Kupujemy ZABAWKI dla dziecka

2007-12-11 11:52

Zabawki powinno mieć już kilkutygodniowe niemowlę. Rozwijają, bawią, uczą. Ale mogą być również przyczyną kłopotów. Jak kupować zabawki dla niemowlaka, by były one dla niego bezpieczne?

Kupujemy ZABAWKI dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Dużo się pisze o tym, że swoje zabawki powinno mieć już nawet kilkutygodniowe maleństwo. Nie służą one już bowiem, jak kiedyś, tylko do zabawy. Dzięki nim niemowlę szybciej poznaje świat, uczy się nowych kształtów, kolorów i dźwięków. Dlatego dzisiejsi rodzice czy dziadkowie nie mają wyrzutów sumienia, kiedy kupują maluchowi kolejne grzechotki, układanki czy przytulanki – wszak to wszystko po to, by dziecko harmonijnie się rozwijało.

Czytaj też: 10 kultowych bajek Disneya dla dzieci

Jakie zabawki kupować niemowlętom

Zabawki dla noworodków powinny być w mocnych, kontrastowych (np. czarno-białe) albo intensywnych kolorach – czerwonym, żółtym, zielonym. Sprawdzają się te, na których mocno zaakcentowano twarze, np. klocki z narysowanymi oczami czy ustami, bo maluszki skupiają wzrok właśnie na takich elementach. Około 3.–5. miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat nie tylko wzrokiem, ale i dotykiem, warto kupować mu zabawki o zróżnicowanej fakturze, np. chropowatej albo pofałdowanej. Później, około 5.–6. miesiąca, kiedy niemowlak umie już chwytać różne przedmioty, atrakcyjne stają się dla niego zabawki wydające dźwięki po ściśnięciu ich albo potrząśnięciu.

Ważne

Jeśli trafisz na bubel

Gdy zabawka rozpadła się, zaczęła wydzielać dziwny zapach albo masz inne zastrzeżenia do jej jakości, zgłoś to do Inspekcji Handlowej. Inspektorzy skontrolują jakość produktu i jeśli będą mieli zastrzeżenia, ukarzą producenta bubla, a zabawka trafi do rejestru produktów niebezpiecznych.

By zabawki były bezpieczne

Zanim kupisz zabawkę, przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek dla najmłodszych.
Dokładnie obejrzyj opakowanie. Powinny się na nim znajdować:

 • informacja, dla dzieci w jakim wieku zabawka jest przeznaczona
 • znak bezpieczeństwa CE (dla zabawek wyprodukowanych w Unii Europejskiej); umieszczając go na opakowaniu, producent deklaruje, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
 • nazwa i adres producenta albo importera
 • instrukcja obsługi w języku polskim (nadrukowana na opakowaniu albo włożona do środka)
 • informacja o umiejętnościach koniecznych do korzystania z danej zabawki
 • informacja o sposobie konserwacji
 • ewentualnie dodatkowe ostrzeżenia, np. że zabawka może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej (dotyczy to zabawek będących miniaturą urządzeń lub sprzętu dla dorosłych, np. zdalnie sterowanych pojazdów)
 • dodatkowym atutem są atesty albo certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny; nie są obowiązkowe, ale jeśli zabawka je posiada, to znak, że na pewno jest dla malca bezpieczna.
Tego nie rób

Uważaj na okazje w internecie

Na portalach aukcyjnych można trafić na atrakcyjne zabawki, których nie ma w Polsce. Nie rzucaj się jednak na takie superoferty. Może się bowiem okazać, że kupisz wycofany ze sklepów bubel. Najlepiej wpisz w wyszukiwarkę nazwę zabawki i poczytaj opinie rodziców na jej temat. Sprawdź też na stronie internetowej producenta, czy dany produkt nie został wycofany ze sprzedaży.

Uważnie obejrzyj zabawkę. Sprawdź:

 • z jakiego materiału została zrobiona i czy łatwo da się wyprać albo wyczyścić
 • czy nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć dziecko, albo wąskich, wystających elementów, którymi maluch mógłby wykłuć sobie oko
 • czy nie ma otworków, w których mogłyby zaklinować się paluszki malca
 • czy nie ma małych części, które dziecko mogłoby oderwać i połknąć albo włożyć sobie do ucha czy noska
 • oszacuj jej wagę; zabawki dla niemowląt powinny być jak najlżejsze – masywną grzechotką dziecko może się uderzyć
 • czy nie jest uszkodzona, a wszystkie jej elementy są starannie połączone
 • przy większych zabawkach (np. huśtawkach, leżaczkach) sprawdź wytrzymałość na nacisk
 • powąchaj, czy tworzywo, z którego zrobiono maskotkę czy grzechotkę, nie wydziela nieprzyjemnego, drażniącego zapachu
 • w przypadku zabawek elektrycznych sprawdź, czy kable są dobrze schowane
 • jeśli zabawka ma baterie, zorientuj się, czy klapka, pod którą się je wsuwa, jest dodatkowo zamykana na zapadkę albo śrubkę, by malec nie był w stanie samodzielnie wyjąć baterii (może je połknąć).
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza