Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? Zdradzamy 5 skutecznych sposobów

2015-03-03 17:16
Wydmuchiwanie nosa
Autor: thinkstockphotos.com

Choć z pozoru wydmuchanie nosa wydaje się banalną i wręcz naturalną czynnością, każda mama doskonale wie, że nie jest to takie proste zadanie. Katar u małego dziecka można zwalczać za pomocą aspiratora. Co jednak zrobić, gdy niemowlę nieco podrośnie, a nam zależy na tym, by samo oczyszczało swój nosek? Zobacz, jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos.

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Wbrew pozorom, nauka tej prostej czynności wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z niemowlakiem. Teoretycznie przed ukończeniem 2. roku życia dziecko powinno potrafić samodzielnie wydmuchiwać nos. W rzeczywistości, jak wiadomo, bywa różnie. Na szczęście, dzięki kilku prostym sposobom można łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko samodzielnie wydmuchiwać nos! Zapoznajcie się z poradami lek. med. Marty Kolek-Mizia – specjalisty chorób dzieci.

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? Poznaj 5 skutecznych sposobów

  • Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos - bez infekcji: naukę rozpocznij, gdy dziecko nie ma infekcji. Poproś, aby udawało, że zdmuchuje świeczki na urodzinowym torcie. Możesz też pobawić się w zdmuchiwanie dmuchawców czy też małych kawałków papieru ze stołu. Kiedy dziecko nauczy się i zrozumie o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj te same zabawy, ale z wypuszczaniem powietrza przez nos.
  • Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos - po prostu daj mu przykład! Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców. Pokaż dziecku, jak prawidłowo dmucha się nos. Wytłumacz przy tym, jak bardzo jest to ważne, kiedy ma się katar. Kto wie – być może to w zupełności wystarczy.
  • Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos - kupuj kolorowe chusteczki. Pamiętaj, że chusteczki z ulubionymi postaciami z kreskówek, czy też małe nagrody za prawidłowo wydmuchany nosek mogą bardzo skutecznie zachęcić dziecko do oczyszczenia nosa.
  • Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos - użyj roztworu z soli fizjologicznej, która rozrzedzi wydzielinę i ułatwi wydmuchiwanie nosa. Po aplikacji posadź dziecko na swoich kolanach, weź jednorazową chusteczkę higieniczną, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnęło. Tą samą czynność powtórz przy drugiej dziurce. Bardzo ważne jest, by dziecko nie dmuchało nosa z dwóch dziurek jednocześnie. Może to bowiem doprowadzić do przemieszczenia się wydzieliny przez trąbkę słuchową do ucha środkowego i zakażenia ucha.
  • Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos - użyj aspiratora. Jeśli mimo wszystko, dziecko nie może nauczyć się wydmuchiwać powietrza nosem, użyj aspiratora kataru Katarek Plus. Podłącz go do odkurzacza i na początku zademonstruj na rączce czy nóżce, że to tylko delikatne muśnięcie powietrza. Następnie, przyłóż końcówkę aspiratora do swojego nosa lub ulubionego misia czy lalki. Po takiej demonstracji, maluch z pewnością się zaciekawi i będzie chciał sam „pobawić się” w odciąganie kataru.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE
Elżbieta Dąbrowska
|

Ważne ,by wydmuchując nos najpierw wydmuchać lewą dziurkę jednocześnie przycisnąć palcami prawą i odwrotnie. I nie odciągać kataru bowiem można zrobić to za mocno.

Lekarka - stara
|

Jetem przeciwna wydmuchiwaniu nosa. Jeszcze pamiętam z dzieciństwa i młodości potworny ból potylicy przy takim traktowaniu nosa. Znacznie lepiej jeśli stosujemy sól fizjologiczną do przepłukanie obu otworów nosowych przy lekkim skręceniu główki w lewo - lewy otwór nosowy i w stronę przeciwną - prawy . Naturalna droga spływania wydzieliny - do gardła. Stosuję to u moich pacjentów - (różna ilość soli) nawet u noworodków i są super efekty. Zgadzam się, że to nie jest komfortowe, ale łzy to też sól fizjologiczna. Podpieram się naukami Pana Profesora Rapiejki, którego uważam za świetnego laryngologa.