Chore dziecko w domu: co zrobić, żeby się nie nudziło?

2014-02-05 11:52

Dziecko jest chore i musi zostać w domu. Nie oznacza to, że ma to być czas stracony. Co zrobić, żeby się nie nudziło? Jak umilić mu ten nieprzyjemny czas?

chore dziecko
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Sposoby na nudę
  2. Poczytaj mi, mamo

Osłabienie, katar, kaszel - to tylko niektóre dolegliwości na które najczęściej skarżą się dzieci w czasie choroby. Na szczęście, przy takich objawach nie jest konieczne, aby nasze dziecko spędzało całe dnie w łóżku. Wówczas, mamy zdecydowanie więcej możliwości, aby w atrakcyjny sposób zagospodarować maluchowi ten trudny dla niego czas. Bywają też takie infekcje, jak np. rekonwalescencja po stawianiu baniek, które wymagają leżenia w łóżka. Ale jak przekonać do tego małe dzieci, które nie znoszą bezczynności?

Sposoby na nudę

Jeżeli nasze dziecko musi leżeć w łóżku, mogłoby się wydawać, że nie ma możliwości, aby spędzało czas grając w gry planszowe. Nic bardziej mylnego! Wystarczy zapewnić twarde podłoże, na którym możemy położyć planszę i cieszyć się wspólną grą. Dzięki temu możemy udoskonalać umiejętności naszego malucha - gry planszowe spełniają wiele funkcji, m.in. funkcje kształcące, poznawcze, motywacyjne.

Układanki, wycinanki, malowanki - to kolejne sposoby dzięki którym możemy umilić czas naszemu dziecku. Każdy malec uwielbia wycinanie, układanie i malowanie - wystarczy zaopatrzyć naszego malucha w nięzbędne do tego przedmioty, takie jak: zeszyt do wyklejania, flamastry, kredki, kartka papieru. Jeśli jednak dziecku dokucza katar - lepiej zrezygnować z tej formy zabawy. W czasie pochylania głowy, katar może wypłynąć i popsuć dobrą zabawę maluchowi.

Zabawa w teatrzyk to również świetny sposób na miłe spędzenie czasu. Sceną może być kołdra pod którą leży nasza pociecha. Potrzebujemy jedynie ulubionych maskotek naszego dziecka, którym użyczymy głosu. Nasz malec sam może wymyślić fabułę i "wyreżyserować" cały spektakl. Taka zabawa z pewnością sprawi dziecku wiele radości. Ulubione maskotki dziecka można wykorzystać również do innej zabawy. Wystarczy, że powiemy naszemu malcowi, że jego ulubiony miś jest chory i aby wyzdrowiał należy z nim leżeć w łóżku. To sprawi, że dziecko chętniej zgodzi się na pozostanie pod kołdrą.

Poczytaj mi, mamo

O tym, że czytanie dzieciom bajek ma same korzyści, nikogo nie trzeba przekonywać. Nie tylko poszerzają słownictwo, ale również rozwijają wyobraźnię. Ponadto, czytanie bajek jest świetnym sposobem na zwalczanie nudy - zwłaszcza w czasie choroby. Warto zaopatrzyć się w książki z kolorowymi ilustracjami, które z pewnością bardziej zainteresują nasze dzieci. Jeśli wszystkie bajki, które mamy w domu są już znane naszemu dziecku - warto spróbować samemu opowiedzieć ciekawą historię, co może sprawić wiele radości nie tylko maluchowi, ale również nam.

Kolejnym sposobem mogącym pomóc dziecku odwrócić uwagę od choroby jest oglądanie bajek w telewizji. Choć ma to szkodliwe skutki dla rozwoju dziecka, obejrzenie jednej czy dwóch bajek nie powinno zaszkodzić naszemu maluchowi. Warto wykorzystać ten sposób, gdy np. przyrządzamy posiłek dla dziecka.

Choroba dziecka to bez wątpienia trudny czas zarówno dla malca, jak i jego rodziców. Jednak dobra organizacja z pewnością pozwoli uczynić ten okres nieco przyjemniejszym. Powyższe porady to tylko niektóre propozycje na to, co zrobić, aby nasze dziecko nie nudziło się w czasie tych najgorszych dni - wszystko zależy od wyobraźni twojej i twojego dziecka.

Pamiętaj, zawsze warto skontaktować się z lekarzem i zapytać czy dolegliwości naszego malca wymagają dłuższego pobytu w łóżku. Nie przesadzajmy również z ciągłym zapewnianiem dziecku rozrywki. W czasie choroby nasz maluch powinnien przede wszystkim dużo wypoczywać.