Czym jest gorączka poszczepienna i jak sobie z nią radzić?

2019-12-17 15:08 Materiał sponsorowany
Czym jest gorączka poszczepienna i jak sobie z nią radzić?
Autor: Getty images

Gorączka poszczepienna to dość częste zjawisko, które może pojawić się po szczepieniu. Zazwyczaj jest łagodna, ale nie należy jej bagatelizować. Czy w przypadku jej wystąpienia należy udać się z dzieckiem do pediatry? Jakie leki przeciwgorączkowe można bezpiecznie podawać maluchowi?

Po szczepieniu u Twojego dziecka mogą pojawić się różne reakcje. Dziecko może gorączkować, być niespokojne, płaczliwe lub odczuwać ból w miejscu wkłucia. Podwyższona temperatura ciała to standardowy objaw, jaki może pojawić się po szczepieniu niemowlaka. Jeśli przerodzi się ona w gorączkę, do dyspozycji mamy leki przeciwgorączkowe odpowiednie dla niemowląt, takie jak np. Pedicetamol® zawierający wysokie stężenie paracetamolu. Dzięki wysokiemu stężeniu substancji czynnej dziecko połyka mniej płynu, co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu. Po czym poznać, że lek jest odpowiedni dla naszego malucha? Dziś przedstawiamy ABC gorączki poszczepiennej.

Skutki uboczne szczepień u niemowląt

W pierwszych dniach życia dziecka ochronę przed infekcjami dają mu przeciwciała pochodzące od matki, które zanikają około 2-6 miesiąca życia. Niedojrzały system odpornościowy małego dziecka nie potrafi  skutecznie bronić się przed czynnikami chorobotwórczymi, dlatego w tym okresie trzeba wspomóc go poprzez podanie szczepionek. Po podaniu każdej szczepionki mogą wystąpić różne reakcje. Dziecko może gorączkować, być niespokojne, płaczliwe lub odczuwać ból w miejscu wkłucia. Najbardziej typową reakcją jest gorączka poszczepienna. W jaki sposób ją zidentyfikować?

Gorączka poszczepienna – czy należy udać się z dzieckiem do lekarza?

Chociaż gorączka poszczepienna jest typowym i zazwyczaj niezagrażającą maluchowi reakcją, warto poddać dziecko ścisłej obserwacji. Niepokój powinny wzbudzić objawy takie jak: kaszel, katar, wymioty, biegunka, wysypka. Jeśli oprócz gorączki pojawi się chociaż jeden z nich, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Podobnie trzeba zrobić w przypadku gdy mimo upływu czasu i stosowania leków przeciwgorączkowych temperatura ciała malucha nie chce spaść poniżej poziomu 38 stopni Celsjusza.

W przeciwnym razie wystarczy regularne podawanie dziecku małych ilości płynu oraz preparatu przeciwgorączkowego. Jednocześnie trzeba delikatnie obchodzić się z ciałem niemowlaka, szczególnie w miejscu wkłucia, które może być zaczerwienione. Dobrym sposobem na złagodzenie przykrych dolegliwości będzie przyłożenie do tego miejsca czystej, zwilżonej i chłodnej szmatki.

Leki przeciwgorączkowe dla niemowląt

W jaki sposób wybrać preparat przeciwgorączkowy dla niemowlaka? Światowa Organizacja Zdrowia jako pierwszy wybór wskazuje leki zawierające paracetamo1-2. W odpowiednich dawkach mogą one być stosowane u noworodków od pierwszego dnia życia, również wcześniaków. Ponadto organizm dziecka dość łagodnie je metabolizuje i wydala wraz z moczem, co ogranicza ryzyko zatrucia. Na rynku dostępny jest między innymi lek Pedicetamol®, który charakteryzuje się wysokim stężeniem paracetamolu. Najwyższa stężona dawka paracetamolu na rynku ułatwia podawanie leku maluchowi, ponieważ mniejsza objętość płynu do połknięcia ogranicza szansę jego wyplucia. Maluchom najlepiej aplikować lek przy pomocy kroplomierza, gdyż taka metoda zapewnia wygodę i precyzję.

Bibliografia:

  1. Sullivan J. i wsp. Raport kliniczny. Pediatrics 2011;127:580-7
  2. WHO Technical Report Series 958. The Selection and Use of Essential Medicines. 2009.

Informacja o produkcie PEDICETAMOL®

Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE