Zabawki z magnesem muszą być specjalnie oznakowane

2008-06-02 14:58 opr. red.

UOKiK przypomina, że w całej Unii Europejskiej obowiązuje prawo, które wprowadza dodatkowe oznakowanie zabawek składających się z magnesów lub części magnetycznych, które mogą być połknięte przez dzieci.

Każda zabawka magnetyczna sprzedawana na terenie Unii Europejskiej musi posiadać odpowiednie ostrzeżenie – dotyczy to zarówno zabawek, które mają być wprowadzone na rynek jak i tych obecnych już w sprzedaży. Ma ono szczegółowo opisywać ryzyko związane z obecnością dostępnych dla dzieci magnesów lub części magnetycznych. Magnesy przyciągnięte do siebie lub przywierające do przedmiotu metalowego w organizmie człowieka mogą być przyczyną poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń. Ostrzeżenie musi być czytelne i widoczne dla konsumenta. Przedsiębiorcy, którzy będą sprzedawali zabawki bez wymaganych informacji narażają się na wysokie sankcje finansowe, które mogą sięgać nawet do 100 tys. zł.

Celem działań Komisji Europejskiej jest wyeliminowanie z rynku zabawek z magnesami, które mogą okazać się niebezpieczne. W ostatnich dwóch latach na świecie doszło do wielu wypadków, w których dzieci połknęły magnesy oderwane od zabawek.

 

Więcej informacji: www.uokik.gov.pl

www.uokik.gov.p
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE