Niebezpieczne składniki w syropach na kaszel

2019-10-01 9:14
syrop-dla-dzieci
Autor: Getty images

Wybierając dla dziecka syrop na kaszel, zwróć uwagę, na jego skład. Nie wszystkie preparaty są wskazane dla małych dzieci, dlatego podawanie syropów (nawet tych bez recepty!) na własną rękę może przynieść małemu pacjentowi więcej szkody niż pożytku.

Kiedy dziecko cierpi na jakąś infekcję, udajemy się z nim do pediatry. Zanim jednak do niego trafimy, często podajemy maluchowi lek, który - jak mamy nadzieje - zdusi chorobę w zarodku lub przynajmniej pomoże maluchowi dotrwać do wizyty w przychodni. Tak jest często w przypadku kaszlu, charakterystycznego na początku infekcji i bardzo uciążliwego dla dziecka. Jednak podając dziecku syrop bez konsultacji lekarza trzeba być bardzo uważnym, ponieważ nie wszystkie preparaty przeciwkaszlowe nadają się do leczenia małych dzieci.

Uwaga na syropy dla dzieci, nie wszystkie są bezpieczne. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ostrożnie z lekami przeciwkaszlowymi

Jeśli kaszlowi nie towarzyszy produkcja wydzieliny mówimy wówczas o kaszlu suchym. Malec kaszle często i głucho, nie odkrztuszając flegmy, której nie ma w drogach oddechowych, ma uczucie łaskotania w gardle. Ponieważ kaszel suchy jest męczący i może nasilać się przy aktywności fizycznej, a także utrudniać dziecku sen, dlatego na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwkaszlowych, które hamują odruch kasłania. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu receptorów zlokalizowanych w rdzeniu przedłużonym lub obwodowo. To wpływa niestety również na czynność ośrodka oddychania i krążenia.

Niebezpieczne składniki w syropach

Substancje stosowane w lekach przeciwkaszlowych wykazujące takie działanie to butamirat, dekstrometorfan i kodeina. Mogą one przy dłuższym stosowaniu powodować uzależnienie. Dodatkowo, przy osłabionym odruchu kaszlowym zwiększają ryzyko zachłyśnięcia. Leki z butamiratem są przeciwwskazane u dzieci poniżej 2. roku życia oraz chorujących na astmę, a z dekstrometorfanem - poniżej 3 lat. Natomiast kodeina jest przeciwwskazana do stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia ze względu na możliwość wystąpienia powikłań i uzależnienia. Według European Medicines Agency sposób w jaki substancja ta jest przetwarzana w morfinę sprawia, że dzieci są bardziej narażone na wywołane nią działania niepożądane.

Bezpieczne leki na kaszel

Dzieci w pierwszych latach życia często chorują, ze względu na nierozwinięty w pełni układ immunologiczny, dlatego często muszą przyjmować leki. W leczeniu kaszlu suchego u dzieci alternatywą dla niebezpiecznych substancji chemicznych są preparaty naturalne (roślinne), a także homeopatyczne, które również wykorzystują działanie lecznicze roślin i substancji organicznych. Mechanizm działania preparatów naturalnych polega na nawilżaniu i regeneracji śluzówki uszkodzonej przez wirusy (tak działa np. porost islandzki). Dzięki temu receptory śluzówkowe nie są tak podrażnione i odruch kaszlu słabnie.

Syropy naturalne wykorzystują również inne właściwości roślinnych składników: działanie przeciwbakteryjne (sosna), wykrztuśne i rozkurczowe (czarny bez, tymianek i podbiał). Do produkcji syropów na kaszel suchy wykorzystuje się też składniki przeciwzapalne i spazmolityczne (czyli powodujące rozkurczanie mięśni gładkich), np. droserę, która jest szczególnie skuteczna w przypadku kaszlu suchego, napadowego, drażniącego z tendencją do prowokowania wymiotów. Te właściwości sprawiają, że syrop z droserą ma zastosowanie w leczeniu zapaleń dróg oddechowych przebiegających z podrażnieniem śluzówki (zapalenia gardła, migdałków, oskrzeli, płuc, zatok oraz grypa).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE