Zdrowe drugie śniadanie do szkoły - co zapakować dziecku?

2021-09-03 11:42

Nie wszystkie dzieci chcą jeść obiady na szkolnych stołówkach, a w sklepikach kupią same słodycze. Co zatem zapakować do śniadaniówki na zdrowe drugie śnaidanie do szkoły?

Zdrowe drugie śniadanie do szkoły
Autor: Getty images Zdrowe drugie śniadanie do szkoły

W szkole nie ma mamy i nikt nie kontroluje za bardzo tego, co zjada dziecko. W sklepikach szkolnych nie znajdziemy zdrowych przekąsek, jedynie słodycze i chipsy. Odżywianie się takimi produktami może w szybkim czasie doprowadzić do próchnicy zębów dziecka lub otyłości. Pomożemy ci znaleźć sposób na to, by dziecko nadal zdrowo się odżywiało.

Właśnie teraz szczególnie powinnaś zwrócić uwagę na to, czym karmisz dziecko oraz uczyć je, co powinien wybierać do zjedzenia w szkole. Co zapakować dziecku do śniadaniówki na zdrowe drugie śniadanie do szkoły?

Spis treści

  1. Zdrowe śniadanie przed szkołą to podstawa
  2. Drugie śniadanie w szkole - domowe kanapki
  3. Zdrowe drugie śniadanie do szkoły - jeszcze więcej pomysłów
  4. Po szkole czas na obiad
  5. Słodkie przekąski – pozwalać czy nie?
Jak wykształcić u dziecka nawyk zdrowego żywienia

Zdrowe śniadanie przed szkołą to podstawa

Wiesz dobrze, że poranny posiłek to podstawa. Ta zasada  zyskuje na sile, gdy masz w domu ucznia. Badania wskazują bowiem, że dzieci, które jedzą śniadanie łatwiej się koncentrują i osiągają lepsze wyniki w nauce!

Czytaj: W czym jest gluten - produkty dozwolone i zakazane

Wiadomo, na pewno zaraz powiesz, że nie zawsze jest czas na zjedzenie w domu rodzinnego śniadania. Niestety, musisz wziąć pod uwagę, że nie do końca będziesz wiedzieć, co maluch zje w szkole, także dlatego powinnaś zapewnić mu pełnowartościowy posiłek w domu.

Zobacz: Śniadanie dla dzieci: pomysły na zdrowe i proste śniadania

Śniadanie w domu to nie musi być zaraz czasochłonna jajecznica, czy naleśniki. Wystarczy, że ugotujesz dziecku parówki (wybierając te z linii ekologicznych, które są teraz w każdym większym sklepie), albo zaserwujesz płatki z ciepłym mlekiem. Wiele produktów okryło się złą sławą, a tak na prawdę liczy się nic innego, poza składem, w który zawsze powinnaś się wczytać. Domowy posiłek da dziecku siłę na resztę dnia. 

Pamiętaj, że w pewnej części, śniadanie możesz przygotować już dzień wcześniej. Nakryj do stołu, nasyp płatki do miseczek, potem rano wystarczy je tylko zalać mlekiem. Proste, prawda?

Drugie śniadanie w szkole - domowe kanapki

To stary dobry sposób na drugie śniadanie. Pamiętaj jednak, że teraz kanapki mają potężną konkurencję w postaci… batoników, chipsów oraz żelków dostępnych w szkolnym sklepiku. Co więc zrobić, aby dziecko zjadło coś pożywnego na drugie śniadanie? Spróbuj zaproponować maluchowi coś, co będzie dla niego atrakcyjne.

Dowiedz się: Jak zapakować dziecku jedzenie do szkoły lub przekąskę na wycieczkę?

Na początek pomyśl o ciekawej formie. Możesz sprawisz swojemu dziecku pudełko śniadaniowe z bohaterem ulubionej bajki? Wtedy takim asortymentem łatwiej pochwalić się kolegom!

Pamiętaj także, że dzieci lubią o sobie decydować, dlatego jeszcze w domu zapytaj, na co maluch ma ochotę: kanapka z serem czy szynką? A może słodki twarożek? No i oczywiście owoc! Jabłko czy brzoskwinia?

Sprawdź też: Bakalie w diecie dziecka - od kiedy podawać i czy są zdrowe?

Zdrowe drugie śniadanie do szkoły - jeszcze więcej pomysłów

Co jeszcze warto zaserwować do śniadaniówki?

  • Ulubione dania lunchowe - jajko na twardo (można ugotować dzień wcześniej), serek homogenizowany (lepiej przełożyć do plastykowego pojemniczka, by się nie rozlał w plecaku), kabanosy, wafle ryżowe (także te oblane gorzką czekoladą).
  • Owoce - wybiaj taką wielkość, by zapakować je w całości, aby ne obeschły i nie zmianiały koloru, bo to mogłoby zniechęcić dziecko. Najlepsze będą banany, jabłka, a w pudełeczka możesz też pochować borówki, czy winogrona. To takie owoce, które poumyciu, nie stracą na świezości z biegiem dnia.
  • Warzywa - najlepiej sprawdzą się pomidorki koktajlowe i marchewki. Jeśli zdecydujesz się na inne warzywa, które będą pokrojone - koniecznie zapakuj je osobno, bo pomieszane w jednej przegródce, przejdą zapachami i dziecku mogą wydawać się nieświeże i niesmaczne. 

Po szkole czas na obiad

Dobrze byłoby, by dziecko jeszcze w szkole albo zaraz po powrocie do domu zjadło ciepły posiłek. Jeśli zdecydujecie się na opcję „szkoła” masz z głowy domowe gotowanie dla malucha. Istnieje jednak poważne ryzyko, że dziecku nie posmakują stołówkowe dania i nie będzie chciało ich jeść

Aby tego uniknąć, zanim zapiszesz dziecko na obiady, postaraj się dowiedzieć, jak wygląda menu w jadłodajni, a potem omów wszystko z dzieckiem. Ustalcie, co maluch zje, a czego nie lubi. Jeśli będzie zdecydowanie odmawiało jakiegoś dania  - pozwól mu na to! Przecież nie musi lubić wszystkiego. 

Słodkie przekąski – pozwalać czy nie?

Tak, jeśli są zdrowe i niskokaloryczne. Lepiej zapakować dziecku do śniadaniówki "zdrowy" słodycz niż sprawiać, że zakazany owoc będzie jeszcze bardziej kusił, a dziecko w rezultacie sięgnie po prawdziwe "śmieciowe" smakołyki. Co słodkiego zapakować dziecku do śniadanówki?

  • Domowe wypieki - w weekend, jeśli masz trochę czasu możesz upiec ciasto drożdżowe lub "Murzynka". To ciasta, które odpowiednio przechowywane, zachowają świeżość na długo i będą mogły cieszyć całą rodzinę w trakcie tygodnia pracy i szkoły.
  • Orzeszki - także te w czekoladzie. Orzechy to bardzo zdrowe kalorie.
  • Żelki - kupuj je sama i dawaj dziecku z domu, zamiast pozwalać na kupowanie w sklepiku - będziesz mieć pewność, że mają dobry skład.

Czytaj też: Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza