Lektury

Od 1 września 2021 roku zmienia się kanon lektur w 7 klasie szkoły podstawowej. Zobacz, co w roku 2022/23 pojawi się w obowiązkowych lekturach klasa 7, a co w uzupełniających.
"Dziady" część III należy do cyklu dramatów "Dziady" i stanowi jej ostatnią ukończoną część. Przez krytyków uznawana jest za najwybitniejsze dzieło Adama Mickiewicza i zarazem najbardziej charakterystyczny utwór z gatunku dramatu romantycznego. Przeczytaj albo posłuchaj streszczenia lektury.
Tango Sławomira Mrożka to dramat mieszczański ukazujący przemiany, jakie zachodzą w świecie. Rewolucja pokazana jest na przykładzie rodziny Stomila, w której toczy się walka pokoleniowa, ale i artystyczna oraz społeczna. Posłuchaj streszczenia lektury.
Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to sztuka nawiązująca bezpośrednio do antycznej Antygony Sofoklesa. Podobnie, jak antyczna bohaterka walczyła o godny pochówek swego brata, tak bohaterowie tragifarsy Głowackiego walczą o pogrzebanie swego bezdomnego przyjaciela. Posłuchaj streszczenia lektury.
Hymn do miłości ojczyzny Ignacego Krasickiego to podniosły utwór inspirowany wydarzeniami pierwszego zaboru Polski. To patriotyczny wiersz wzywający do miłości ojczyzny. Posłuchaj streszczenia lektury.
Pieśń o Rolandzie to najstarszy epos rycerski. Gatunek ten, bardzo popularny w średniowiecznej Europie, opisywał szlachetne i bohaterskie czyny rycerzy. Pieśń o Rolandzie napisana została po francusku przez nieznanego autora i pochodzi prawdopodobnie z XI wieku. Posłuchaj streszczenia lektury.
Szewcy Stanisława Witkiewicza uznawani są przez krytyków za najlepszy dramat tego autora. To sztuka o tematyce politycznej, który nawiązuje do wielu polskich dzieł narodowych, jak Wesele czy Promrthidion. Posłuchaj streszczenia lektury.
Legenda o św. Aleksym to przykład polskiej średniowiecznej literatury hagiograficznej, czyli opisującej żywoty świętych. Legenda opowiada o młodym królewiczu, który postanawia porzucić świeżo poślubioną żonę i wstąpić do zakonu. Posłuchaj streszczenia lektury.
Kazania sejmowe Piotra Skargi to zbiór kazań nigdy nie wygłoszonych, ale spisanych przez nadwornego kaznodzieję Zygmunta III Wazy. Posłuchaj streszczenia lektury i dowiedz się, o czym pisał Skarga w swoich Kazaniach sejmowych.
Sonety Krymskie Adama Mickiewicza to zbiór 18 utworów opisujących piękno Krymu. Autor napisał sonety w latach 1825- 26 i jako pierwszy za temat sonetów obrał przyrodę, nie zaś miłość czy rozważania filozoficzne. Posłuchaj streszczenia lektury.
Przedwiośnie Stefana Żeromskiego to utwór opowiadający o ostatnich latach zaborów i drodze ku niepodległej Polsce. Bohater powieści Cezary Baryka i jego wyobrażenia o kraju zderzają się ze smutną rzeczywistością. Posłuchaj streszczenia lektury.
Sklepy cynamonowe Schulza to zbiór opowiadań o rodzinie kupieckiej. Język literacki autora, tematyka i mityczne potraktowanie bohaterów sprawiają, że Sklepy cynamonowe są wyjątkowym dziełem. Posłuchaj streszczenia lektury.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza