprzystosowane dla maluchów. Czy zabawa na quadzie to dobry pomysł?

W Dźwierszynie w województwie wielkopolskim dwóch chłopców bez zgody rodziców wzięło kluczyki od quada. Wyjechali na polną drogę, tuż przy domu. To wystarczyło - quad uderzył w drzewo. 5-letni chłopiec zginął na miejscu, 10-letni trafił do szpitala. Rodzice są w szoku, a w Polsce rozpoczęła się dyskusja, czy dzieci w ogóle powinny jeździć na quadach.

Potężny silnik

Quady nie są zabawkami. To lekkie, modne maszyny, które mogą rozwinąć ogromną prędkość - nawet do 100 kilometrów na godzinę. - Nigdy bym nie posadził na quadzie dziecka - mówi Robert Krawczyk, właściciel wypożyczalni tych pojazdów. - Nie mamy możliwości, żeby upilnować dziecko. Ono nie czuje ani strachu, ani prędkości - tłumaczy.

Bez kasku i uprawnień

Quady w Polsce powinny być zarejestrowane, mieć tablice rejestracyjne, a właściciel powinien opłacać OC. Kierujący powinien mieć uprawnienia - od 16 lat jest to prawo jazdy kategorii B1. Można nimi jeździć tylko po wyznaczonych trasach i obowiązkowo w kasku. Jak się można domyślić, większość kierujących nie ma ani uprawnień, ani kasków. Nie ma również 16 lat.

- Gdy rozmawiamy z poszkodowanymi, pytamy ich, gdzie jest strój do jazdy na quadzie - mówi Czarosław Kijonka ze Szpitala Wojewódzkiego nr 5 w Sosnowcu. - Słyszałem odpowiedź: "Kasku nie zakładałem. W podkoszulku lepiej wiało".

Miłośnicy adrenaliny najczęściej trafiają do szpitali z urazami mózgowo-czaszkowymi, obrażeniami klatki piersiowej i brzucha.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE