Zdrowie

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba układu nerwowego, często występująca u dzieci. Jej przyczynami mogą być m.in. bakterie, wirusy, grzyby. Co gorsza, u małych dzieci ZOMR nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak reagować.  
W Polsce dostępne jest kilka rodzajów testów na grypę. Różnią się czułością i czasem oczekiwania na wynik. Najlepiej by zostały wykonane do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów choroby.
Zespół Noonan jest chorobą genetyczną, która prowadzi do występowania u pacjentów wielu różnych wad wrodzonych. Często widoczne są u nich różne cechy dysmorficzne, choroba wpływa również na wzrost chorych.
Choć nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich pacjentów, już okrzyknięto ją przełomową. Na czym polega nowoczesna terapia autyzmu stosowana przez amerykańskich naukowców?
Depresja u dzieci, wbrew obiegowym opiniom, choroba wcale nie rzadka. Jakie są objawy depresji u dziecka? Oto 5 sygnałów, które powinny wzbudzić twoją czujność.
Zespół Lescha-Nyhana to rzadka choroba genetyczna. Pierwszym przejawem tego, że dziecko może cierpieć na tę jednostkę, bywa zauważony przez rodziców ceglasty osad w pieluszce niemowlaka. Jakie leczenie wdrażane jest u dzieci, które chorują na zespół Lescha-Nyhana?
Zespół Marfana to choroba genetyczna, skutkująca występowaniem u chorego nieprawidłowości dotyczących tkanki łącznej. Pacjenci przychodzą na świat z zespołem Marfana, a jednak czasami choroba rozpoznawana jest u nich dopiero w wieku nastoletnim lub w dorosłości – co więc może sugerować tę jednostkę i czy można ją jakoś leczyć?
Substancja czynna o nazwie paracetamol to najlepszy przyjaciel rodziców, gdy ich dziecko gorączkuje, cierpi z powodu bólu lub jest przeziębione. Jak stosować paracetamol u dziecka, by lek był skuteczny i bezpieczny?
Hemofilia to choroba genetyczna, która bywa nazywana „krwawiączka”, bo jest ściśle związana z krwią. Hemofilia to wada wrodzona, która dotyka prawie wyłącznie mężczyzn i jest przenoszona na synów przez zdrowe mamy-nosicielki. Sprawdźcie, jak się rozpoznaje i leczy hemofilię?
Antybiotykoterapia to często jedyna broń w walce z chorobą bakteryjną. Antybiotyk eliminuje z organizmu chorobotwórcze bakterie, ale narusza także florę bakteryjną. Efektem ubocznym antybiotykoterapii jest często biegunka poantybiotykowa. Sprawdź, jak działa antybiotyk i jak zapobiegać wystąpieniu biegunki.
Podawanie leków przeciwgorączkowych to najskuteczniejszy sposób na obniżenie temperatury ciała u małego dziecka. Wyjaśniamy, jakie leki podawać: te na bazie substancji czynnej ibuprofenu czy paracetamolu, i czy można je ze sobą łączyć?
Nieprawidłowa waga u dzieci może świadczyć o poważnej chorobie. Ile powinien ważyć i mierzyć sześciolatek?

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020