Syndrom nieuczesanych włosów - czy to choroba?

2022-03-01 8:33

Potargane włosy, niedające się w żaden sposób uczesać ani wygładzić nie muszą oznaczać niechlujstwa. Na świecie żyje ok. 100 osób, które cierpią na tzw. syndrom nieuczesanych włosów. Zobacz, czym się objawia.

Syndrom nieuczesanych włosów
Autor: Instagram/@shilahmadison Syndrom nieuczesanych włosów

Spis treści

  1. Syndrom nieuczesanych włosów - rzadka choroba genetyczna
  2. Jak sobie radzić z syndromem nieuczesanych włosów

Syndrom nieuczesanych włosów to rzadka choroba. Jej objawem są jasne, suche, kręcone i poplątane włosy, które nie poddają się szczotce ani kosmetykom do włosów. Choroba ta jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego - najczęściej pojawia się u 3-4-latków i mija w wieku nastoletnim. Syndrom nie jest poważną chorobą, ale może towarzyszyć różnym poważniejszym dolegliwościom. 

Syndrom nieuczesanych włosów - rzadka choroba genetyczna

Naukowcy znają ok. 100 przypadków, ale prawdopodobnie osób z zespołem nieuczesanych włosów jest więcej, tylko po prostu nie trafiają ze swoją dolegliwością do lekarza.  

Mimo to specjaliści przebadali już tę chorobę i znają jej przyczynę. Suche, kędzierzawe włosy, rosnące w różnych kierunkach, które jaśnieją i rosną wolniej niż u przeciętnego człowieka to wina mutacji trzech genów (PAD13, TGM3, TCHH), odpowiadających za wzrost włosów.

Mutacja zmieniają kształt łodygi włosa z rurkowatego na trójkątny, co zmienia teksturę włosów i utrudnia szczotkowanie. Dodatkowo światło padające na :trójkątne" włosy zmienia ich barwę na nieokreśloną. Zdaniem naukowców choroba ta może być dziedziczona, ale również może rozwijać się bez wglądu na geny rodziców.

Czytaj również: Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?

Kiedy po raz pierwszy obciąć włosy malca? Jak często myć włosy dziecka, czym je czesać?

Jak sobie radzić z syndromem nieuczesanych włosów

Ponieważ choroba nie daje żadnych zdrowotnych objawów, poza estetycznymi, dlatego niewielu pacjentów zgłasza się z nią do lekarza. Jeśli jednak już tak się stanie, specjalista bada włos pod mikroskopem, aby ocenić jego kształt. Lekarz oceni również barwę włosa, poszuka pasm rosnących w nietypowych kierunkach.

Zespół nieuczesanych włosów nie jest zwykle leczony, bo nie ma na niego lekarstwa, poza tym jego objawy mijają w wieku dojrzewania lub ustępują w większej części. Jedyne, co można zrobić, to próbować okiełznać je miękkimi szczotkami i kosmetykami nawilżającymi. Lepiej unikać suszenia włosów.

Czytaj również: Fryzury dla dziewczynek. Jak uczesać dziewczynkę? [GALERIA]

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza