SMOG truje nam dzieci! Jak się przed nim chronić?

2018-10-19 14:48
smog truje dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Smog, zmora sezonu grzewczego, może powodować zaostrzone alergie, wymagające leczenia szpitalnego choroby układu oddechowego, astmę, atakować układ odpornościowy, czy powodować groźną dla późniejszego rozwoju niską wagę urodzeniową noworodków. Jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko non stop choruje, albo jedna infekcja w zasadzie przechodzi w kolejną, być może za wszystko odpowiada smog! 

Eksperci biją na alarm! W związku z tym, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, zdrowie naszych dzieci jest poważnie zagrożone!

Spis treści:

Skąd się bierze smog?

Dlaczego smog jest tak niebezpieczny dla dzieci?

Smog a ciąża - czy smog może negatywnie wpłynąć na płód?

Gdzie w Polsce istnieje największe ryzyko zatrucia smogiem?

Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia smogiem u dzieci?

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Skąd się bierze smog?

Głównie z 3 milionów pieców nie spełniających norm emisji spalin, które spalając złej jakości węgiel, ale też odpady węglowe, czy nawet tworzywa sztuczne – ogrzewają polskie domy. Stąd krajobrazy osnute ciężkim dymem unoszącym się nad domami i stężenie zanieczyszczeń przekraczające w niektórych województwach normy nawet o kilkaset procent.

Dlaczego smog jest tak niebezpieczny dla dzieci?

Na szczęście z roku na rok rośnie nasza świadomość na temat zagrożeń związanych ze smogiem. Także tych bezpośrednio dotykających najmłodszych. Bo smog jest najbardziej niebezpieczny dla dzieci z kilku powodów:

  • maluchy częściej oddychają ustami
  • na spacerach mają większą aktywność ruchową
  • naturalna ochrona w postaci śluzu i nabłonka u dzieci nie jest w pełni rozwinięta
  • krótkie i wąskie drogi oddechowe mogą być bardziej narażone na podrażnienia, czy stany zapalne
  • Poza tym dzieci, co oczywiste, są niższe, zaś zanieczyszczenia kumulują się właśnie przy gruncie.

Smog a ciąża - czy smog może negatywnie wpłynąć na płód?

Gdy zanieczyszczonym powietrzem oddycha przyszła mama, smog nie dość, że może źle wpłynąć na jej zdrowie, ale też powodować uszkodzenia płodu. Wszystko dlatego, że zanieczyszczenia mogą być transportowane przez łożysko.

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzili też, że dzieci mam, które w czasie ciąży przebywały na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, rodziły się mniejsze i były bardziej zagrożone nawracającymi zapaleniami płuc, astmą, a nawet miały niższy iloraz inteligencji.

Gdzie w Polsce istnieje największe ryzyko zatrucia smogiem?

Gdyby fatalnych informacji na temat szkodliwości smogu było mało, z raportu fundacji #13 i Greenpeace wynika, że „ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli”.

Zaś w Krakowie, mieście o największym smogowym niebezpieczeństwie, aż 54 proc. dzieci w wieku szkolnym ma astmę lub alergię. Tymczasem średnia w całym kraju to nie całe 10 procent.

Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia smogiem u dzieci?

Jest jednak kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, by zminimalizować szkodliwy wpływ smogu na zdrowie ich dzieci. Przede wszystkim, choć najtrudniej to wprowadzić w życie, w miejscach o największym stężeniu pyłów zawieszonych PM2 oraz PM10 (mieszanin substancji organicznych i nieorganicznych zawierającymi substancje toksyczne) należy ograniczyć wyjścia na zewnątrz.

Zwłaszcza, gdy nasze dziecko już ma astmę albo alergię dziecięcą i gdy mieszkamy w sąsiedztwie gospodarstw, w których nie zwraca się uwagi na to, co wrzuca się do pieca.

Trzeba także uczyć dzieci, by oddychały przez nos, gdyż stanowi on swoisty filtr powietrza. Można, ale tylko w przypadku dzieci starszych, zainwestować (koszt od 150 do nawet 250 zł) w dobrze dopasowaną i wyposażoną w filtry maskę antysmogową. Trzeba jednak pamiętać, że maska utrudnia oddychanie, dlatego nie może być mowy o stosowaniu jej u niemowlaków.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

W domu można korzystać z oczyszczacza powietrza, w miarę możliwości należy także regularnie robić sobie wakacje od miasta i smogu, oczywiście pod warunkiem, że tereny na które się wybieramy są wolne od groźnych zanieczyszczeń.

Należy również zainwestować też w rośliny doniczkowe, które stanowić będą naturalną „zieloną” zaporę w twoim domu.

Dzieci powinny także jak najwięcej pić i przyjmować pokarmy bogate w witaminy A, C i E oraz selen, bo to on pomagają organizmowi zwalczać nadmiar wolnych rodników, które powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli twoje dziecko lubi brokuły, brukselkę albo kapustę, podawaj je jak najczęściej. Warzywa to bogate są w przeciwutleniacz sulforafan, dzięki któremu z organizmu eliminowane są szkodliwe substancje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE