Zamiast nudnych powtórek - czyli jak utrwalać materiał szkolny

2020-09-30 14:24 Materiał sponsorowany
Rebel 1
Autor: materiały prasowe

Pewnie większość z nas ma podobne wspomnienia związane z nauką: zeszyty zapisane informacjami i powtórki na zasadzie prostej pamięciówki. Słowem: wkuwanie. Tymczasem wcale nie musi tak być! W dzisiejszych czasach mamy do wyboru ogrom narzędzi, które będą wspierały nasze dziecko w nauce, zachęcały do powtórek materiału, a jednocześnie zapewnią jemu (i nam!) doskonałą zabawę.

Język polski i języki obce

Niezależnie czy nasze dziecko zaczyna konstruować pierwsze zdania w swoim ojczystym języku, czy też zaczyna naukę jakiegoś nowego, jego pierwszym przystankiem będzie nauka słówek. Każde kolejne poznane określenie to krok w stronę płynności wypowiedzi, a kluczem do sukcesu jest jak najczęstsze ich używanie. Jak najlepiej korzystać z nowo poznanych słów? Oczywiście opowiadając historie!

Niezastąpionym narzędziem w nauce języka są kości opowieści, czyli Story Cubes. Zestaw 9 solidnie wykonanych kostek pełnych prostych, acz sugestywnych grafik zapewni nam inspirację do stworzenia wielu własnych treści. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć od naprawdę prostych, często nawet odtwórczych i opartych na znanych historiach, by z każdą kolejną zabawą coraz bardziej rozwijać wyobraźnię, ośmielać się i dodawać nowe elementy. Wystarczy rzucić kostkami, przyjrzeć im się dokładnie i… rozpocząć swoją opowieść!

Dla rodzica Story Cubes to ważne narzędzie, ponieważ gdy dziecko dobrze się bawi, mamy okazję przyjrzeć się sposobowi jego wypowiedzi i skorygować ewentualne błędy. Możemy też zachęcać naszą pociechę do próbowania nowych rozwiązań, podpowiadać wątki fabularne, skojarzenia czy zupełnie nowe słowa. Wszystko zależy od wieku dziecka i naszej wyobraźni.

Matematyka dla każdego

Nauka liczenia i podstawowych pojęć matematycznych zawsze była uważana za jeden z filarów edukacji. Choć na początku bardzo abstrakcyjna, z czasem nabieramy w niej płynności i opanowujemy kolejne rodzaje coraz bardziej skomplikowanych obliczeń. Jednak i ta dziecina nie ustrzegła się od żmudnej pamięciówki: nasze dziecko będzie musiało w toku nauki opanować między innymi miary, wagi, figury płaskie i przestrzenne, pojęcia związane z czasem, objętości, ułamki i cały szereg innych elementów.

Choć jest tego sporo, mamy na rynku gry, które uczynią powtórki przyjemniejszymi i pozwolą szybciej opanować zadany materiał. Mowa tutaj o serii BrainBox, która dzięki wykorzystaniu dynamicznej i angażującej zabawy wspiera nie tylko naukę w konkretnych dziedzinach, ale też trening spostrzegawczości i pamięci. Podczas zabawy naszym zadaniem jest przypatrzenie się wylosowanemu obrazkowi przez 10 sekund, a następnie udzielenie odpowiedzi na pytania znajdujące się z drugiej strony karty.

W ramach serii BrainBox dostępne są 3 tytuły związane z matematyką, podzielone na stopnie zaawansowania i obejmujące materiał odpowiedni dla danego wieku. Matematyka dla najmłodszych jest odpowiednia dla dzieci już od 5. roku życia i obejmuje zagadnienia związane z liczeniem do 20, prostym dodawaniem i odejmowaniem, podstawowymi wagami, miarami itp., Matematyka to zestaw dla siedmiolatków, który pozwala ćwiczyć tabliczkę mnożenia, znajomość objętości, ułamki czy figur geometrycznych, a Matematyka Plus, przeznaczona dla dzieci od 9. roku życia, wspiera naukę liczb pierwszych, kwadratowych, działań pisemnych, geometrii przestrzennej czy zaawansowanych miar i wag.

Z kolei jeśli chodzi o ćwiczenie matematycznej płynności i wykonywanie obliczeń w pamięci, doskonale sprawdzą się gry, które już w założeniu zostały stworzone właśnie w tym celu. Ich zasady są proste, sposób gry angażujący, a mimo to aby wygrać, uczestnicy zmuszeni są liczyć, liczyć i jeszcze raz liczyć. W Śpiących królewnach element ten jest wpleciony niejako mimochodem – by odrzucać zbędne karty musimy układać z nich równania dodawania. Z kolei w Eliksirze mnożenia matematyka stanowi sens całej rozgrywki. mimo wszystko obie gry doskonale nadają się do wykorzystania, gdy chcemy ćwiczyć z dzieckiem liczenie w pamięci, a jednocześnie uniknąć wkuwania gotowych wyników.

Nauki przyrodnicze

Gry mogą posłużyć nam również jako narzędzie do rozwijania wiedzy o świecie i przyrodzie. Co ważne, często w niebanalny sposób odnoszą się do ich klasyfikowania, ułatwiając dziecku zapamiętanie konkretnych informacji na zasadzie skojarzeń. Doskonałym przykładem jest tutaj niepozorna karcianka Cardline: Zwierzęta. W solidnej, metalowej puszce znajdziemy karty z rozmaitymi gatunkami, które będziemy próbowali uszeregować według jednej z trzech cech: wielkości, wagi lub długości życia. Karty będziemy kolejno wykładali na stół, tworząc z nich oś – przykładowo od najlżejszych do najcięższych zwierząt. Warto wspomnieć, że gatunki, jakie znajdziemy w pudełku zaskoczą nawet dorosłego!

O krok dalej idzie gra planszowa Fauna, która oprócz zagadnień związanych z gabarytami zwierząt, uczy nas również o obszarach ich występowania. Dzięki wykorzystaniu mapy świata, będziemy musieli zaznaczyć, gdzie naszym zdaniem żyje wylosowany gatunek, co dla naszych dzieci będzie wyjątkowo cenne – w końcu obycie z mapą to również ważny element edukacji. Ponadto Fauna stanowi ogromną skarbnicę wiedzy o zwierzętach: w grze znajdziemy aż 180 kart, na których widnieje 360 gatunków podzielonych na 2 poziomy trudności.

Nieco bardziej usystematyzowane wiadomości znajdziemy w kolejnej grze z serii BrainBox, czyli Przyrodzie. Na 55 kartach widnieją rozmaite rodzaje zwierząt, roślin i grzybów (zarówno powszechnie występujących w okolicy, jak i egzotycznych) z podziałem na gatunki, dzięki czemu oprócz nazw uczymy się również ich klasyfikacji. Dodatkowo na każdej karcie znajduje się przyrodnicza ciekawostka, a sama rozgrywka pozwala ćwiczyć zapamiętywanie i szybkie kojarzenie faktów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE