Spanie z otwartymi ustami – o czym świadczy i czy zagroża rozwojowi zgryzu i mowy?

2021-05-27 11:39

Spanie z otwartymi ustami może być przyczyną pojawienia się nieprawidłowości w budowie oraz funkcji jamy ustnej, a także niekorzystnie wpływać na rozwój mowy i artykulacji u dzieci. Jakie są przyczyny i skutki oddychania ustami podczas snu u dzieci ?

Spanie z otwartymi ustami – o czym świadczy i czy zagroża rozwojowi zgryzu i mowy?
Autor: Getty images Spanie z potwartą buzią może świadczyć o problemach zdrowotnych u dziecka

Spanie z otwartą buzią świadczy o nieprawidłowym torze oddechowymustnym. W czasie spoczynku usta powinny być zwarte, a oddychanie odbywać się torem nosowym (w trakcie mówienia wdech nosem- wydech ustami, a podczas snu wdech i wydech nosem). Jest to prawidłowy i najkorzystniejszy tor oddechowy, ma on bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia.

W sytuacji kiedy dziecko stale podczas snu, a także w ciągu dnia ma otwartą buzię i oddycha ustami należy poszukać przyczyny takiego stanu i udać się na diagnostykę do specjalisty. O czym świadczy spanie z otwartymi ustami?

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny spania z otwartymi ustami?
  2. Jakie są konsekwencje spania z otwartymi ustami?
  3. Jak pomóc dziecku, które śpi z otwartą buzią?

Jakie są przyczyny spania z otwartymi ustami?

Do najczęściej występujących przyczyn spania z otwartymi ustami u dzieci można zaliczyć:

Czytaj również: Zaburzenia snu u niemowląt. Przyczyny problemów ze spaniem u dzieci

Wady zgryzu a wymowa - jak nieprawidłowy zgryz wpływa na artykulację głosek

Zatkany nos u niemowlaka - skuteczne metody na zatkany nosek

Jakie są konsekwencje spania z otwartymi ustami?

Jeżeli dziecko śpi z otwartymi ustami stale nie warto lekceważyć takiego stanu (normą jest, jeśli zdarzają się epizody spania z otwartymi ustami tylko w trakcie krótkotrwałych infekcji). Dzieci które śpią z otwartymi ustami bardzo często oddychają nieprawidłowo także w spoczynku w ciągu dnia. Konsekwencji oddychania przez usta jest wiele, min.:

  • wady zgryzu – oddychanie przez usta wypływa na pracę i ruchomość języka. Język układa się na dnie jamy ustnej obciążając tym samym żuchwę, zaczyna napierać/naciskać na zęby co ma znaczący wpływ podczas połykania, żucia, mówienia. Dzieci które oddychają i śpią z otwartymi ustami narażone są na wystąpienie wady zgryzu, a także dysfunkcji stawu skroniowo- żuchwowego. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia próchnicy.
  • wady wymowy – nienormatywne ułożenie języka, wady zgryzu i dysfunkcje połykania w wyniku nieprawidłowego sposobu oddychania mogą prowadzić do wystąpienia wad wymowy min. seplenienia między zębowego.
  • częste infekcje – oddychając przez usta powietrze docierające do płuc nie zostaje oczyszczone i ocieplone – ponieważ taką funkcje pełni nos;
  • zmiana rysów twarzy – pociągły kształt twarzy, usta rozchylone i suche, oczy podkrążone – są to charakterystyczne cechy wyglądu twarzy dzieci, które oddychają permanentnie przez usta;
  • zaburzenia snu i niewystarczające dotlenienie organizmu co może powodować osłabienie, zmęczenie i rozdrażnienie;
Pielęgnacja gardła i nosa dziecka

Jak pomóc dziecku, które śpi z otwartą buzią?

Dziecko, które śpi z otwartymi ustami narażone jest na szereg konsekwencji związanych z nieprawidłowym torem oddechowym. Taki stan u dziecka należy obserwować, a jeśli utrzymuje się długo - skonsultować z pediatra, który w zależności od możliwych przyczyn zleci dodatkowe badania lub konsultacje z innym specjalistą (laryngologiem, ortodontą, fizjoterapeutą, logopedą).

Warto również dbać o higienę nosa dziecka, wietrzenie i optymalny poziom nawilżenia powietrza w pokoju dziecka. Nie należy zwlekać z interwencją, utrzymujący się stan spania i oddychania przez usta u dzieci może wpływać niekorzystnie na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza