Wyprawka pierwszoklasisty: jak kupować, by nie zbankrutować?

2015-08-31 15:34 Wioletta Rupińska
Wyprawka szkolna
Autor: thinkstockphotos.com Wyprawka pierwszoklasisty nie musi być droga. Wiele rzeczy znajdziecie w dyskontach i internecie!

Początek roku szkolnego za pasem. Przełom sierpnia i września to jak co roku okres gorączkowych zakupów. Książki, zeszyty, piórniki, kredki…Jak kupować, żeby nie wydać majątku i nie wyjść ze sklepu z torbą niepotrzebnych rzeczy? Oto kilka wskazówek kompletowania wyprawki pierwszoklasisty.

 • Zanim wybierzesz się na zakupy, dokładnie przejrzyj przybory swojego dziecka z zeszłego roku. Z pewnością trzeba kupić nowe książki, ale może zostało trochę czystych zeszytów, ołówków, kredek?
 • Stwórz listę zakupów, w ten sposób unikniesz pokusy kupowania nieprzydatnych przyborów.
 • W roku szkolnym 2015/2016 darmowe podręczniki otrzymają uczniowie I i II i IV klasy szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum, niestety pozostałych roczników reforma jeszcze nie obejmuje. Koszt podręczników dla trzecioklasisty to ok. 250 zł, do tego dochodzi koszt podręczników do nauki języka obcego.
 • Czytaj także: >> Wyprawka dla ucznia: ile wydamy na podręczniki i wyposażenie? >>

 • Ceny zeszytów nie są wysokie i zależą głownie od ilości kartek i wyglądu okładki. Koszt zeszytu z popparnym motywem, jak np. Star Wars czy Angry Birds jest jednak nawet kilkukrotnie wyższy niż zeszytu z mniej popparnym motywem na okładce.
 • Ceny przyborów papierniczych również uzależnione są od obecnego na nich motywu. Uczeń młodszych klas będzie potrzebował farb, pędzelków, kredek ołówkowych, pasteli, flamastrów, nożyczek, kleju, papieru kolorowego, papieru białego formatu A4 zwykłego i technicznego, ołówków, gumki do ścierania i linijki.
 • Warto bacznie przyjrzeć się cenie przyborów oferowanych w zestawach, ponieważ niekiedy ich cena, wbrew pozorom, okazuje się wyższa niż kupionych osobno.

  Najniższe ceny znajdziemy w popparnych dyskontach i hipermarketach, drożej będzie na bazarach i w sklepach papierniczych. Również aukcyjne portale internetowe oferują bogatą ofertę przyborów szkolnych. Warto jednak rozważyć czy korzystniejsza cena nadal jest opłacalna, gdy doliczymy koszty przesyłki.

  Czytaj także: >> Wyprawka szkolna dla dziecka: lista do pobrania [PDF] >>

 • Zakup piórnika to koszt wahający się od ok. 10 do nawet 60 zł. Oczywiście jak zawsze kluczową rolę w cenie pełni ewentualny popparny wśród dzieci motyw, ale także wyposażenie. Warto dokładnie obejrzeć jakość wyposażenia piórnika, najczęściej bowiem okazuje się, iż lepiej opłaca się kupić taki sam piórnik bez przyborów i dokupić je na własną rękę.
 • Przed nami jeszcze wybór odpowiedniego tornistra lub plecaka. Tutaj powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim wygodą naszej pociechy. Jeżeli dziecko nosi codziennie dużo książek, dobrą alternatywą będzie zakup plecaka na kółkach. Ich koszt jest nieco wyższy, ale warto zainwestować w zdrowy kręgosłup małego ucznia. Plecak powinien być przede wszystkim wygodny, dopasowany do wzrostu dziecka, a także…ładny. Wybierzmy odpowiedni tornister pod względem zdrowia i wygody, motyw i kolor pozostawmy do wyboru dziecku. Z wymarzonym plecakiem na pewno chętniej wkroczy w rolę ucznia.
 • Ciekawą ofertę znajdziemy zwłaszcza na portalach aukcyjnych, gdzie często możemy kupić plecak wraz z piórnikiem i workiem na buty z danym motywem. Ostrożnie natomiast podchodźmy do przecenionych plecaków w hipermarketach, których jakość często pozostawia wiele do życzenia.

  Nie martwmy się również, jeżeli jeszcze nie skompletowaliśmy całej wyprawki szkolnej, zazwyczaj początek września oznacza bardzo korzystne przeceny, zwłaszcza w dyskontach i hipermarketach.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

  Sprawdź
  Dziecko zakupy i my
  KOMENTARZE