Zamki w Polsce – atrakcje dla dzielnych rycerzy i odważnych księżniczek

2021-06-27 23:39

Wakacyjne zdobywanie zamków i pałaców to świetny sposób na aktywny wypoczynek, zabawę i naukę w jednym. Dokąd zabrać dzielnych rycerzy i odważne księżniczki? Oto najpiękniejsze zamki w Polsce, które warto zwiedzić z dziećmi.

Zamki w Polsce
Autor: Getty images Zamki w Polsce: zamek w Janowcu

Spis treści

  1. Zamki w Polsce – pomysł na tematyczne wakacje z dziećmi
  2. Zamki w Polsce – jednodniowe wycieczki czy dłuższy pobyt
  3. Zamki, które warto odwiedzić z dziećmi
  4. Jak się przygotować na wyprawę do zamku?

Zamki w Polsce – pomysł na tematyczne wakacje z dziećmi

Tematyczne wakacje mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu można rozwijać w dzieciach pasję: do podróży, do historii i do aktywnego wypoczynku. Wspólne zwiedzanie zamków to świetna rozrywka, zwłaszcza dla tych dzieci, które przepadają za zabawą w księżniczki i rycerzy.

To również okazja do poznawania ciekawych miejsc, interesujących faktów z życia dawnych mieszkańców zamków i historii Polski pisanej opowieściami przewodników – niezależnie czy zwiedzacie z profesjonalnym oprowadzaczem, czy sami zapewniacie dzieciom garść wiedzy.

Zobacz też: Wakacje nad morzem z dziećmi - 9 polecanych plaż

Zamki w Polsce – jednodniowe wycieczki czy dłuższy pobyt

Wszystko zależy od naszych możliwości – czasowych i finansowych oraz tego, jak długo jesteśmy w stanie utrzymać zainteresowanie dzieci jedną tematyką.

Są miejsca w Polsce, gdzie można wybrać się na 7-, 10-dniowy wyjazd i z jednej bazy noclegowej wyruszać na jednodniowe wycieczki do okolicznych zamków, a przy okazji zwiedzić okolice. Można zdecydować się na krótkie jednodniowe lub weekendowe wypady, a nawet kilkugodzinne wycieczki, jeśli w swojej okolicy mamy zamki czy ruiny do odwiedzenia.

Plany wycieczkowe dopasowane do potrzeb i możliwości to mniej stresu, a zdecydowanie więcej dobrze spędzonego czasu.

Zamki, które warto odwiedzić z dziećmi

Oto nasza lista miejsc do odwiedzenia. Jak widać, jest z czego wybierać. Każdy dopasuje sobie plany wycieczek pod siebie. Przygotujcie korony i miecze i wyruszajcie na podbój, bo do zdobycia są piękne wspomnienia, świetna zabawa i kapka wiedzy.

Zamek w Malborku – wybudowany w XIII w przez Zakon Krzyżacki, przez lata był siedzibą Wielkich Mistrzów Krzyżackich, a potem królów Polski. Przez lata swojego istnienia dewastowany i niszczony, odbudowany pieczołowicie po II Wojnie Światowej. Zamek to jedna z największych budowli tego typu w Europie.

Obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata. W rzeczywistości składa się z trzech zamków: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Zwiedzanie całego zamku z przewodnikiem trwa ok. 4 godzin, warto więc zarezerwować sobie na pobyt w Malborku minimum pół dnia. W sezonie wakacyjnym Muzeum Zamkowe oferuje również nocne zwiedzanie

Adres: Starościńska 1, Malbork

Godziny otwarcia:

  • trasa zielona (część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplica św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, fosy i międzymurza) - poniedziałki w godz. 9.00-20.00 oraz od wtorku do niedzieli w godz. 17.15-20.00.
  • trasa historyczna (jest połączeniem naszej Trasy Zielonej i najbardziej reprezentacyjnych wnętrz zamku malborskiego, w Zamku Średnim między innymi Wielki Refektarz i 1. piętro Pałacu Wielkich Mistrzów, most nad tzw. suchą fosą, w Zamku Wysokim: malownicze tarasy wraz z kaplicą grzebalną wielkich mistrzów, główny dziedziniec, krużganki i kapitularz, kościół Najświętszej Marii Panny i mroczne wnętrze wieży sanitarno-obronnej Gdanisko) - od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-19.

Inne zamki w okolicy: Zamek w Sztumie, Zamek w Gniewie, Zamek Kwidzyn.

Zobacz też zabytki Krakowa:

Zamek w Sztumie – zamek wybudowany w XIV wieku przez Zakon Krzyżacki jako letnia siedziba władz oraz mistrzów zakonnych. Zamek tylko w części zachowany i odrestaurowany, ale warty uwagi ze względu na kultywowane tu tradycje średniowieczne. Pozostałości zamku to niesamowita arena dla odbywających się tu imprez historycznych i turniejów rycerskich.

Adres: Galla Anonima 16, Sztum

Godziny otwarcia: codziennie 9.00-17.00

Inne zamki w okolicy: Zamek w Malborku, Zamek w Gniewie, Zamek Kwidzyn.

Zamek Ogrodzieniec – jedna z największych atrakcji, poza przepiękną przyrodą, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Oddalony o 2 km od Ogrodzieńca zamek powstawał w XIV i XV w. członkowie. Został wybudowany z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego i był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Ruiny zamku usytuowane w najwyższym punkcie Jury, na Górze Zamkowej, usytuowane są na Szlaku Orlich Gniazd. Dla zwiedzających udostępnione są podziemia zamku oraz pozostałości części naziemnej. Zamek jest również areną ciekawych inscenizacji o tematyce historycznej, odbywają się tu również turnieje rycerskie.

Adres: Zamkowa 28, Ogrodzieniec

Godziny otwarcia: codziennie 9.00-20.00

Inne zamki w okolicy: zamek królewski na Wawelu, zamek Pieskowa Skała, zamek w Ojcowie

Zamek Czocha – XIII-wieczna warownia graniczna owiana nutką tajemniczości. Położone nad Zalewem Leśnieńskim zamczysko to prawdziwa perełka, przyciąga co roku tysiące turystów z różnych stron świata. Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, w zakamarki dziedzińca można zagłębić się samemu, wnętrza, m.in.: Salę Rycerską, Salę Marmurową, Salę Biblioteczną, Salę Portretowa, Skarbiec, Wieżę Widokową oraz komnaty, zwiedzimy z przewodnikiem. Ciekawostką jest multimedialna sala tortur, a chyba największa atrakcją zwiedzanie nocne. Zamek ze względu na swoją magiczno-bajkową atmosferę nazywany jest niekiedy polskim Hogwartem. Odbywają się tu tematyczne imprezy, m.in. Letnia Szkoła Magii. Zamek to także miejsce festiwali kulturalnych i imprez rozrywkowych.

Adres: Sucha, 59-820 Leśna

Godziny otwarcia: codziennie 10.00-18.00, w okresie wakacyjnym 10.00-20.00

Inne zamki w okolicy: Zamek w Bolkowie, zamek w Legnicy, zamek Książ.

Zamek Książ – „Klucz do Śląska” wybudował w XIII w Bolko I Surowy. Okazała warownia miała nie tylko strategiczne znaczenie wojskowe, ale wyróżniała się również rozmachem budowlanym malowniczym położeniem wśród lasów. To jeden z największych zamków w Polsce – pod względem wielkości ustępuje on tylko zamkowi w Malborku oraz zamkowi królewskiemu na Wawelu. Ponad 400 pomieszczeń, 5 pięter i ponad 11000 m2 powierzchni przechodziło przez wieki z rąk do rąk i z państwa do państwa. Jest co zwiedzać i o czym opowiadać podczas zwiedzania, zarówno tego w dzień, jak i nocnego. Warta uwagi jest również piękna palmiarnia, w które podziwiać można ponad 250 gatunków roślin z całego świata wraz z jedyną w Polsce stałą Wystawą Bonsai.

Adres: ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych (zamek), ul. Wrocławska 158, Wałbrzych (palmiarnia)

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9.00-18.00, weekend do 19.

Inne zamki w okolicy: Zamek w Bolkowie, zamek w Legnicy, zamek Czocha.

Zamek w Mosznej – chyba najbardziej „bajkowy” z polskich zamków ze swoimi 99 wieżami wygląda jak wyjęty z baśni. Okazała budowla powstawała etapami przez kilka stuleci, była niszczona, odbudowywana i rozbudowywana, dlatego łączy w sobie niecodzienną mozaikę stylów architektonicznych, a jej historia to niesamowita mieszanka faktów i legend.

Oprócz zamku (a dokładniej: pałacu) wrażenie robią również okalające go piękne ogrody. W zamku dostępne jest zwiedzanie komnat z przewodnikiem oraz tematyczna trasa „Życie codzienne zamku”.

Park i ogrody przyzamkowe można podziwiać bez przewodnika, za to można tam zabrać ze sobą pupila. Na terenie zamku jest też restauracja, kawiarnia oraz hotel. W recepcji hotelowej działa sklepik z pamiątkami. Ponieważ w zamku trwają aktualnie prace rewitalizacyjne, przed wyjazdem warto upewnić się, czy interesujące atrakcje są w danym momencie dostępne.

Adres: Zamkowa 1, Moszna

Godziny otwarcia: 9.00-18.00

Inne zamki w okolicy: zamek w Korfantowie, zamek w Niemodlinie.

Zamek w Nidzicy – gotycki zamek z XIV w wybudowany przez krzyżaków i szybko przejęty przez wojska polskie. Odtąd był miejscem stacjonowania wojsk: polskich, czeskich, pruskich i francuskich. Niszczony, dewastowany i w końcu przebudowany w XIX w na sąd i więzienie, został niemal doszczętnie zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie II wojny światowej, w latach 60-tych został odbudowany i oddany lokalnym instytucjom.

Obecnie w zamku działa muzeum (lokalne ekspozycje historyczne) i galeria, a także hotel (tak, można przenocować w zamkowych komnatach). Na miejscu jest też restauracja. Zwiedzającym udostępniony jest bezpłatnie dziedziniec i przedzamcze.

Adres: Zamkowa 2, Nidzica

Godziny otwarcia muzeum: 9.00-17.00

Inne zamki w okolicy: zamek krzyżacki w Olsztynku, zamek krzyżacki w Ostródzie, ruiny zamku w Szczytnie.

Czy znasz te lektury szkolne?

Pytanie 1 z 8
To zabawny dramat Aleksandra Fredry, opowiadający historię dwóhc zwaśnionych sąsiadów.

Zamek Krzyżtopór – zamek ufundowany przez Krzysztofa Ossolińskiego – wojewodę sandomierskiego i wybudowany w XVII w. Początkowo rezydencja nosiła nazwę Krzysztopór, nawiązującą do imienia fundatora oraz herbu rodu Ossolińskich. Siedziba rodziny została wybudowana na wzór włoskich rezydencji typu palazzo in fortezza, które łączyły wygodę zamieszkiwania w nich z funkcjami obronnymi.

Uwagę zwraca nietypowy projekt w kształcie pięciokąta i rozmieszczenie głównych elementów zamku. Obecnie zamek należy do Skarbu Państwa i jest udostępniony turystom. Do dyspozycji jest aż 6 tras zwiedzania:

  • zielona obejmuje zwiedzanie bastionów
  • granatowa i niebieska obejmuje zwiedzanie oficyn i pałacu
  • błękitna obejmuje zwiedzanie źródła i ogrodów
  • żółta to trasa zwiedzania piwnicy
  • czerwona to trasa zwiedzania piwnic dla odważnych

Adres: Ujazd 73, Iwaniska

Godziny otwarcia: codziennie 8.00 – 20.00

Inne zamki w okolicy: ruiny zamku w Chęcinach, ruiny zamku w Ossolinie, ruiny zamku w Międzygórzu, ruiny zamku w Tudorowie.

Zamek Gniew – XIII-wieczny zamek krzyżacki wybudowany na planie czworoboku. W latach 1464-1772 siedziba polskich starostów, która po I rozbiorze Polski trafiła w ręce pruskie i dopiero po I wojnie światowej udało się ją odzyskać.

Obecnie zamek jest własnością prywatną, a jego komnaty pełnią funkcję apartamentów hotelowych. Nie zapomniano jednak o jego historii i tradycji, część obiektu jest udostępniana zwiedzającym.

Podczas wycieczki do zamku przewodnicy oprowadzają między innymi po: kaplicy zamkowej, krużgankach obronnych, Sali II wojny światowej i zbrojowni zamkowej. Dostępna jest także wystawa grunwaldzka oraz wystawa czasowa (czynne w sezonie letnim).

Adres: Zamkowa 3, Gniew

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 9.30 – 15.30, sobota-niedziela: 10.00-16.00

Inne zamki w okolicy: Zamek w Malborku, Zamek w Sztumie, Zamek Kwidzyn.

Zamek w Kórniku – zamek położony w Wielkopolsce, w miejscowości Kórnik to dawna siedziba rodów Górków i Działyńskich, którego historia sięga XV w. Jednak obecny kształt budowli pochodzi z XIX w, kiedy to został przebudowany przez ówczesnego właściciela i zyskał styl neogotyku angielskiego.

Obecnie w zamku mieści się muzeum gromadzące liczne eksponaty z epok. Znajdziemy tam zabytkowe meble, kolekcję obrazów mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. W zamku mieści się też jedna z największych Polsce bibliotek.

Adres: Zamkowa 5, Kórnik

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela, 9.00-16.00

Inne zamki w okolicy: Pałac w Rogalinie, ruiny zamku Klaudyny Potockiej, zamek królewski w Poznaniu.

Zamek w Janowcu – ruiny XVI-wiecznego renesansowego zamku w Janowcu położonego malowniczo na skarpie wiślanej. To miejsce, gdzie każde dziecko chętnie wdrapie się na mur, pomacha ręką z zamkowego okna, a przy okazji ma szanse podziwiać z krużganków przepiękny krajobraz rozpościerający się za nim – z jednej strony na dolinę Wisły z drugiej, na zamkowy dziedziniec. Zamek jest siedzibą Muzeum nadwiślańskiego, w dobudowanym w XVII w do murów obronnych i odrestaurowanym współcześnie pałacu północnym zgromadzono eksponaty związane z historią zamku i jego właścicieli. Z kolei w piwnicach można podziwiać kolekcję ceramiki.

Adres: Lubelska 20, Janowiec

Godziny otwarcia: codziennie, 9.00-17.00

Inne zamki w okolicy: Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, zamek w Bochotnicy

Jak się przygotować na wyprawę do zamku?

Jak na każdej wyprawie, tak i podczas zwiedzania zamków postawa to wygodne obuwie i odpowiednia odzież. Buty powinny być wygodne, stabilne i najlepiej jeśli dobrze trzymają staw skokowy dziecka. Ta ostatnia zasada jest szczególnie istotna, jeśli zamierzamy z dziećmi zwiedzać ruiny zamkowe. Tam nie będzie gładkich, równych parkietów, będą za to zakamarki, dziury i nierówności. Dlatego odpowiednie obuwie to podstawa dobrej i bezpieczne j zabawy w rycerzy i księżniczki.

Ubiór na cebulkę to sprawdzona zasada, której nie da się przecenić. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą wody do picia i przekąsek dla dzieci. W okolicy większości zaprezentowanych przez nas zamków znajdują restauracje lub kawiarnie, ale nigdy nie wiadomo, kiedy dzielnego rycerza dopadnie głód.

Jeśli jedziemy zwiedzać ruiny, gdzie można swobodnie poruszać się po zamku, można dzieciom przygotować akcesoria, które uatrakcyjnią zabawę.

Wspólnie przygotowane miecze, korony czy peleryny z pewnością uatrakcyjnią zamkową przygodę. Najważniejsze jest jednak to, żeby zabrać ze sobą uśmiech i dobry humor. Wtedy mamy gwarancję, ze wyprawa będzie kolejną cegiełką we wspaniałym albumie wspomnień.

Medyczne komplety Poradnika Zdrowie - Małe dziecko w podróży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza