Zdrowie

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – pod tą nazwą kryje się nieuleczalna choroba zaliczana do tzw. chorób rzadkich. Oznacza to, że cierpi na nią jedynie niewielki procent ludzi na całym świecie. Dystrofia mięśniowa Duchenne’a zdarza się raz na 3600-6000 urodzeń. I to męskich, ponieważ choroba ta, powiązana z chromosomem X, dotyka głównie chłopców.

Materiał partnerski

Metoda Tomatisa, czyli trening słuchowy, który stosowany jest u dzieci z różnymi deficytami uwagi słuchowej oraz komunikacji. Sprawdź, na czym polega metoda Tomatisa i jaka jest różnica pomiędzy słuchaniem, a słyszeniem.
Na wybór syropów na kaszel suchy nie możemy narzekać. Już sama wizyta w aptece może nas przyprawić o zawrót głowy. Czy jednak wszystkie syropy nadają się do tego, by podawać je dzieciom? Koniecznie przeczytaj skład syropu i sprawdź, co podajesz dziecku!
Pleśniawki w jamie ustnej u dziecka czasami łatwo pomylić ze śladami po karmieniu. Pleśniawki na początku wyglądają dosyć niepozornie – jak resztki mleka. Różnica jest taka, że jak spróbujesz je zetrzeć, może pojawić się krew. Pleśniawki to zakażenie grzybem Monilla albicans. Gdy do niego dojdzie, musisz podjąć odpowiednie działania. Nieleczone pleśniawki mogą pokryć śluzówkę w buzi dziecka jednolitą warstwą. Same na pewno nie znikną.

Materiał partnerski

Alergia pokarmowa u dzieci - skaza białkowa - to zwyczajowa nazwa alergii na białko mleka krowiego, występującej najczęstszej wśród niemowląt i małych dzieci. Zazwyczaj nie wymaga przyjmowania leków. Wystarczy dobra dieta, czyli konsekwentne unikanie mleka krowiego. Co powinnaś wiedzieć o skazie białkowej? Jakie są najczęstsze objawy alergii pokarmowej? Jakie podjąć działania w przypadku zdiagnozowania u dziecka skazy białkowej?  

Materiał partnerski

Wybierając dla dziecka syrop na kaszel, zwróć uwagę, na jego skład. Nie wszystkie preparaty są wskazane dla małych dzieci, dlatego podawanie syropów (nawet tych bez recepty!) na własną rękę może przynieść małemu pacjentowi więcej szkody niż pożytku.
Syropy na kaszel to popularne leki, dostępne w aptekach nawet bez recepty. Niestety, niewielu rodziców ma prawidłową wiedzę na temat ich stosowania. Przedstawiamy więc prawdy i mity na temat syropów na kaszel.
Wymaz z gardła jest badaniem, które pozwala stwierdzić, jaki dokładny patogen odpowiada za występującą u pacjenta infekcję. Nie każde zakażenie górnych dróg oddechowych stanowi jednak wskazanie do wymazu z gardła – kiedy więc wykonuje się to badanie? Czy wymaz z gardła jest bolesny i czy trzeba się do niego jakoś przygotowywać?

Materiał partnerski

Gardło niemowlaka znajduje się na pierwszej linii w walce z bakteriami i wirusami. Niestety, u dzieci system wczesnego reagowania, bo tym jest przecież układ immunologiczny, nie działa jeszcze na pełnych obrotach. Właśnie dlatego u małych dzieci częściej dochodzi do infekcji. Jak więc dbać o gardło niemowlaka, by dziecko jak najmniej chorowało?

Materiał partnerski

Chrypka u dziecka najczęściej jest wynikiem chorób dróg oddechowych, np. zapalenia gardła. Wówczas chrypce towarzyszą dokuczliwe objawy, takie jak utrudnione mówienie, drapanie albo pieczenie w gardle, kaszel. Na szczęście jest kilka sposób na ich pozbycie się. Jak leczyć chrypkę u dziecka? Co podać najmłodszym, by złagodzić tę uciążliwą dolegliwość?

Materiał partnerski

Zaburzenia snu u dzieci stanowią powszechny problem – szacuje się, że któregoś z nich doświadcza nawet połowa spośród wszystkich najmłodszych pacjentów. Przez niedobór snu pojawiać się mogą u dzieci trudności w nauce, jak i dochodzić może nawet do spowolnienia ich wzrostu. Co jednak powinno niepokoić rodziców i jakie wyróżnia się zaburzenia snu u dzieci?
Nadwrażliwość dotykowa objawia się nadmiernym reagowaniem lub obronnością na określone bodźce dotykowe. Może występować w obrębie całego ciała lub tylko w pewnych jego partiach.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19