Dziecko kaszle, a ty od razu podajesz mu syrop? Lekarze radzą: lepiej tego nie robić

2022-11-10 15:48

Chociaż kaszel spowodowany przeziębieniem może być frustrujący zarówno dla dziecka, jak i rodzica, to jednak nie jest on zwykle niepokojącym objawem. Nadużywanie syropów na kaszel u dzieci może zaburzać niekiedy naturalne i potrzebne odruchy organizmu. Kiedy należy stosować syrop na kaszel u dziecka, a kiedy nie?

mama podająca dziecku syrop
Autor: Getty images Powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju kaszlu - inaczej może być niebezpieczny dla małego dziecka

Kaszel u dziecka to nie choroba - to objaw infekcji, będący naturalnym odruchem obronnym organizmu. Wywołuje go wydzielina produkowana w czasie choroby i zalegająca drogi oddechowe, albo spływający po gardle katar, który je podrażnia. 

Wielu rodziców ma pokusę, aby podać przeziębionemu i kaszlącemu dziecku syrop na kaszel – nic dziwnego to dla każdego męczący i denerwujący objaw, utrudnia nocny wypoczynek. Jednak lekarze ostrzegają, aby tego nie robić.

Po pierwsze dlatego, że syrop powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju kaszlu i do choroby która go wywołała, po drugie – wiele leków na kaszel bez recepty ma skutki uboczne, niebezpieczne dla małych pacjentów. 

Spis treści

  1. Leki na kaszel dla najmłodszych - tylko po zaleceniu lekarza
  2. Kiedy podawać starszemu dziecku lek na kaszel?
  3. Jakie leki podawać dziecku na kaszel?
  4. Kiedy iść do lekarza z powodu kaszlu u dziecka?
Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Leki na kaszel dla najmłodszych - tylko po zaleceniu lekarza

Syrop na kaszel powinno się podawać w określonych przypadkach i pod kontrolą lekarza. Amerykańska Federalna Agencja Leków (FDA) nie zaleca podawania leków OTC (bez recepty) na kaszel i przeziębienie u dzieci poniżej 4. roku życia, ponieważ mogą preparaty te powodować poważne lub potencjalnie zagrażające życiu skutki uboczne.

Zdaniem specjalistów, większość z nich reklamowana jest jako cudowne leki, tymczasem są to produkty, które nie leczą, a jedynie maskują objawy infekcji.   

Leki na kaszel powinien przepisać lekarz, na podstawie objawów i rozpoznania rodzaju kaszlu, jednocześnie zalecając odpowiednie dawkowanie preparatu (najczęstszym powodem, dla którego dzieci trafiają na izbę przyjęć z powodu syropów na kaszel, jest ich przedawkowanie).

Dlatego zawsze warto skonsultować się z pediatrą, jeśli kaszel u dziecka cię niepokoi – np. trwa bardzo długo lub gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, jak wysoka gorączka. 

Czytaj również: Sposoby na różne rodzaje kaszlu: jak leczyć kaszel suchy, mokry, nocny, szczekający

Krztusiec, czyli koklusz u dzieci: objawy, badania, leczenie krztuśca

Kiedy podawać starszemu dziecku lek na kaszel?

Rodzajów syropów na kaszel dla starszych dzieci jest wiele. Zanim zasięgniesz porady lekarza, najlepiej podawać mu leki naturalne, ziołowe. Inne mogą wywołać nudności, wymioty, bóle głowy i senność. Jaki lek na kaszel podać i skąd wiedzieć, który jest właściwy?

Jeśli infekcja wirusowa – popularne przeziębienie czy grypa - dopiero się rozpoczyna, dziecko będzie miało prawdopodobnie kaszel suchy. Taka sytuacja nie wymaga podawania leków, ale jeśli kaszel jest bardzo meczący, można zaproponować dziecku preparaty łagodzące, np. syrop z drosery czy porostu islandzkiego, które mają właściwości łagodzące.

Nie zaleca się stosowania syropów hamujących kaszel tzw. supresantów, zwłaszcza tych zawierających kodeinę (jest niewskazana dla dzieci) czy dekstrometorfan (może być uzależniający i szkodliwy w nadmiarze.   

W odpowiedzi na infekcję, drogi oddechowe zaczynają produkować wydzielinę, dzięki której po kilku dniach suchy kaszel zamienia się w mokry. Takiego kaszlu również nie wolno hamować lekami tłumiącymi, ponieważ odkrztuszanie wydzieliny jest wskazane – jej nadmiar zalegający w drogach oddechowych jest pożywką dla bakterii.

Usuwanie wydzieliny można wspomóc syropami wykrztuśnymi, np. z babki lancetowatej czy prawoślazu oraz domowym syropem z cebuli.

Jeśli mokry kaszel jest bardzo męczący i uniemożliwia dziecku sen, zgłoś się do lekarza, który wypisze mu receptę na syrop wykrztuśny na dzień i hamujący kaszel – na noc. Ale pamiętaj, że o konieczności przyjmowania tych leków decyduje specjalista.

Jakie leki podawać dziecku na kaszel?

Najpopularniejsze leki na kaszel dla dzieci to leki wykrztuśne, tzw. mukolityczne, które rozrzedzają gęstą wydzielinę i zmniejszając je lepkość, co ułatwia jej wykrztuszenie. Niektóre syropy mukolityczne usprawniają także pracę aparatu rzęskowego, biorącego udział w usuwaniu śluzu.

Syropy przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu blokując receptory ośrodkowego układu nerwowego. jednocześnie jednak działają na czynność ośrodka oddychania, dlatego nie są wskazane dla najmłodszych. 

Istnieją jeszcze leki przeciwhistaminowe, czyli łagodzące skutki uczulenia skuteczne w łagodzeniu kaszlu. Jeśli dziecko ma alergię i cierpi na kaszel alergiczny, można mu taki lek podać, ale jego przepisaniu również decyduje lekarz alergolog. Nie powinno się podawać kilkulatkom leków antyalergicznych bez recepty, bo część z nich ma działanie usypiające. 

Jeśli jesteś zwolennikiem homeopatii, możesz leczyć kaszel dziecka preparatami homeopatycznymi, jednak pamiętaj, że nie ma wielu badań potwierdzających ich działanie, dlatego lepiej nie podawać ich dzieciom poniżej 4 roku życia. Dane z USA pokazują, że niektóre z produktów homeopatycznych zawierały więcej aktywnych składników niż podano na etykiecie i powodowały problemy z oddychaniem oraz reakcje alergiczne.

Czytaj również: Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Inhalacje na kaszel - jak je wykonać i kiedy stosować?

Kiedy iść do lekarza z powodu kaszlu u dziecka?

Zadzwoń i umów się na wizytę do pediatry, jeśli:

  • dziecko ma uporczywy kaszel, który trwa dłużej niż cztery tygodnie
  • ma kaszel utrudniający oddychanie
  • ma wysoką gorączkę, zwłaszcza jeśli kaszle, ale nie ma kataru
  • nie może normalnie mówić z powodu kaszlu
  • jest odwodnione
  • robi się sine i cierpi na niewydolność oddechową.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza