Zdrowie

Szczepionki przeciw grypie należą do grupy szczepionek inaktywowanych (zawierających zabitego wirusa). W sezonie 2019/2020 dostępna była szczepionka 4-składnikowa. Oznacza to, że chroni ona przed 4 różnymi typami wirusa grypy. Zobacz, czy warto podać dziecku szczepionkę na grypę dziecko tej jesieni.
Już co drugi (!) Polak po 40. roku życia używa protez. Ta szokująca statystyka ma swoje źródło w niewystarczającej trosce o zęby w dzieciństwie. Nie jest to wynik biedy czy niedożywienia, lecz braku nawyków higienicznych, regularnej kontroli zębów oraz nadmiar słodyczy w dziecięcym jadłospisie.
Autyzm atypowy stanowi jedną z postaci zaburzeń spektrum autyzmu. Jego charakterystyczną cechą jest wiek, w którym zauważalne u dziecka stają się pierwsze nieprawidłowości - inaczej niż w przypadku autyzmu dziecięcego, nietypowe zachowania zaczynają być wyraźnie widoczne po 3. roku życia. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica?
Powikłania po grypie u dzieci mogą wystąpić w różnych postaciach – zdarza się, że jej następstwem jest zapalenie ucha, zapalenie płuc czy angina. Niektórzy bagatelizują tę jednostkę, w rzeczywistości jednak zawsze trzeba mieć się na baczności. Kiedy więc z dzieckiem, u którego rozpoznano grypę, należy ponownie zgłosić się do lekarza – jakie dolegliwości powinny zaniepokoić rodziców?
Afty u dzieci pojawiają się zazwyczaj przy rozszerzaniu diety i ząbkowaniu. Afty mają postać niewielkich, bardzo bolesnych pęcherzyków, otoczonych czerwoną obwódką. Występują pojedynczo lub w grupach. Nie stanowią dużego zagrożenia, ale dla dziecka są bardzo bolesne. Afty występują na dziąsłach, języku, błonie śluzowej policzków. Czym afty leczyć i czy są zaraźliwe?
Aparat ortodontyczny ruchomy to bardzo skuteczne rozwiązanie, pozwalające szybko zlikwidować wadę zgryzu u dziecka. Ortodonta dziecięcy może ocenić zgryz nawet u 5 letniego dziecka, jednak najbardziej optymalna jest wizyta z maluchem, które mają już pierwsze stałe zęby, czyli 6-7 letnim.
Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dziecka, czyli ząbkowanie, to dość bolesne doświadczenie. Większość ząbkujących maluszków mocno się ślini, ma podwyższoną temperaturę, często płacze, źle sypia i nie chce jeść, bo rozpulchnione dziąsła bolą i swędzą. Przeczytaj, jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem i dowiedz się, kiedy wyrzynają się mleczaki, a kiedy zęby stałe.
Witamina C na dobre zagościła w apteczkach polskich rodziców. Zyskuje popularność jesienią i zimą, gdy łatwo o infekcję. Jednak powodów, by podawać dziecku witaminę C, jest znacznie więcej.
Odczulanie (immunoterapia) to najskuteczniejszy sposób walki z alergią u dziecka. Czy odczulanie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi objawami alergii i czy jest bezpieczne dla dziecka? Kiedy najlepiej jest zacząć odczulanie na konkretne alergeny?
Gdy dziecko jest alergikiem i cierpi z powodu dokuczliwych objawów alergii, lekarz może zaproponować, żeby zamiast tylko łagodzić dolegliwości, przeprowadzić odczulanie. Na czym polega i jak długo trwa kuracja odczulająca za pomocą szczepionki podjęzykowej?
Alergia krzyżowa u dzieci ma miejsce, gdy osoba uczulona na jeden alergen zaczyna reagować alergią także na inny. Długie tabele alergenów krzyżowych dowodzą, że antygeny te nie są przypadkowe. Jakie są objawy alergii krzyżowej i jak ją leczyć?
Zapalenie spojówek wystąpić może w dowolnym wieku. Jednak u dzieci, a szczególnie u noworodków problem ten bywa bardzo poważny. W niektórych przypadkach zaniechanie leczenia może doprowadzić nawet do trwałych zaburzeń widzenia. Jakie są przyczyny i na czym polega leczenie zapalenia spojówek?

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020