Katar u dziecka: jak zapewnić dziecku komfort oddychania?

2019-11-23 12:24 Materiał sponsorowany
Katar u dzieci
Autor: shutterstock

Katar to najczęstsza dolegliwość dzieci w okresie jesienno-zimowym. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić, aby ulżyć maluchowi w chorobie i jak przyspieszyć, a nie wydłużyć walkę z katarem.

Katar, ze względu na swoją uciążliwość, potrafi zepsuć maluchowi i jego rodzicom kilka, a nawet kilkanaście dni. Nieżyt nosa, to bardziej objaw niż choroba: skutek zakażenia organizmu jednym z wirusów przeziębienia.

Drobnoustrojów, które wywołują choroby górnych dróg oddechowych są setki, dlatego dzieci, zwłaszcza te, które stykają się z rówieśnikami w żłobkach lub przedszkolach, często łapią katar.

Nie jest to trudne, bo aby zarazić się wirusem wystarczy przebywać w pobliżu kichającego kolegi lub pobawić się zabawką, trzymaną w rączce, którą wcześniej ocierał nos itd.

Katar - nie lekceważ go!

Katar trwa zwykle kilka dni i utrudnia dziecku oddychanie oraz normalne funkcjonowanie. Jest przyczyną problemów ze spaniem (zatkany nos powoduje pobudki zaziębionego dziecka) oraz z jedzeniem (dolegliwość zaburza węch, który pobudza apetyt, u niemowlecia utrudnia ssanie).

Na dodatek może powodować powikłania – spływająca do gardła wydzielina podrażnia je i powoduje, że dziecko zaczyna kasłać. Katar przedostaje się też często do ucha, które w tym wieku jest połączone z nosem i powoduje zapalenia ucha środkowego – chorobę bolesną i nieprzyjemną dla malca. Wydzielina może też zalegać w zatokach przynosowych i powodować zapalenie zatok.

Warto dodać, że podobne powikłania zdarzają się również dzieciom nie chorującym na infekcje górnych dróg oddechowych, ale cierpiącym na katar alergiczny. Taka przypadłość może pojawić się o każdej porze roku, np. z powodu alergii na roztocza czy sierść zwierząt, ale najczęściej występuje w okresie wiosennym, gdy zaczynają pylić drzewa i trawy – ich alergeny to najczęstsza przyczyna kataru siennego u dzieci.

Jak leczyć katar u dziecka? 

Ponieważ katar jest męczącym objawem, a na dodatek, jak już wspomnieliśmy, w pewnych sytuacjach nawet niebezpiecznym, trzeba pozbyć się go jak najszybciej. Aby ułatwić maluchowi oddychanie i zapobiec zaleganiu wydzieliny w nosie i zatokach, trzeba regularnie oczyszczać nosek dziecka.

W przypadku kilkuletnich dzieci jest to prostsze – wystarczy przypominać zakatarzonemu malcowi o wydmuchiwaniu nosa. U młodszych, które nie potrafią jeszcze korzystać z chusteczki, przewody nosowe należy oczyszczać specjalnymi aspiratorami.

Aby usunąć wydzielinę z nosa niemowlęcia, dobrze rozrzedzić ją wcześniej solą fizjologiczną lub wodą morską. Dzieciom po 3. roku życia można zaaplikować specjalny naturalny spray do nosa, np. Sinulan Express Forte Junior, który zawiera jedynie naturalne substancje rozrzedzające wydzielinę i zmniejszające jej lepkość. Dodatkowo Sinulan Express Forte Junior ma w składzie olejek miętowy, który ma właściwości udrażniające  nos i ułatwiające oddychanie.

 

Warto wiedzieć

Dziecko, które ma katar, powinno spać na poduszce lub na lekko uniesionym materacu (w przypadku niemowląt). Dzięki temu łatwiej będzie mu oddychać. Warto też w pokoju dziecka ustawić nawilżacz powietrza, który dodatkowo zapobiega wysuszeniu śluzówki. Piżamkę malca można skropić olejkiem miętowym lub eukaliptusowym, które mają działanie udrażniające nos.

Stosowanie naturalnych spray'ów do nosa jest istotne, ponieważ różnią się one od zwykłych kropli bezpieczeństwem stosowania. Zwykłe preparaty na katar obkurczają naczynia krwionośne i przez to zmniejszają produkcję wydzieliny. To jednak grozi wysuszeniem śluzówki w nosie, której zadaniem jest wyławianie wirusów i bakterii. Sucha śluzówka nie spełnia swojej roli filtra, dlatego dzieci częściej chorują. Ponadto organizm, broniący się przed taką sytuacją, zaczyna zwiększać produkcję wydzieliny, co w efekcie przedłuża okres trwania kataru – dlatego na większości kropli do nosa znajduje się informacja, aby nie stosować ich dłużej niż kilka dni.

Takiego ryzyka nie ma w czasie stosowania naturalnego spray’u Sinulan Express Forte Junior, który wspomaga leczenie kataru i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych błony śluzowej nosa oraz zatok, i który nie wywołuje suchości nosa.

Wypróbuj
Sinulan Express Forte Junior

Autor: Sinulan

materiał płatny

Sinulan Express Forte Junior (wyrób medyczny)* zawiera 100% naturalnych składników aktywnych.
• Zmniejsza gęstość wydzieliny zalegającej w nosku dzięki składnikowi Captomucil
• Udrożnia mały nosek już w 30s. (na podstawie badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Munsterr)
• Dla dzieci od 3. roku życia
• Działa wspomagająco w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa, kataru, zapalenia zatok i suchości nosa.

* Sinulan Express Forte Junior (wyrób medyczny)

Opakowanie: 20 ml, spray

Stosowanie: produkt przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia.

Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3. roku życia. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zaleconych dawek. Nie należy stosować preparatu przez okres dłuższy niż 30 kolejnych dni. Jeżeli objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Nie stosować w wypadku nietolerancji preparatu. Nie należy stosować produktu w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na którykolwiek ze składników, np. chitozan pochodzenia roślinnego.

Dystrybutor: Walmark Sp. z o.o., ul. Teatralna 9, 41-200 Sosnowiec, Polska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE