Darmowy dentysta. Te usługi stomatologiczne wykonasz swojemu dziecku w ramach świadczeń NFZ

2022-11-21 16:18

W ramach świadczeń stomatologicznych, które refundowane są z Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się aż 56 usług. Mogą z nich skorzystać dzieci do ukończenia 18. roku życia. Częstotliwość ich wykonania narzuca jednak koszyk świadczeń gwarantowanych, który określa dokładnie limity. Sprawdź, z jakich świadczeń może skorzystać twoje dziecko i jak często.

Te usługi stomatologiczne wykonasz swojemu dziecku za darmo w ramach świadczeń NFZ
Autor: Getty images Te usługi stomatologiczne wykonasz swojemu dziecku za darmo w ramach świadczeń NFZ

Aby skorzystać z usług stomatologicznych na NFZ, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ na ich świadczenie. Warto się rozejrzeć na rynku i poszukać, bo takich gabinetów jest naprawdę wiele.

Usług gwarantowanych na NFZ, które przysługują dzieciom do 18. roku życia, jest 56. Nie będziemy wymieniać ich wszystkich, lecz skupimy się na tych, z których dzieci korzystają najczęściej. Związane są one z leczeniem i profilaktyką próchnicy oraz postępowaniem w przypadku urazów dentystycznych.

Po pełny wykaz świadczeń stomatologicznych dostępnych w ramach NFZ odsyłamy do podstawy prawnej podanej na końcu artykułu.

Przeczytaj także: Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz zadbać o zęby dziecka

Pierwsza wizyta u dentysty

Usługi stomatologiczne dla dzieci w ramach NFZ

 1. Wizyta adaptacyjna – dotyczy pierwszych wizyt małych dzieci. Świadczenie jest udzielane bez połączenia z innymi świadczeniami gwarantowanymi. Świadczenie dotyczy pierwszej wizyty małych dzieci (do ukończenia 6. roku życia).
 2. Badanie lekarskie stomatologiczne. Podczas niego lekarz stomatolog udziela także szczegółowego instruktażu higieny jamy ustnej. Przysługuje raz w roku.
 3. Badanie lekarskie kontrolne. Przysługuje aż trzy razu w roku kalendarzowym.
 4. Konsultacja specjalistyczna. Świadczenie obejmuje badanie lekarza specjalisty z krótką pisemną oceną i wskazaniami diagnostyczno-terapeutycznymi dla lekarza prowadzącego.
 5. Badanie żywotności zęba. Świadczenie obejmuje badanie żywotności zęba z objęciem badaniem trzech zębów sąsiednich lub przeciwstawnych.
 6. Znieczulenie miejscowe powierzchniowe. Świadczenie jest udzielane jako samodzielne znieczulenie w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
 7. Znieczulenie miejscowe nasiękowe. Świadczenie jest udzielane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
 8. Znieczulenie przewodowe wewnątrzustne. Świadczenie jest udzielane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
 9. Leczenie próchnicy. Świadczenie obejmuje również leczenie próchnicy początkowej.
 10. Czasowe wypełnienie kanału
 11. Wypełnienie kanału
 12. Usunięcie zęba jednokorzeniowego
 13. Usunięcie zęba wielokorzeniowego
 14. Chirurgiczne usunięcie zęba. Świadczenie obejmuje usunięcie zęba przez dłutowanie wewnątrzzębodołowe z zastosowaniem wierteł i dźwigni.
 15. Zabezpieczenie profilaktyczne bruzd lakiem szczelinowym (tzw. lakowanie). Świadczenie dotyczy bruzd pierwszych trzonowców stałych i jest udzielane raz do ukończenia 8. roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych i jest udzielane raz do ukończenia 14. roku życia.
 16. Lakierowanie zębów 1/4 łuku zębowego. Świadczenie dotyczy wszystkich zębów stałych i jest udzielane nie częściej niż raz na kwartał – każdą ćwiartkę łuku zębowego.
 17. Impregnacja zębiny zębów mlecznych
 18. Kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa. Świadczenie dotyczy zębów stałych.
 19. Usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów. Świadczenie jest udzielane nie częściej niż 1 raz na 6 miesięcy w obrębie całego uzębienia.
 20. Badanie lekarskie stomatologiczne i kontrolne po urazie zęba. Świadczenie obejmuje jednorazowe badanie lekarskie stomatologiczne po urazie zęba wraz z instruktażem higieny jamy ustnej, w połączeniu ze świadczeniami stomatologicznymi związanymi z udzieleniem pomocy medycznej pourazowej, oraz badanie lekarskie kontrolne związane z urazem zęba, wykonywane do trzech razy w ciągu pierwszych 6 miesięcy od urazu, z wpisaniem opisu do dokumentacji medycznej.

Przeczytaj: Wybity ząb u malucha może mieć opłakane skutki. Co robić, gdy dziecko straci mleczaka lub ząb stały?

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2019 poz. 1199

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2020 poz. 1177

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2022 poz. 1912

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza