Pij mleko, będziesz zdrowy!

2022-06-20 12:26 Materiał sponsorowany
Mleko
Autor: Getty Images

Mleko to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Jest bazą dla wielu produktów, które są niezbędnym elementem diety dzieci i młodzieży. Lepiej wypić szklankę mleka, czy zjeść dwa plasterki żółtego sera? Jak skutecznie uzupełnić dietę dzieci o wapń, którego brakuje aż 42% z nich?

Mleko i produkty mleczne to prawdziwe skarbnice witamin i minerałów w diecie dzieci. W mleku i przetworach mlecznych znajdziemy witaminy z grupy B oraz A, D i E. Białko mleka odgrywa bardzo ważną rolę w procesie budowy i wzrostu wszystkich tkanek organizmu. O roli wapnia w budowie i utrzymaniu zdrowych kości i zębów, nie trzeba nikogo przekonywać.

Jednak największą zaletą mleka i produktów mlecznych jest mnogość i zastosowań. Zarówno mleko jak i jego przetwory możemy podawać dzieciom same, ugotowane, podgrzane, ubite. Są również idealnym dodatkiem do deserów, makaronów mięs i warzyw, nie wspominając o bitej śmietanie, którą dzieci uwielbiają.

Wiele osób ma obawy przed zbyt częstym podawaniem mleka dzieciom. I tu znów z pomocą przychodzi jego bogactwo. Surowe mleko, możemy zastąpić jogurtami, twarogiem, żółtym serem, czy maślanką. Najlepiej oczywiście wybierać jak najmniej przetworzone produkty. Zamiast jogurtu truskawkowego, wybrać ten naturalny, a ulubione owoce dziecka dodać samemu.

Jeśli będziemy chcieli trzymać się zaleceń lekarzy i dietetyków, które wskazują, że 1 litr mleka, a więc cztery jego szklanki, pokrywa dzienne zapotrzebowanie starszych dzieci i młodzieży na wapń. W tym wypadku warto włączać do diety wiele różnych produktów, np. szklanka mleka, jogurt naturalny lub kefir. W przypadku produktów stałych, odpowiednikiem szklanki mleka będzie 100g twarogu lub dwa plasterki żółtego sera, ponieważ ten ostatni zawiera najwięcej wapnia spośród wszystkich produktów mlecznych.

Pamiętajmy jednak, że zgodnie z wytycznymi i wskazówkami ekspertów i lekarzy z Instytutu Matki i Dziecka, mleko krowie i jego przetwory powinny być obowiązkowym elementem diety dzieci powyżej 1 roku życia. Właśnie po pierwszych urodzinach małych człowiek potrzebuje składników występujących w mleku w ilości nawet 3 razy większej niż dorosły. Badania przeprowadzone przez Instytut wskazują, że aż 42 procent dzieci powyżej pierwszego roku ma niedobory wapnia.

Polskie mleko
Autor: Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza