Chrypka u dziecka: co podać i jak leczyć?

2019-09-26 9:06 Materiał partnerski
Zapalenie gardła, chrypka u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Chrypka u dziecka może być objawem alergii.

Chrypka u dziecka najczęściej jest wynikiem chorób dróg oddechowych, np. zapalenia gardła. Wówczas chrypce towarzyszą dokuczliwe objawy, takie jak utrudnione mówienie, drapanie albo pieczenie w gardle, kaszel. Na szczęście jest kilka sposób na ich pozbycie się. Jak leczyć chrypkę u dziecka? Co podać najmłodszym, by złagodzić tę uciążliwą dolegliwość?

Chrypka u dziecka to dolegliwość, której najczęstszą przyczyną są infekcje górnych dróg oddechowych, np. zapalenie gardła czy zapalenie krtani. Chorobom tym zwykle towarzyszy kaszel, drapanie albo pieczenie w gardle. Inną częstą przyczyną chrypki u najmłodszych jest nadużywanie przez nich głosu (np. krzyczenie, śpiewanie, płacz), co doprowadza do przeforsowania strun głosowych. Niski, chropowaty głos może być także wynikiem obecności ciała obcego w drogach oddechowych. W takiej sytuacji uwagę rodziców powinien zwrócić napad kaszlu u dziecka lub narastająca duszność.

O chrypce u dziecka może świadczyć również refluks żołądkowo-przełykowy, w przebiegu którego dziecko może się skarżyć na uczucie palenia w gardle, pieczenie w klatce piersiowej (za mostkiem) czy ból w górnej części brzucha. Jednak najpoważniejszą, bo najniebezpieczniejszą, przyczyną chrypki u dziecka jest alergia, ponieważ może doprowadzić do obrzęku krtani i uduszenia. Na reakcję uczuleniową wskazuje chrypka, której towarzyszą świszczący oddech, duszność i załamywanie się głosu dziecka. Objawy te pojawiają się krótko po kontakcie z alergenem.

Jak leczyć chrypkę u dziecka?

Leczenie chrypki u dziecka polega przede wszystkim na zwalczeniu jej przyczyny. Na przykład, jeśli za chrypkę odpowiadają infekcje górnych dróg oddechowych, dziecku podaje się leki przeciwwirusowe lub antybakteryjne przepisane przez lekarza. Poza tym łagodzi się chrypkę i objawy jej towarzyszące. W tym celu można wykorzystać preparaty z apteki. Dzieciom od 3. roku życia można podać specjalne lizaki, a tym o rok starszym – tabletki do ssania. W przypadku chrypki u małych dzieci sprawdzą się także aerozole, syropy i maści rozgrzewające, przeznaczone do smarowania gardła, a u starszych - roztwory do płukania gardła. Najlepiej, aby były to środki na bazie aloesu, tymianku, porostu islandzkiego lub prawoślazu, które jednocześnie łagodzą chrypkę, odkażają gardło i je nawilżają.

W przypadku chrypki wywołanej stanem zapalnym gardła chyba najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów działających miejscowo i trafiających dokładnie w źródło bólu. Preparaty w aerozolach, działające przeciwbólowo, odkażająco i nawilżająco, nakładamy na chore miejsce za pomocą aplikatora.  Jeśli jest on wystarczająco długi pozwala precyzyjne nałożyć lek na chore gardło.

Preparaty w sprayu – szybka pomoc na ból gardła
Uniben spray - kwadrat

Autor: Unia

materiał partnera

Warto wyposażyć domową apteczkę w aerozol na stany zapalne jamy ustnej i gardła, np. UNIBEN1 - lek dostępny bez recepty, który dzięki długiemu aplikatorowi działa bezpośrednio na ognisko zapalne.

Aerozol to najlepszy sposób podania leku, ponieważ szybko osiąga duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym i dolegliwości szybciej ustępują. Spray jest też bezpieczniejszy od tabletek do ssania, bo zmniejsza ryzyko zadławienia, co jest szczególnie istotne, gdy podajemy lek dziecku.

Przyjemny, miętowy smak preparatu UNIBEN dodatkowo ułatwia aplikowanie leku dzieciom.

Domowe sposoby na chrypkę

Można wykorzystać także domowe sposoby na chrypkę u dziecka, takie jak:

  • ciepła herbata z cytryną lub sokiem owocowym, np. malinowym
  • mleko z miodem – do szklanki ciepłego, pełnotłustego mleka (nigdy gorącego, gdyż miód traci swoje lecznicze właściwości w temperaturze powyżej 40 st. C) wlej 1 -2 łyżeczki miodu i wymieszaj
  • własnoręcznie przygotowane syropy na chrypkę, np. z miodu i cytryny lub z cebuli. Ten ostatni można podawać najmłodszym po jednej łyżeczce co 2-3 godziny
  • płukanki na gardło, np. ciepła woda z solą kuchenną, przestudzony napar z rumianku czy świeży sok z buraka. Są one przeznaczone dla starszych dzieci. Aby płukanki przyniosły oczekiwany efekt, należy płukać gardło często (3-4 razy dziennie), ale krótko (wystarczą max. 4 ruchy). Długotrwałe „gulgotanie” może podrażnić błonę śluzową gardła. Należy pilnować, aby płyn do płukania miał taką samą temperaturę jak ciało dziecka
  • okłady z ziemniaków do rozgrzewania gardła – ugotuj ziemniaki i jeszcze ciepłe zgnieć na gładką masę. Następnie zawiń ją w lniany ręcznik i przyłóż do gardła dziecka. Całość można jeszcze owinąć szalikiem. Ziemniaki należy trzymać na skórze do wystygnięcia
  • okłady z ciepłej wody – namocz kawałek bawełnianej tkaniny w ciepłej wodzie, lekko wyciśnij i przyłóż do gardła dziecka

Poza tym należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. W tym celu można położyć na kaloryferach mokre ręczniki lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów przez najmłodszych i oszczędzanie ich głosu.

Pamiętaj - jeśli chrypce u dziecka towarzyszą niepokojące objawy, takie jak gorączka, świszczący oddech, „szczekający” kaszel czy duszności, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Interwencja pediatry jest konieczna także wtedy, gdy chrypka u dziecka przedłuża się, mimo prób domowego leczenia.

1Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej.
Substancja czynna: chlorowodorek benzydaminy (Benzydamini hydrochloridum).
Dawka: chlorowodorek benzydaminy 1,5 mg/ml.
Postać farmaceutyczna: Aerozol do stosowania w jamie ustnej.
Wskazania do stosowania: Leczenie miejscowych objawów związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na benzydaminy chlorowodorek lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu.
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne "UNIA" Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa, www.uniben.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE
Małgosia Tosia
|

A który lekarz to stwierdził?

Monika
|

Angina to powikłanie, a nie choroba..