Zdrowie

Lamblioza to typowa choroba pasożytnicza dzieci w wieku przedszkolnym. Jej przyczyną jest pasożyt - lamblia intestinalis. Występuje w toaletach, w piaskownicy, a nawet w wodzie na basenie. Lamblioza zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego trudno ją czasem rozpoznać. Na czym polega lamblioza i jej leczenie?
Badanie morfologii krwi u dziecka jest podstawowym badaniem, często zlecanym przez lekarzy wszystkich specjalności. Jak interpretować wyniki badań krwi? Jakie są normy badania krwi i czym grozi przekroczenie norm morfologii krwi u dziecka? Zobacz, jak odczytać wyniki morfologii krwi u dziecka!
Co robić, gdy dziecko nie może zrobić kupki, a długie godziny spędzane na nocniku czy sedesie, nie przynoszą efektów? Nie każdy problem z wypróżnieniem oznacza zaparcie u dziecka. Ale gdy malec nie może załatwić się przez dłuższy czas, warto wiedzieć, skąd biorą się zaparcia i jak sobie z nimi poradzić.
Chyba nie ma współczesnego rodzica, który we własnym dzieciństwie nie słyszał "rączki do góry", gdy zakrztusił się łapczywie jedząc. Albo takiego, który po przewróceniu się i zdarciu skóry, nie drżał na myśl o bolesnej dezynfekcji rany spirytusem salicylowym. Te sposoby nie tylko nie działają, ale mogą być nawet szkodliwe.
Choroba lokomocyjna u dziecka to zmora rodziców podróżujących z maluchami. Bywa, że nawet krótka przejażdżka to prawdziwe wyzwanie. Niemowlęta zwykle dobrze znoszą podróże, choroba lokomocyjna dokucza częściej starszym dzieciom. Co zrobić, żeby zapobiec chorobie lokomocyjnej?
Kurzajki to częsty problem u dzieci. Nic dziwnego - są bardzo zaraźliwe i trudno się ich pozbyć. Kurzajka najczęściej pojawia się na stopie, palcu lub na dłoni. Przeczytaj, jakie są domowe sposoby na kurzajki i dowiedz się, jakie są ich przyczyny?
Jak pozbyć się kurzajki? Jej usuwanie niekiedy trwa miesiące. Kurzajka to nieestetyczne zmiana skórna, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, ale powoduje dyskomfort. Poznaj leki i preparaty na kurzajki. Zobacz, jakie są domowe sposoby na kurzajkę, a jak wygląda leczenie kurzajek w gabinecie lekarskim.
Uzasadniona wizyta u pediatry, to znaczy jaka? Nietypowa i nagła wysypka? Bóle brzucha? Wymioty i biegunka? Kiedy rodzic nie powinien zwlekać i od razu udać się na wizytę do specjalisty lub na SOR? Sprawdź 12 objawów, po których zauważeniu nie powinnaś mieć wątpliwości, aby natychmiast działać.
Upał w mieście szczególnie daje się we znaki. Podczas letnich spacerów niektórzy rodzice pozwalają swoim dzieciom kąpać się w miejskich fontannach - to błąd! Nawet krótka kąpiel w takim miejscu może mieć dla malucha bardzo przykre konsekwencje.
Bazofile to najmniej liczna populacja krwinek białych, czyli leukocytów. Zarówno podwyższona, jak i obniżona ilość tych komórek we krwi może świadczyć o różnych problemach. Jakie mogą być przyczyny takich odchyleń i jak prawidłowo interpretować wynik badania bazofili u dziecka?
Wtórne utonięcie oraz suche utonięcie są bardzo groźne. Do wtórnego utonięcia może dojść nawet po kilkudziesięciu godzinach od zabawy dziecka w wodzie. Objawy wtórnego utonięcia to m.in. kaszel, senność, poczucie dużego wyczerpania.
Angina to choroba upałów. Gdy dziecko ma wysoką gorączkę, skarży się na ból i ma czerwone gardło, to może być angina. Trzeba iść do lekarza, by szybko pokonać infekcję.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza