Zdrowa dziewczynka zmarła we śnie. Lekarze mogli tylko rozłozyć ręce

2024-02-23 11:01

Zdrowa dwuletnia dziewczynka zmarła nagle we śnie. Zrozpaczeni rodzice nie wiedzą, dlaczego przytrafiło się to ich dziecku, a lekarze rozkładają ręce. To kolejny taki przypadek.

SUDC u dziecka
Autor: Getty Images SUDC to nagła i niewyjaśniona śmierć dziecka

Dwuletnia dziewczynka zmarła podczas snu. Kerris była zupełnie zdrowym, żywotnym dzieckiem. Rodzice położyli ją spać, nie wiedząc, jaka tragedia ich czeka. Gdy rano poszli obudzić dziecko, zobaczyli, że córka nie żyje.

Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Śmierć podczas snu

Zszokowani rodzice nie mogli uwierzyć w to, co się wydarzyło. Zapewniali, że dziewczynka była zupełnie zdrowa i na nic nie chorowała. "Jak ona mogła tak po prostu umrzeć? Była zdrowa, wszystko było w porządku. To nie jest normalne i w tej chwili nic z tego nie ma dla nas sensu" - powiedziała mediom zrozpaczona mama.

Lekarze nie zdiagnozowali żadnej przyczyny zgonu, dlatego uznali śmierć dziecka za przypadek SUDC, czyli nagłej niewyjaśnionej śmierci dziecka. Jest to o tyle zaskakujące, że zjawisko to częściej dotyczy chłopców (59 procent przypadków) niż dziewczynek.

Czym jest SUDC?

SUDC (z ang. "sudden unexplained death in childhood") to nagła niewyjaśniona śmierć dziecka, która stanowi piątą przyczynę zgonów wśród dzieci. Najczęściej występuje u dzieci w wieku od 1. roku do 3 lat.

Lekarze nie wiedzą, co powoduje SUDC. Z badań wynika, że do zgonów dochodzi podczas snu, gdy dzieci leżą na brzuchu z twarzą skierowaną ku prześcieradle. Bardzo możliwe, że SUDC jest powiązane z występowaniem drgawek gorączkowych lub napadów padaczkowych, które mogą prowadzić do zahamowania akcji serca. Inne teorie mówią, że nagłą śmierć wywołują zaburzenia akcji serca albo problemy oddechowe — dzieci, leżąc na brzuchu, mają problem z prawidłowym oddychaniem.

Do niedawna jeszcze twierdzono, że małe dzieci mogą "zapominać" o tym, by oddychać i rodzice powinni kontrolować je podczas snu. Przy każdym epizodzie bezdechów należy skonsultować się z pediatrą. Dobrze też jest kupić czujnik oddechu, który zasygnalizuje, jeśli dziecko w czasie snu przestanie oddychać.

Czy SUDC to SIDS?

SUDC nie jest tym samym, co SIDS. To drugie schorzenie występuje najczęściej u niemowląt do 1. roku życia. SIDS występuje częściej niż SUDC, a lekarze również nie znają dokładnej przyczyny zgonów niemowląt. 

Czytaj: Dali 3-latkowi lek nasenny, dziecko zmarło

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza