Literatura dla dzieci: 12 książek idealnych na prezent [GALERIA]

2015-10-05 18:22

Hans Christian Andersen, bracia Grimm, Astrid Lindgren - te nazwiska już na stałe wpisały się w kanon literatury dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że przecież codziennie powstają nowe pozycje, a niektóre z nich to prawdziwe perełki! Przeczytaj więc, które utwory z literatury dla dzieci warto kupić dziecku i dowiedz się, co takiego daje mu czytanie!

Spis treści

  1. Literatura dla dzieci: jak wpływa na najmłodszych?
  2. Literatura dla dzieci: co czytać dziecku?
  3. Literatura dla dzieci: gdzie kupić książki?

"Po staroświecku uważam, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - tak zwykła mawiać polska noblistka Wisława Szymborska. Warto dodać, że oddawanie się lekturze to nie tylko wspaniała rozrywka, ale również sposób na to, by wspomóc rozwój intelektualny dziecka. Jakie konkretnie skutki osiągniesz razem ze swoją pociechą dzięki zagłębianiu się w literaturę dla dzieci? Wyłącznie pozytywne!

>>Poznaj również 7 propozycji książek dla dzieci, które warto kupić jesienią>>

Literatura dla dzieci: jak wpływa na najmłodszych?

Czytać warto już niemowlakowi. Jeśli rodzic głośno czyta tak małemu dziecku, czuje się ono zdecydowanie bezpieczniej i szybciej nawiązuje emocjonalną więź z mamą lub tatą. Co więcej, i u kilkumiesięcznych, i kilkuletnich najmłodszych literatura dla dzieci wpływa na szybszy rozwój mózgu i wspiera sprawniejszą naukę mówienia. Dzięki lekturom dzieci powiększają swój zasób słownictwa oraz rozwijają jego wiedzę. Literatura dla dzieci rozwija ich wyobraźnię, wzbudza chęć poznawania świata, dzięki czytaniu dziecko łatwiej się koncentruje. I oczywiście przyzwyczaja się do książek, do tego, że zawsze powinny być w pobliżu.

Literatura dla dzieci: co czytać dziecku?

Dobór lektur powinien być dopasowany do wieku dziecka. Inne książki adresuje się dla niemowląt (gdzie jest mniej tekstu, a więcej obrazków, a niektóre z nich można nawet gryźć, rysować po nich i wyczyniać z nimi, co tylko się chce - są niezniszczalne), inne dla dzieci kilkuletnich i dla nastolatów. Na pewno warto sięgać po klasykę literatury dla dzieci, ale też na bieżąco sprawdzać, co w książkowej trawie piszczy. Istnieją specjalne festiwale, poświęcone literaturze dla dzieci, wydawnictwa, kierujące swą ofertę specjalnie ku najmłodszym. Warto więc odwiedzać różne wydarzenia i strony internetowe poszczególnych wydawców.

>>Przeczytaj również, jak kupić odpowiednią książkę dla dziecka>>

Literatura dla dzieci: gdzie kupić książki?

Rodzice mają ogromny wybór. Najmniej problemów jest z zaopatrzeniem się w klasyczne pozycje literatury dla dzieci. Dużo ich i w tanich księgarniach, i w antykwariatach, i na internetowych aukcjach. Nowości są zazwyczaj droższe, jednak wydawnictwa organizują promocje, na festiwalach literatury dla dzieci sprzedają publikowane przez siebie utwory w przystępniejszych cenach, a i biblioteki dość szybko zaopatrują się w najbardziej przez rodziców rozchwytywane pozycje.

Zapraszamy również do obejrzenia naszej galerii z wybranymi pozycjami z literatury dla dzieci. Może któraś z nich przypadnie wam do gustu?

Dobre książki o wychowaniu dzieci. TOP 10 poradników dla rodziców

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza