Prawdy i mity o syropach na kaszel

2019-10-01 9:02
Syrop
Autor: Getty images

Syropy na kaszel to popularne leki, dostępne w aptekach nawet bez recepty. Niestety, niewielu rodziców ma prawidłową wiedzę na temat ich stosowania. Przedstawiamy więc prawdy i mity na temat syropów na kaszel.

Syrop na kaszel suchy to co innego niż syrop na kaszel mokry. PRAWDA

Syropy na kaszel mają zwykle dwa działania: część z nich tłumi odruch kaszlu (podaje się je pacjentom skarżącym się na kaszel suchy), inne rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie (takie leki stosowane są przy kaszlu mokrym). Te pierwsze są bardzo chętnie stosowane przez rodziców – hamując odruch kasłania, pozwalają niemowlęciu spokojnie zasnąć i przespać całą noc. Syropy na kaszel mokry mają działanie wykrztuśne - jedne rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej wydalanie w czasie kaszlu, inne zwiększają zarówno jej ilość, jak i płynność, jeszcze inne stymulują odruch wykrztuszania wydzieliny.

Wszystkie syropy przeciwkaszlowe bez recepty można podawać dzieciom bez obaw. MIT

Większość syropów przeciwkaszlowych, które pomagają malcowi cierpiącemu na suchy kaszel, blokuje receptory ośrodkowego układu nerwowego. Dzieje się tak dzięki zawartym w nim substancjom, które wpływają również negatywnie na funkcjonowanie np. ośrodka oddychania i krążenia. Dlatego większość syropów, które w składzie maja substancje chemiczne, np. pochodne morfiny (dekstrometorfan i kodeina), nie są wskazane dla kilkulatka. Bezpieczne są syropy roślinne lub oparte na naturalnych składnikach.

Syropy roślinne są nieskuteczne. MIT

Lecznicze działanie roślin jest znane i wykorzystywane od tysięcy lat, a obecnie właściwości te potwierdzają liczne badania. Dlatego, mimo postępu medycyny, naturalne składniki nadal cieszą się popularnością. Skutecznym sposobem na kaszel suchy są substancje roślinne, które działają rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg oddechowych oraz łagodzą podrażnienia błony śluzowej krtani i powlekają nabłonek. To np. drosera, która przynosi ulgę i szybko zmniejsza dolegliwości, tymianek oraz sosna. Drosera jest szczególnie skuteczna w przypadku kaszlu suchego, dlatego syrop z droserą ma zastosowanie w leczeniu zapaleń dróg oddechowych przebiegających z podrażnieniem śluzówki. Natomiast składniki naturalne zawarte w syropach na kaszel mokry mają działanie wykrztuśne: rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej wydalanie w czasie kaszlu. Zaliczamy do nich np. babkę lancetowatą, lukrecję czy bluszcz pospolity.

Niektóre syropy przeciwkaszlowe można podawać dopiero po 12. roku życia. PRAWDA

Nie wszystkie leki na kaszel są dozwolone do stosowania u dzieci, ponieważ zawierają groźne substancje i blokują receptory ośrodkowego układu nerwowego. Syropów przeciwkaszlowych z dekstrometorfanem nie powinno się stosować u dzieci poniżej 2. roku życia ani u maluchów cierpiących na astmę oskrzelową, z butamiratem - poniżej 3. roku życia, a te zawierające kodeinę są dozwolona do podawania dzieciom dopiero powyżej 12. roku życia.

Lepiej nie hamować kaszlu syropami przeciwkaszlowymi. PRAWDA

Kaszel to jeden z najistotniejszych mechanizmów obronnych naszego organizmu. Oczyszcza on drogi oddechowe, wyrzuca na zewnątrz wszelkie ciała obce, substancje drażniące, a także zalegający śluz. Dlatego lekarze na początku infekcji zalecają podawanie naturalnych syropów na kaszel suchy, które łagodzą podrażnienie górnych dróg oddechowych, a następnie syropów wykrztuśnych, ułatwiających wydalanie wydzieliny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE