Zapalenie krtani u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

2011-10-04 16:13 Anna Kuliberda
Zapalenie krtani u dzieci
Autor: photos.com

Zapalenie krtani u dziecka to częsta choroba. Dotyka małe dzieci, nawet kilkumiesięczne, choć mogą na nią chorować także starsze, do 8. roku życia. Gdy zauważymy pierwsze objawy zapalenia krtani, szybka reakcja jest najważniejsza. Przeczytaj albo posłuchaj, jak wygląda leczenie zapalenia krtani u dzieci.

Zapalenie krtani u dzieci. Posłuchaj o przyczynach, objawach i leczeniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Co to jest zapalenie krtani i co je wywołuje?

Zapalenie krtani to choroba wywoływana przez wirusy, choć bywa i tak, że przyczyną zachorowania są bakterie. W rzadszych przypadkach zapalenie krtani ma podłoże alergiczne, może być również powikłaniem niedoleczonego przeziębienia. Choroba atakuje głównie w I i IV kwartale roku, gdy pogoda ulega pogorszeniu, a ogrzewane, suche powietrze w domu tylko sprzyja rozwojowi infekcji.

 • Pogłośniowe zapalenie krtani to najczęstszy rodzaj zapalenia krtani, które występuje u niemowląt od 3. miesiąca życia oraz u starszych dzieci do 3. roku życia. Wywołują je głównie: wirusy paragrypy, grypy, adenowirusy, wirus RSV itp. W przypadku tego rodzaju zapalenia, dochodzi do obrzęku tkanek pod strunami głosowymi. Częściej na ten stan zapalny zapadają chłopcy.
 • Zapalenie nagłośni to inny rodzaj stanu zapalnego krtani, rzadziej występujący, ale najbardziej niebezpieczny. Zazwyczaj powodem choroby są bakterie. Atakują one górny odcinek krtani, powyżej fałdów głosowych, gdzie dochodzi do dużego obrzęku błon śluzowych. Przebieg choroby jest nagły i szybko postępujący. Stan dziecka pogarsza się z każdą chwilą, a powiększający się obrzęk może całkowicie zamknąć drogi oddechowe.
 • Jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy. Najczęściej wywołują go wirusy i dotyka dzieci głównie w wieku od 2 do 4 lat. Charakterystycznym objawem jest ból za mostkiem oraz uciążliwy kaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.

Jakie są objawy zapalenia krtani u dzieci?

Zapalenie krtani w ogólnym znaczeniu pojawia się nagle. Najczęściej w nocy dochodzi do ostrego ataku kaszlu szczekającego z tzw. świstem krtaniowym (stridor). Pojawia się duszność, w ciężkich przypadkach mogą wystąpić również  objawy „nagłego” duszenia się. W zależności od rodzaju zapalenia krtani, mamy do czynienia z różnym stopniem nasilenia kaszlu i duszności oraz występowaniem innych dolegliwości towarzyszących.

Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci objawia się:

 • świstem krtaniowym (stridorem),
 • dusznością „na wdechu” (w skrajnych przypadkach bezdechem),
 • szczekającym kaszlem,
 • zachrypniętym głosem.

Choroba może być następstwem zwykłych objawów przeziębieniowych – gorączki i kataru.

Zapalenia nagłośni, wywoływane najczęściej  uszkodzeniem błony śluzowej i wniknięciem w nią bakterii, ma objawy bardziej złożone. Występują wówczas:

 • gorączka (szybko narastająca),
 • silny ból przy połykaniu,
 • ślinotok,
 • świst krtaniowy,
 • duszność,
 • chrypka lub bezgłos,
 • krztuszenie się płynami,
 • przyjmowanie pozycji siedzącej (ułatwiającej oddychanie),
 • szybkie pogarszanie się ogólnego stanu dziecka.

Jednoczesne zapalenie krtani i tchawicy wywołuje:

 • ból zamostkowy,
 • suchy kaszel ale z gęstą wydzieliną, którą ciężko odkrztusić.

Zobacz także: Trzydniówka - choroba niemowląt, której objawem jest wysoka gorączka>>

Leczenie zapalenie krtani u dzieci

W każdym z rodzajów zapaleń krtani wymagana jest natychmiastowa pomoc. Przy szczekającym kaszlu najważniejsze jest uspokojenie przerażonego dziecka, by wyrównać jego oddech i zmniejszyć uczucie duszności. Najlepiej wziąć malucha na ręce, przytulić lub pozwolić mu przybrać najwygodniejszą pozycję, spokojnie mówić lub nucić ulubioną piosenkę. Panika rodzica to najgorszy wróg, który jeszcze bardziej może pogłębić stres malucha. Następnie powinno się zapewnić dziecku dopływ świeżego, wilgotnego powietrza z zewnątrz. Najprostszym rozwiązaniem jest ciepłe ubranie dziecka i zbliżenie do otwartego okna, by mogło zaczerpnąć chłodnego powietrza. Pomoże to choć w małym stopniu zmniejszyć obrzęk krtani i uspokoić kaszel.

Domowe sposoby za zapalenie krtani

Inną domową metodą jest zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić z kranów gorącą wodę. Para, która się wówczas wytworzy w pomieszczeniu, skutecznie nawilży obrzękniętą krtań. Dobrze mieć również w domu nebulizator i sól fizjologiczną, bo inhalacja solą fizjologiczną jest tu najskuteczniejszym sposobem na szybką pomoc.

Jeśli atak kaszlu jest znaczny, a dziecko ma widoczne problemy z oddychaniem, niezwłocznie powinniśmy wezwać karetkę pogotowia. Mniejsze dzieci  oraz tych z dużą dusznością, zostaną z pewnością odtransportowane do szpitala, w którym otrzymają natychmiastową pomoc. W razie słabszych objawów, zalecane jest leczenie w warunkach domowych. W obu przypadkach leczenie będzie polegać na podawaniu leków przeciwobrzękowych (sterydowych) w postaci wziewnej lub w zastrzykach oraz antybiotyków (jeśli chorobę wywołały bakterie). Ważne będzie również zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Zapalenie krtani trwa do 3-5 dni. Po podaniu leków ataki kaszlu i duszności stają się coraz słabsze i rzadsze.

Jak zapobiegać zapaleniu krtani u dzieci?

Żeby ustrzec się w przyszłości przed zapaleniem krtani, należy zapewnić dziecku odpowiednie warunki w pomieszczeniach, w których przebywa. Najważniejsze jest:
- odpowiednie nawilżenie powietrza (szczególnie w sezonie grzewczym) – warto zakupić termometr z pomiarem wilgotności powietrza, który w porę ostrzeże nas przed niebezpiecznie niskim poziomem wilgoci.  Jeśli w mieszkaniu często jest zbyt „sucho” powinno się zakupić nawilżacz powietrza, który wyrówna poziom nawodnienia.
- niepalenie papierosów przy dziecku,
- usuwanie z otoczenia dziecka czynników drażniących i uczulających (np. alergeny – sierść zwierząt, roztocza, kurz, szkodliwe opary itd.).

Nebulizator (inhalator)

To wspaniały wynalazek na dolegliwości związane z chorobami dróg oddechowych. Jest to urządzenie podłączone do prądu, które na skutek wytwarzanego ciśnienia, zmienia płyn w mgiełkę, którą można wdychać dzięki załączonej maseczce (także rozmiaru dziecięcego). Nebulizator jest niezastąpiony szczególnie w przypadku zapalenia krtani, bo po pierwsze: umożliwia natychmiastowe i  docelowe podanie leku, a po drugie: jest świetną alternatywą dla bolesnych domięśniowych zastrzyków.  Nowoczesne urządzania tego typu są bardzo ciche i mają przyjazne dzieciom kształty i kolory, dzięki czemu łatwo namówić malucha na ten sposób leczenia.

Sprawdź także: Astma u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie >>

Polecamy wideo: Ekspert podpowiada, co zrobić w przypadku zapalenia ucha środkowego u dziecka oraz w jaki sposób domowymi sposobami można złagodzić ból

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE