ZABAWKI dla DZIECI: gumowe bransoletki groźne dla zdrowia?

2014-09-12 13:52 Katarzyna Stańczyk
Bransoletki z gumek
Autor: Instagram Bransoletki z gumek mogą zawierać rakotwórcze substancje oraz powodować zaburzenia w układzie hormonalnym dziecka. Fot. Instagram/kendallowa

Polskie dzieci oszalały na punkcie biżuterii i zabawek wykonanych z kolorowych gumek recepturek. Wyplatają z nich bransoletki, torebki, ubrania. Okazuje się jednak, że gumowe akcesoria mogą być... groźne dla zdrowia.

Moda na tworzenie bransoletek i akcesoriów z gumek recepturek przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu kilku miesięcy na tym punkcie oszalały tysiące polskich dzieci. Na Facebooku powstają grupy, na których dziewczynki wymieniają się zdjęciami wykonanych przez siebie bransoletek i innych zabawek. Mają tysiące fanów (największa z nich ponad 33 tys.!).

>> Zobacz, jaką opinię o gumowych bransoletkach w Polsce wydał UOKiK >>

A wszystko zaczęło się od urządzenia tworzącego bransoletki, które w 2010 roku zaprojektował dla swojej córki Chińczyk Cheong Choon Ng. Produkt (krosno i szydełko) szybko zrobił furorę i trafił na rynek. Jak się można spodziewać, wkrótce pojawiły się również podróbki, wykonane z tańszych materiałów. I właśnie im postanowili przyjrzeć się naukowcy.

Gumowe bransoletki: modne i... szkodliwe?

Brytyjscy i francuscy naukowcy sprawdzili, czy gumowe bransoletki nie działają szkodliwie na zdrowie dzieci. Jak się okazuje, w tanich produktach wykryto duże ilości ftalanów - rakotwórczych substancji. Niektóre urządzenia zawierały ich aż 50 procent, podczas gdy norma wynosi 0,1 procent! To bardzo niebezpieczne, bowiem ftalany mogą przedostać się do krwioobiegu dziecka razem z potem.

>> Zabawki z KARTONU coraz bardziej modne. Rozwijają kreatywność dzieci >>

Naukowcy stwierdzili również, że gumowe bransoletki mogą powodować również zaburzenia układu hormonalnego u dzieci. Zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców mogą pojawić się problemy z rozwojem układów płciowych. Dziewczynki mogą zacząć również przedwcześnie dojrzewać.

Tanie gumowe bransoletki mogą spowodować także alergie skórne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE