Pozwalasz dziecku pić energetyki? Skończ z tym jak najszybciej

2022-02-24 9:19

Połowa dzieci na całym świecie spożywa napoje energetyczne. Ponad 30 procent pije je przynajmniej raz w tygodniu. To nie dobrze, ponieważ skład napojów energetycznych może być szkodliwy dla młodego organizmu.

Pozwalasz dziecku pić energetyki
Autor: Getty Images

Nowe, trwające 8 lat (2013 - 2021) badanie wykazało, że połowa dzieci na całym świecie pije napoje energetyczne. Według Medical Xpress kilku- i nastolatkowie poniżej 18. roku życia piją je przynajmniej raz w tygodniu, częściej dotyczy to chłopców.

Tymczasem napoje energetyczne są nie tylko pełne cukru, ale zawierają również inne składniki, które mogą wpływać negatywnie na rozwoju. Zdaniem ekspertów, popularne wśród młodzieży energetyki mogą też odpowiadać za nasilenie problemu otyłości wśród młodych ludzi w ostatnich latach.

Spis treści

  1. Energetyki przynajmniej raz w tygodniu 
  2. Energetyki wpływają na zdrowie
  3. Sprzyjają otyłości
Uzależnienie od jedzenia

Energetyki przynajmniej raz w tygodniu 

Badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i wykazało, że dzieci, które piły napoje energetyzujące 5 lub więcej dni w tygodniu, miały problemy zdrowotne i behawioralne. Nic dziwnego – w składzie energetyka znajduje się kofeina i to w ilościach zbliżonych do tych, które znajdziemy w mocnym espresso, którego przecież nie podalibyśmy swojemu dziecku.

Energetyki wpływają na zdrowie

Badanie wykazało również, że dzieci pijące tego rodzaju napoje częściej doznają bólów głowy, mają problemy ze snem, są drażliwe i nie radzą sobie w szkole. Wiadomo również, że energetyki wpływają negatywnie na pracę serca. Znany jest przypadek 21-latka, który regularnie wypijał 4 puszki napoju każdego dnia przez 2 lata. Trafił na OIOM z objawami duszności, zadyszką, utratą wagi i niewydolnością serca oraz nerek.

Sprzyjają otyłości

Ale kofeina obecna w napojach energetycznych to nie jedyny problem. Energetyki zawierają bardzo dużo cukru, a ten jest głównym czynnikiem sprzyjającym nadwadze. Nadmiar kilogramów w młodym wieku, może skutkować problemami z układem krążenia w przyszłości, stwarza też większe ryzyko wystąpienia u takiego dziecka chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwory.

Czytaj równieżPodała kawę 9-miesięcznemu maluchowi! Czy dzieci mogą spożywać kofeinę?

Palenie papierosów przez dzieci i nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko zażywa nikotynę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza