Bilans dwulatka: kiedy przeprowadza się bilans dwulatka i jak przebiega to ważne badanie?

2013-04-12 14:47

Bilans dwulatka to ważne badanie przesiewowe, pozwalające sprawdzić, czy dziecko, które osiągnęło już wiek dwóch lat, dobrze się rozwija. Dowiedz się, kiedy i w jakim celu przeprowadza się bilans dwulatka, a także jak rutynowo przebiega takie badanie.

bilans dwulatka kiedy przeprowadza sie bilans dwulatka i jak przebiega badanie bilansowe
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Bilans dwulatka: cel badania bilansowego
  2. Bilans dwulatka – jak wygląda badanie bilansowe
  3. Polecamy wideo: przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Bilans dwulatka – podobnie jak pozostałe badania bilansowe – jest w Polsce obowiązkowy i powinien być przeprowadzony po ukończeniu przez dziecko 24. miesiąca życia i nie później niż do 27. miesiąca. Termin jest zazwyczaj ustalany podczas obowiązkowego szczepienia wykonywanego między 16. a 18. miesiącem życia dziecka. Na badanie bilansowe rodzice powinni zabrać ze sobą książeczkę zdrowia swojej pociechy, karty informacyjne leczenia szpitalnego (jeśli dziecko było hospitalizowane) i wyniki jego badań.

Bilans dwulatka: cel badania bilansowego

Bilans dwulatka ma na celu ocenę rozwoju fizycznego i psychoruchowego dziecka, a także wykrycie ewentualnych wad wrodzonych, które mogły się do tej pory się nie ujawnić. Jeśli podczas badania bilansowego lekarz wykryje u dziecka jakieś nieprawidłowości, skieruje je na badania do odpowiedniej poradni specjalistycznej. Podczas bilansu dwulatka rodzice mogą porozmawiać z pediatrą i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości dotyczące dziecka – jego prawidłowego rozwoju, sposobu odżywiania i ewentualnej suplementacji.

Dobrze wiedzieć

By pamiętać o wszystkich badaniach bilansowych dziecka, a także na bieżąco opisywać i monitorować stan jego rozwoju, warto prowadzić interaktywną książeczkę zdrowia

Bilans dwulatka – jak wygląda badanie bilansowe

Bilans dwulatka przeprowadza lekarz pediatra w obecności rodziców lub opiekunów, którzy stale zajmują się dzieckiem. Na każde badanie bilansowe przyprowadzamy zdrowe dziecko. Podczas bilansu dwulatka lekarz zada rodzicom szereg pytań dotyczących zdrowia, diety i rozwoju dziecka, m.in. czy maluch często choruje i na co, czy był szczepiony, jak wygląda jego codzienny jadłospis, czy potrafi już powiedzieć proste zdania składające się z 2-3 słów, czy rozumie polecenia, rozpoznaje części ciała... Następnie dwulatek zostanie zmierzony i zważony, a wyniki tych pomiarów będą naniesione na siatki centylowe, dzięki którym można sprawdzić, czy dziecko prawidłowo rośnie. Pediatra oceni budowę i postawę ciała dziecka – sprawdzi, czy malec prawidłowo chodzi, czy jest symetrycznie i proporcjonalnie zbudowany, czy nie ma wad postawy.

Ponadto u chłopca sprawdzi obecność  jąder w worku mosznowym. Podczas bilansu dwulatka lekarz zbada również słuch, wzrok, sprawdzi stan jamy ustnej malca – policzy ząbki i orientacyjnie oceni, czy dziecko nie ma próchnicy lub wad zgryzu. Lekarz sprawdzi, czy układ krążenia i oddychania dziecka funkcjonuje prawidłowo. W tym celu zmierzy ciśnienie krwi, osłucha i opuka dziecko. Zbada także narządy wewnętrzne, uciskając dłonią brzuszek malca. Lekarz powinien też obejrzeć skórę dziecka i węzły chłonne – czy nie wykazują żadnych niepokojących zmian.

Na badanie bilansowe ze względu na długi wywiad lekarski i szczegółowe badanie dziecka lekarz powinien przeznaczyć około pół godziny.

Polecamy wideo: przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza