Bezpieczny syrop na kaszel dla dzieci - sprawdź, co podajesz dziecku

2019-10-01 11:03
skad-sie-bierze-kaszel
Autor: Getty images

Na wybór syropów na kaszel suchy nie możemy narzekać. Już sama wizyta w aptece może nas przyprawić o zawrót głowy. Czy jednak wszystkie syropy nadają się do tego, by podawać je dzieciom? Koniecznie przeczytaj skład syropu i sprawdź, co podajesz dziecku!

Kiedy dziecko cierpi na męczący, suchy kaszel, chcemy mu jak najszybciej pomóc. Czy jednak jesteśmy świadomi, jakie działanie mają substancje zawarte w popularnych syropach na kaszel i jakie skutki może mieć ich ciągłe podawanie dzieciom?

Jakie składniki nie powinny znaleźć się w syropie dla dziecka?

Syropy na suchy kaszel tłumią odruch kasłania, pozwalając dziecku spokojne zasnąć i przespać całą noc. Mogą jednak stanowić zagrożenie dla małego dziecka. Zawarte w syropach przeciwkaszlowych substancje blokują receptory ośrodkowego układu nerwowego, wpływając na jego działanie, a także na czynność środka oddychania i krążenia.

Czytaj także: Co poradzić na suchy kaszel w nocy?

Poniżej przedstawiamy substancje, które są popularnymi składnikiem syropów, ale niekoniecznie odpowiednimi dla dzieci.

  • Dekstrometorfan. To substancja będąca pochodną morfiny, która wprawdzie łagodzi odruch kaszlu, ale jednocześnie może powodować senność, bóle i zawroty głowy, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia) czy reakcje alergiczne (skurcze oskrzeli lub pokrzywka). Z tego względu dekstrometorfanu nie powinno się stosować u dzieci poniżej 2. roku życia ani u maluchów cierpiących na astmę oskrzelową, gdyż lek ten może wchodzić w reakcje ze środkami przeciwhistaminowymi stosowanymi w leczeniu tej choroby.
  • Butamirat. Syropy z tym składnikiem działają przeciwkaszlowo, ale wolno je stosować u dzieci przez krótki czas i wyłącznie przy suchym, napadowym kaszlu towarzyszącym infekcji górnych dróg oddechowych. Nie powinno się go stosować u dzieci poniżej 3. roku życia, gdyż może powodować senność, zaburzenia równowagi oraz spadek ciśnienia.
  • Kodeina. Dozwolona do stosowania u dzieci dopiero powyżej 12. roku życia. Lista wywoływanych przez nią skutków ubocznych jest bardzo długa: zaparcia, nudności i wymioty, senność, zaburzenia nastroju, wysypka czy nasilenie objawów astmy, a także uzależnienia i problemy z oddychaniem wywołane działaniem morfiny, w którą przemienia się kodeina (szczególnie, gdy dawki lecznicze zostaną przekroczone). Ze względu na te skutki uboczne, zwłaszcza problemy z oddychaniem, substancja ta została zakazana w leczeniu dzieci, nakazano też ograniczenie jej stosowania u młodzieży.  
Warto wiedzieć
Drosetux - Boiron

Autor: Boiron

materiał partnera

Jedną z metod leczenia kaszlu jest zastosowanie syropu homeopatycznego na kaszel suchy. Syrop Drosetux można podawać dzieciom, ponieważ nie ma ograniczeń wiekowych. Stosuje się go wspomagająco w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu. Drosetux nie zawiera alkoholu i sztucznych barwników, a delikatny smak ułatwia podanie go małym dzieciom.

Jakie składniki są bezpieczne dla dzieci?

Gdy dziecko ma suchy, męczący kaszel trzeba jednak w jakiś sposób złagodzić u niego uciążliwe dolegliwości. Warto wtedy wybrać taki syrop, który w swoim składzie bezpieczne dla malca składniki chemiczne lub naturalne substancje (mineralne, roślinne itd.), które nie powodują skutków ubocznych. Bezpieczne składniki naturalne to np.:

  • Drosera. Syrop z droserą syrop są szczególnie skuteczne w przypadku suchego, napadowego kaszlu, dzięki zawartości flawonoidów, naftochinonów, garbników i enzymów proteolitycznych. Drosera wpływa też rozkurczowo na mięśnie gładkie, co sprawia, że syropy na jej bazie są dozwolone u dzieci chorujących na astmę i zapalenie oskrzeli.
  • Tymianek i podbiał. Rośliny najczęściej stosowane przy problemach górnych dróg oddechowych. Mają działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe.
  • Porost islandzki. Często występuje w lekach na kaszel dla dzieci. Znany jest ze swoich przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i osłaniających właściwości. Łagodzi podrażnienia błony śluzowej krtani i wykazuje działanie powlekające.

Drosetux® - postać farmaceutyczna: syrop. Skład jakościowy i ilościowy: produkt złożony. Wskazanie do stosowania: wspomagająco w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE