Twoje dziecko ma alergię na kurz? Zobacz jak możesz jej skutecznie zaradzić

2021-03-01 12:07 Materiał partnerski
Vestel
Autor: Getty Images

Alergia różnego rodzaju są jednymi z najbardziej powszechnych dolegliwości współczesnego świata. Eksperci uznają, że na różnego rodzaju choroby alergiczne cierpi w krajach wysoko rozwiniętych około 25% dorosłych i ponad 30% dzieci! Z uwagi na tę powszechność niestety przyzwyczajamy się do alergii traktując je jako skutek uboczny rozwoju cywilizacyjnego, przemysłowego współczesnego świata. To błąd. Bo dolegliwości są nie tylko uciążliwe, wpływają na dobrostan, samopoczucie, ale przede wszystkim przyczyniają się do wielu groźnych chorób.

Jedną z najbardziej uciążliwych chorób alergicznych i jednocześnie często bagatelizowanych jest uczulenie na roztocza kurzu domowego, potocznie nazywane alergią na kurz. Jakie są objawy tej alergii? Przede wszystkim poranny, stały katar, silne bóle głowy, problemy z zasypianiem, często pobudki w ciągu nocy, chroniczne zmęczenie, ból w gardle i łzawienie. Niestety, zazwyczaj przyzwyczajamy się do dolegliwości decydując na stały i duży dyskomfort uznając, że przecież z kurzem nie wygramy. Warto jednak pamiętać, że nieleczona alergia na roztocza kurzu domowego może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak astma. I to nasi najmłodsi obarczeni są największym ryzykiem zachorowania na nią. Dlatego warto sprawdzić co możemy zrobić.

Spis treści

  1. Przede wszystkim: odczulanie
  2. Sprzątania nie unikniemy!
  3. Oczyszczajmy przestrzeń domową
  4. Dlaczego jest tak skuteczny? Posiada bowiem 5 etapowy proces oczyszczania powietrza

Przede wszystkim: odczulanie

O tym jakie leczenie zastosować decyduje alergolog, do którego warto udać się po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących nas objawów. Zazwyczaj terapie rozpoczyna się od stosowania leków histaminowych. Odczulanie czyli „alergenowa immunoterapia swoista” zalecane jest szczególnie dzieciom i nastolatkom u których podawanie leków przeciwhistaminowych nie przyniosło poprawy a dyskomfort jest uciążliwy i stały. Pamiętajmy, że to długotrwały proces. Nierzadko terapia zajmuje od 3 do 5 lat. Należy ją powtarzać co 10 lat.

Sprzątania nie unikniemy!

Powinno wejść nam w codzienny nawyk. Pamiętajmy tylko o bardzo ważnej sprawie - nie powinna sprzątać osoba cierpiąca na alergie. Zazwyczaj rodzice o tym zapominają. Oddając ten jeden z najprostszych obowiązków domowych - dzieciom. Pogłębiają tym samym nieświadomie alergie.

Oczywiście może dziecko ratować się maseczką ochronną, ale czy w dobie doświadczeń ostatniego roku chcemy to sobie robić w domu? Wątpimy:)

Oczyszczajmy przestrzeń domową

Odkurzacz niestety nie wystarczy. Wydmuchuje zanieczyszczone powietrze. Poza tym nie usunie alergenów, roztoczy, bakterii z pościeli, materaca, mebli, tapet, firanek, zabawek, dywanów czy ścian. Niezawodnym urządzeniem jest w tym wypadku oczyszczacz powietrza. Przy czym w przypadku przestrzeni, w której mieszka małe dziecko cierpiące na alergię, warto zdecydować się na oczyszczacze bez funkcji nawilżacza.

Jednym z rekomendowanych urządzeń usuwających w kilka minut ponad 99% zanieczyszczeń, również na poziomie biologicznym jest oczyszczacz Vestfrost.

Oczyszczacz Vestel
Autor: Getty Images Link: Dowiedz się więcej

Dlaczego jest tak skuteczny? Posiada bowiem 5 etapowy proces oczyszczania powietrza

Najpierw działa filtr wstępny, który jest pierwszą barierą dla zanieczyszczeń. Zatrzymuje większe cząsteczki takie jak sierść zwierząt, kurz, włosy i większe pyły.

Następnie Filtr Hepa dezaktywuje najbardziej niepożądane zanieczyszczenia stałe, takie jak pyły zawieszone PM2.5, PM10, PM1 (są głównymi składnikami smogu), pyłki roślin, zarodniki pleśni i roztocza. Kolejny z filtrów - filtr węglowy usuwa organiczne zanieczyszczenia (TVOC) oraz nieprzyjemne zapachy. W dalszej kolejności oczyszczaniem powietrza zajmuje się technologia UV-C LED.

Oparta jest ona na świetle UV, które skutecznie eliminująca drobiny o wielkości poniżej 0,3 mikrona. UV-C LED charakteryzuje 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy, bezpieczeństwo użytkowania i niskie koszty eksploatacji. Poprzez brak szkodliwych związków rtęci, zerowej emisji ozonu i ciepła zwiększa także bezpieczeństwo użytkowania.

Vestel
Autor: Getty Images

Technologia Plasma ION kończy w oczyszczacz Vestfrost 5 etapowy poziom filtracji. Technologię oparta jest całkowicie naturalna. Oparta jest na jonizacji dodatniej i ujemnej. Jony uwalniane do atmosfery, wraz z oczyszczonym powietrzem, aktywnie poszukują oraz unieszkodliwiają bakterie i wirusy. Dodatkowo obniżają elektryczność statyczną istotnie redukując skupiska kurzu domowego, który w 80% jest przyczyną reakcji alergicznych. W pokoju dziecka sprawdzi się zwłaszcza model VP-A1M30WH o powierzchni oczyszczania do 43m2. Jest niewielki a jego obłe kształty nie przyczynią się do żadnego siniaka u naszych pociech.

Z uwagi na to, iż bardzo cicho pracuje - może swobodnie pracować w nocy. Co jest o tyle ważne, że alergie na kurz są szczególnie dla nas dotkliwe wtedy, gdy śpimy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE