Zdrowie

Angina paciorkowcowa to angina bakteryjna. Nie występuje u dzieci tak często jak wirusowe zapalenie gardła, ale kiedy już zostanie zdiagnozowana, konieczne jest leczenie antybiotykiem. 
Angina to choroba upałów. Gdy dziecko ma wysoką gorączkę, skarży się na ból i ma czerwone gardło, to może być angina. Trzeba iść do lekarza, by szybko pokonać infekcję.
Choroba lokomocyjna u dziecka to zmora rodziców podróżujących z maluchami. Bywa, że nawet krótka przejażdżka to prawdziwe wyzwanie. Niemowlęta zwykle dobrze znoszą podróże, choroba lokomocyjna dokucza częściej starszym dzieciom. Co zrobić, żeby zapobiec chorobie lokomocyjnej?
Bezpieczeństwo na hulajnodze to temat ostatnio często poruszany ze względu na liczbę wypadków z udziałem osób na hulajnogach. Niestety dotyczy to także dzieci. Dlatego kierowanie tymi pojazdami zostało uregulowane prawe. Jak zachować bezpieczeństwo na hulajnodze i jak brzmią nowe przepisy dotyczące jazdy na hulajnodze?
Angina ropna to bakteryjne zapalenie gardła i migdałków wywoływane najczęściej przez paciorkowce. Objawy anginy ropnej są bardzo uciążliwe, co często skłania pacjentów do szybkiego odwiedzenia lekarza. Na czym polega leczenie anginy ropnej i dlaczego angina może być aż tak groźna?
Urazy głowy wśród dzieci zdarzają się bardzo często, a są szczególnie niebezpieczne u małych dzieci. Na szczęście nie każde uderzenie w głowę oznacza wstrząśnienie mózgu. Co możemy zrobić, by ich uniknąć, i jak reagować w przypadku urazu głowy wskazuje dr n. med. Adrianna Wilczek, neurolog dziecięcy.
Złamania u dzieci oraz inne urazy: zwichnięcia czy skręcenia zdarzają się najmłodszym najczęściej latem. Dlaczego tak się dzieje, jak najlepiej uchronić przed nimi dziecko i jak postępować, gdy już do nich dojdzie? Zapraszamy do lektury artykułu.
Nieutulony płacz po szczepieniu to jeden z odczynów poszczepiennych. Choć szczepieniu niemowlęcia zwykle towarzyszy płacz – jest to związane z bólem w miejscu ukłucia, a także nową dla dziecka sytuacją, nieutulony płacz czyli tzw. krzyk mózgowy powinien wzbudzić niepokój rodzica.
Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia roślina, której lepiej unikać podczas wakacyjnych wyjazdów. Przeczytaj, co powoduje, że barszcz Sosnowskiego jest tak groźny, jak go rozpoznać oraz jakie objawy daje kontakt z chwastem i w jaki sposób przebiega leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego.
Do niedawna uważano, że kleszcz przenosi patogeny wywołujące boreliozę ok. 24 godziny po ukąszeniu. Badania przeprowadzone przez Instytut Pasteura wykazały jednak, że czas ten jest dużo krótszy. Zobacz po jakim czasie zaraża kleszcz i czy spieszyć się z jego usunięciem?
Udar słoneczny u dziecka stanowi poważne zagrożenie życia. Objawia się bardzo wysoką temperaturą ciała, sięgającą ponad 40 stopni Celsjusza. Na skutek przekrwienia opon mózgowych prowadzi do szybkiej utraty przytomności, a w konsekwencji nawet do śmierci. Przeczytaj, jakie są objawy udaru słonecznego, jak mu zapobiegać i jak go leczyć.
Zgaga to objaw bardzo nieprzyjemny dla maluszka. Często, ze względu na wiek dziecka, objawy nie wskazują jednoznacznie, że mamy do czynienia właśnie z tą przypadłością. Choć czynników powodujących zgagę u dzieci jest wiele, możemy wyróżnić kilka bezpośrednich przyczyn. Skąd bierze się zgaga u dziecka i jak ją leczyć?

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka