Zdrowie

Bywają mniejsze niż łepek od szpilki. W pierwszym momencie łatwo pomylić je z pieprzykiem lub malutkim strupkiem. Wiosna to czas, gdy częściej można mieć z nimi do czynienia, bo wtedy opuszczają swoje gniazda. Nimfa kleszcza tak jak dorosły kleszcz, może przenosić boreliozę, zapalenie opon mózgowych i znacznie rzadszą chorobę - anaplazmozę, dlatego warto mieć się na baczności.
„Nie pij kawy, bo nie urośniesz” - mówisz tak czasem do dziecka, które podkrada ci poranną kawę z kubka? Sprawdź, czy masz rację i dowiedz się, co tak naprawdę wpływa na wzrost twojego dziecka.
Przypadki, kiedy dziecko omyłkowo połknie lub wypije szkodliwą dla niego substancję chemiczną zdarzają się stosunkowo często. Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrącą i jak ochronić dziecko przed spożyciem środków czystości?
Kupując drogi, atestowany fotelik samochodowy swojemu dziecku, wielu rodziców myśli, że tym samym zapewniło mu bezpieczeństwo podczas jazdy. Tymczasem okazuje się, że nie wystarczy go mieć, ale także prawidłowo użytkować. Poznaj szybki test zaciskania pasów bezpieczeństwa w foteliku samochodowym, który pozwoli ci ocenić, czy twoje dziecko jest w nim bezpieczne!
Rodzic, niania czy przedszkolanka – zasadniczo każdy powinien wiedzieć, jak przeprowadzać RKO u dzieci. Zasady prowadzenia resuscytacji u dzieci nie są przecież tak naprawdę skomplikowane, a posiadanie wiedzy na ten temat zdecydowanie może uratować najcenniejsze, co tylko może być – ludzkie życie.
Niespełna 80 mililitrów krwi pępowinowej, pobranej w trakcie porodu, może uratować życie dziecka, któremu inne metody nie dają nadziei. Przeczytaj prawdziwe historie małych pacjentów, którzy żyją dzięki przeszczepowi komórek macierzystych.
Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego często mylone są z wadą słuchu. Tymczasem dzieci cierpiące na APD często słyszą normalnie, mają za to problem z interpretowaniem dźwięków. Czym objawiają się Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego i jak sprawdzić, czy dziecko je ma?
Jak dbać o zęby niemowlaka? Przede wszystkim trzeba to robić, bo mleczaki - mimo że za kilka lat wypadną - mają wpływ na zdrowie dziecka i kondycję jego zębów w przyszłości. Jak i czym czyścić mleczaki oraz jak dbać o zęby niemowlaka i małego dziecka, by w przyszłości były piękne, mocne i zdrowe?
Pobranie próbki moczu lub kału od małego dziecka wcale nie jest zadaniem prostym! Niestety jest to konieczne, bo to bardzo ważne badania. Podpowiadamy, w jaki sposób pobrać próbki i jak się w ogóle do tego zabrać.
Oddech Kussmaula to patologiczny tor oddechowy. Jak rozpoznać oddech Kussmaula? Jakie są przyczyny oddechu Kussmaula i czy zauważenie takiego problemu u naszego bliskiego (np. u dziecka) jest groźne i wymaga pilnego odwiedzenia lekarza?
Schizofrenia u dzieci jest rzadką chorobą, ale warto poznać jej przyczyny, objawy i sposób leczenia. Zadanie jest utrudnione, ponieważ choroba ta jest trudna do rozpoznania - dzieci mają przecież bardzo bujną wyobraźnię. O tym, że dziecko zachorowało na schizofrenię, sugerować może szereg różnych dolegliwości, dotyczących zarówno jego nastroju i kontaktów społecznych, jak i nawet sposobu mówienia. Warto mieć o schizofrenii podstawową wiedzę – im później rozpoczęte zostanie leczenie, tym gorsze mogą być wyniki terapii.  
Około 15 proc. dzieci w wieku od 5 do 16 lat cierpi na ciągły lub powtarzający się ból brzucha. U wielu z nich bólowi towarzyszy gorączka, która zawsze jest dla rodzica sygnałem alarmowym.  Co może być przyczyną jednoczesnego bólu brzucha i gorączki? Czy to powody do niepokoju?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza