Zdrowie

Przerost migdałka gardłowego i podniebiennych to częsty problem pediatryczny. Dzieci w okresie żłobkowo-przedszkolnym często chorują, 1-2 razy w miesiącu w okresie od września do kwietnia, a każda infekcja dróg oddechowych stymuluje układ immunologiczny i powiększanie się migdałków oraz węzłów chłonnych. To reakcja normalna, prawidłowa i pożądana, bo to układ chłonny będący częścią układu immunologicznego odpowiada za odporność.

Materiał sponsorowany

Substancje zawarte w antybiotykach niszczą nie tylko bakterie odpowiedzialne za infekcję, ale również dobroczynne mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy. Dochodzi wówczas do zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej, co może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, a przede wszystkim uciążliwe, a niekiedy ostre biegunki. Najskuteczniejszą odpowiedzią na negatywne działanie antybiotyków jest jednoczesne leczenie osłonowe, czyli stosowanie odpowiednich probiotyków, zarówno w trakcie kuracji antybakteryjnej, jak i po jej zakończeniu.
Czy można wychodzić z małym dzieckiem na spacer, gdy za oknem jest szaro od smogu? Lekarze zalecają przecież, by maluch spędzał na dworze przynajmniej godzinę dziennie. Ale jak to zalecenie pogodzić z ostrzeżeniami, by nie wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog? Wyjaśniamy wątpliwości rodziców.
Podejrzewasz, że maluszek ma pasożyty? Powinnaś pójść z nim do lekarza, by ten zlecił badania. Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz przepisze odpowiednie leki, może również zalecić stosowanie naturalnych metod odrobaczania dzieci. Jakie to metody i czy warto je stosować?
Oczyszczanie nosa to bardzo ważny element leczenia kataru i zapobiegania powikłaniom pokatarowym. "Jak najwcześniej uczmy dzieci prawidłowego oczyszczania nosa" – apeluje otolaryngolog i wcale nie ma na myśli wyłącznie zwykłego wydmuchiwania w chusteczkę. Sprawdźcie, co jeszcze mówi nasz ekspert o katarze i jego usuwaniu.
Redakcja M jak Mama testuje zabawki, akcesoria do pielęgnacji dzieci, kaszki, kosmetyki, akcesoria dla kobiet w ciąży, by pomóc rodzicom wybierać najlepsze dla nich i dla ich dzieci produkty. Sprawdź, jak podczas testu wypadła kaszka firmy Nestle - „5 zbóż z lipą", z serii "Skarby zbóż".
Okłady z kostek lodu i octu lub aplikacja maści z wyciągiem z arniki - to najlepsze sposoby na zmniejszenie skutków uderzenia: krwiaka i opuchlizny.
Neurologopeda jest specjalistą, który prowadzi diagnozę oraz terapię dzieci i dorosłych z zaburzeniami mowy i komunikacji o podłożu neurologicznym. Podpowiadamy, kiedy trzeba się do niego udać z dzieckiem.
Katar to najczęstsza dolegliwość dzieci w okresie jesienno-zimowym. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić, aby ulżyć maluchowi w chorobie i jak przyspieszyć, a nie wydłużyć walkę z katarem.

Materiał sponsorowany

Już nasze babki korzystały z dobroczynnego działania syropu z cebuli. Wykorzystywały go w leczeniu przeziębienia, a w szczególności w łagodzeniu kaszlu. Czy rzeczywiście jest on tak skuteczny? Wśród lekarzy zdania na ten temat są podzielone. Przeczytaj albo posłuchaj, jak zrobić syrop z cebuli i kiedy podawać go dziecku.
Udar mózgu typowo uznawany jest za chorobę występującą u osób dorosłych, jednak w praktyce możliwe jest jego wystąpienie również u młodszych pacjentów. Co może doprowadzać do tej choroby u najmłodszych pacjentów i jakie objawy mogą sugerować właśnie udar mózgu u dziecka?

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Sprawdź
okladka m jak mama 1/20