Bolące gardło u dziecka – co może być przyczyną i jak sobie z nim radzić?

2020-10-15 9:21 Materiał sponsorowany
Ból gardła
Autor: Getty Images

Ból gardła to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u dzieci. Przyczyną problemu bywają naprawdę różne patologie i mogą nimi być infekcje wirusowe, zakażenia bakteryjne, ale i wiele innych jednostek. Rodziców zwykle jednak najbardziej interesuje to, w jaki sposób mogą pomóc swojemu dziecku – w przypadku większości infekcji związanych z bólem gardła można łagodzić ten objaw, stosując powszechnie dostępne leki.

Uczucie drapania, kłucia czy obecności ciała obcego w jamie ustnej – dzieci odmiennie określają tę samą dolegliwość, którą jest ból gardła. Problem jest powszechny i w zasadzie praktycznie każdy człowiek doświadcza go niejednokrotnie w swoim życiu, mimo to ból gardła u dziecka skutkuje znacznym niepokojem u rodziców.

Prowadzić do rodzicielskich obaw może chociażby sytuacja, gdzie mały pacjent – z powodu doświadczanych dolegliwości bólowych – odmawia przyjmowania zarówno pokarmów, jak i płynów. Możliwa tego konsekwencja, czyli odwodnienie bywa zaś naprawdę bardzo groźne – to między innymi z tego powodu warto znać skuteczne sposoby na ból gardła u dziecka. Przed ich zastosowaniem trzeba się jednak zastanowić nad tym, jaka może być przyczyna problemu u dziecka.

Przyczyny bólu gardła

Najczęściej ból gardła pojawia się w związku z infekcjami. Główną przyczyną występowania tego problemu są zakażenia wirusowe. Wywoływać ból gardła u dziecka może jednak również i zakażenie wieloma różnymi drobnoustrojami bakteryjnymi. Do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości doprowadzać może zakażenie nie tylko samego gardła, ale i migdałków, czego przyczyną bywają przede wszystkim infekcje bakteryjne.

Zakażenia rzeczywiście są najczęstszą, ale zdecydowanie niejedyną przyczyną bólu gardła u dziecka. Wśród innych problemów, które mogą skutkować taką dolegliwością, wymienić można:

 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • alergie (szczególnie wziewne),
 • urazy gardła (wywołane np. połknięciem rybiej ości).

Ból gardła a infekcje wirusowe i bakteryjne

Wtedy, gdy dziecko skarży się rodzicowi na ból gardła, przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, co doprowadziło do jego wystąpienia – ma to bowiem znaczenie przy dobieraniu odpowiedniego dla danego malucha leczenia. W przebiegu wirusowych zapaleń gardła dochodzić może do występowania takich dolegliwości, jak:

 • gorączka (zwykle niewysoka, sięgająca do około 38 stopni Celsjusza),
 • kaszel,
 • katar,
 • zapalenie spojówek,
 • bóle głowy i mięśni.

Nieco inne dolegliwości pojawiać się z kolei mogą w przypadku bakteryjnych infekcji gardła – u dzieci, u których dojdzie do tego schorzenia, obserwować można między innymi:

 • wysoką gorączkę, sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza,
 • powiększenie węzłów chłonnych, czemu towarzyszy ich tkliwość (rozumiana jako odczuwanie bólu przy dotykaniu węzłów),
 • wystąpienie nalotów na migdałkach.

Warto tutaj dodać, że objawy bakteryjnego zapalenia gardła pojawiają się u dziecka nagle, u chorych zazwyczaj nie występują dolegliwości typowo pozwiązywane z przeziębieniem (takie jak katar czy kaszel), a do tego ból gardła często jest dość nasilony.

Jak pomóc dziecku z bólem gardła?

Ból gardła u dziecka może skutkować m.in. niechęcią dziecka do przyjmowania posiłków – dziać się tak może szczególnie wtedy, gdy połykanie prowadzi do nasilenia dolegliwości bólowych. To właśnie chociażby z tego powodu nie należy bagatelizować tego teoretycznie błahego problemu. W razie wątpliwości co do przyczyn bólu gardła, z dzieckiem należy po prostu udać się do lekarza – wtedy bowiem, gdy malec zachorował na bakteryjną infekcję gardła, konieczne może stać się podawanie mu antybiotyku.

Jak to już jednak wspomniano wcześniej, za przeważającą część zakażeń gardła odpowiedzialne są wirusy. W przypadku takich infekcji najistotniejsze jest leczenie objawowe: odpoczynek czy spożywanie dużych ilości płynów. Bardzo ważne jest także stosowanie środków, które mają działanie zmniejszające ból gardła u dziecka.

Jaki lek na ból gardła wybrać?

Dla rodziców wybór konkretnego leku na ból gardła u dziecka może być bardzo trudny: w aptekach znaleźć można wiele preparatów dostępnych w postaci syropów, tabletek do ssania czy aerozoli. Warto jednak sięgać po takie, które zawierają bezpieczne, ale i skuteczne substancje czynne – za jedną z nich zdecydowanie można uznać benzydaminę.

Wspomniana wyżej benzydamina jest użyteczna w przypadku bólu gardła ze względu na to, iż ma ona działanie przeciwzapalne, ale i przeciwbólowe oraz znieczulające. Dodatkowo wykazuje się również działaniem odkażającym. Środek ten dostępny jest w różnych postaciach, w przypadku bólu gardła u dziecka szczególnie warto rozważyć sięgnięcie po zawierający benzydaminę aeorozol, którym jest Uniben.

Podawanie leków w formie aerozolu ma jedną podstawową zaletę – otóż dzięki takiemu podaniu substancja lecznicza dostaje się bezpośrednio tam, gdzie konieczne jest jej działanie. Uniben posiada specjalny aplikator, dzięki któremu możliwe jest zaaplikowanie leku dokładnie w te okolice gardła, które są zmienione chorobowo. W składzie leku znajduje się glicerol (prowadzi on do nawilżenia błony śluzowej gardła), wśród zalet preparatu można wymienić również jego słodki smak, dzięki czemu nawet dzieci bardzo niechętne do zażywania jakichkolwiek leków nie powinny mieć oporów przed jego przyjmowaniem.

Cenną dla rodziców informacją będzie zapewne również i to, że Uniben można kupić w dowolnej aptece bez recepty.

Wskazania: Leczenie miejscowych objawów, związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na benzydaminy chlorowodorek lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Nazwa produktu leczniczego: Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Dawka: Benzydamina 1,5 mg/ml.Postać farmaceutyczna: Aerozol do stosowania w jamie ustnej. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne "Unia" Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa www.uniapharm.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE