Od nowego roku szkolnego duże zmiany w podstawie programowej. Uczniów czeka rewolucja?

2024-07-09 10:42

Od września uczniów czekają zmiany w podstawie programowej. Tym samym nowy rok szkolny będzie wyglądał nieco inaczej, niż do tej pory. Ministerstwo edukacji postanowiło wprowadzić zmiany w obowiązkowym zakresie treści nauczania, w trosce o podwyższenie jakości kształcenia. Jakie zmiany będą czekały na uczniów od nowego roku szkolnego?

Nowa podstawa programowa
Autor: Pixabay Nowa podstawa programowa

Od września nowa podstawa programowa w szkołach. Uczniów czekają duże zmiany

Od 1 września wejdą w życie zmiany w podstawie programowej. Ministerstwo edukacji postanowiło wprowadzić korekty dotyczące zakresu obowiązkowych treści nauczania. Zmiany mają na celu podwyższenie jakości kształcenia w szkołach. Tym samym zakres nauczania został ograniczony o 20 procent w poszczególnych szkołach. Na co muszą przygotować się uczniowie w kolejnym roku szkolnym? Już tłumaczymy.

Zmiany w nowym roku szkolnym dotyczą następujących przedmiotów:

  • w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki,
  • w liceach ogólnokształcących i technikum: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki.

Zmiany dotyczą też branżowych szkół I i II stopnia, gdzie zakres treści nauczania zostanie zmieniony w przypadku języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki oraz informatyki.

Nowa podstawa programowa 2024. Nauczyciele zyskają większą autonomię

Na mocy zmian wprowadzonych w nowej podstawie programowej nauczyciele mają mieć większą decyzyjność w nauczaniu, co ma przełożyć się na jakość kształcenia uczniów. Podkreśla to wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w rozmowie z TVN24. "Chcemy, by to było na podstawie odchudzonej podstawy programowej. Musimy zadbać o to, by uczniowie rzeczywiście wynosili ze szkoły realną wiedzę" - zaznaczyła wiceminister resortu edukacji.

Zegary do nauki snu dla kilkulatków, które nie znają cyfr

Jakie imiona noszą dzieci znanych mam?

Pytanie 1 z 21
Jakie imię nosi młodsza siostrzyczka Liama, syna Mariny i Wojciecha Szczęsnych?