BAJKI UCZĄ dzieci ŻYCIA? Przygotowują je do stresujących sytuacji [ZOBACZ FILM]

2014-05-02 13:06

Od wieków wiadomo, że bajka jest idealnym gatunkiem do przekazania dodatkowych treści. Wszystkie bajki zawierają walory edukacyjne i moralizatorskie, uczą dzieci świata i pokazują im jego różne oblicza. Psycholodzy przekonują, że bajki przygotowują również dzieci do stresujących sytuacji w życiu.

Czytanie książki
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Świat małego dziecka to hermetyczne środowisko. Dom, znajome otoczenie i najbliżsi ludzie: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Jeśli zaczyna dziać się coś złego i któryś z członków rodziny odchodzi albo umiera, dziecku burzy się cały świat. Psycholodzy przekonują, że można w pewien sposób przygotować je do stresujących sytuacji i pokazać, że nie zawsze w życiu wszystko się pięknie układa. Jak to zrobić? Czytać bajki!

Przykładów, w których bajki uczą dzieci życia, jest wiele. Z polskiej literatury wystarczy wspomnieć Ballady i romanse Adama Mickiewicza, O krasnoludkach i sierotce Marysi Marii Konopnickiej, z zagranicznej z kolei Małą księżniczkę, Małego księcia, Pollyannę czy Anię z Zielonego Wzgórza. Wszystkie te książki dotykają istotnych i trudnych tematów: utraty rodziców, poczucia straty, biedy, ubóstwa, szukania radości w codziennych zdarzeniach. Wszystkie te powieści i bajki uczą dzieci życia.

Czytanie dzieciom bajek kształtuje ich postawy moralne, uczy je odróżniać dobro od zła, właściciwie żyć, nie kłamać, szanować innych ludzi i otoczenie. Ma same plusy, dlatego rodzice powinni robić to jak najczęściej!

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza