Zakaz rodzinnych wyjazdów w trakcie roku szkolnego. Rodzice już się wypowiedzieli. Popierają pomysł?

2024-07-11 9:19

Kwestia wprowadzenia zakazu wyjazdów z dziećmi na urlop w trakcie trwania roku szkolnego wywołała spore kontrowersje wśród rodziców. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję IRBiS: zdecydowana większość Polaków nie popiera tego zakazu. A co mówią na ten temat przepisy prawa?

Wakacje nad morzem
Autor: fot. Canva/shironosov

W trakcie roku szkolnego nie pojedziesz już z dzieckiem na wakacje?

Mimo że trwają wakacje, to wiele rodzin planuje wyjechać na urlop dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego. Wszystko dlatego, że poza sezonem jest dużo taniej i mniej tłoczno. Taki wyjazd wiąże się jednak z tym, ze dziecko na tydzień bądź dwa opuszcza zajęcia i traci cenne lekcje. Nieobecność, jak gdyby nigdy nic, usprawiedliwiana jest przez rodziców. Jak się okazuje, podobne działania są niedopuszczalne w wielu europejskich krajach.

W wielu krajach mamy taką sytuację, ze jeżeli rodzic chce wyjechać z dzieckiem na wakacje w trakcie roku szkolnego, to mogą go nawet zatrzymać na lotnisku — powiedziała Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji.

Ministerstwo postanowiło więc przyjrzeć się sprawie. Jak zaznaczają politycy: obecnie prowadzone są analizy jak można rozwiązać daną sytuację, ponieważ wprowadzenie zakazu wyjazdów nie jest w tej chwili możliwe.

Przepisy prawa mówią jasno

W polskim prawie nie istnieje przepis jednoznacznie zakazujący rodzinnych wyjazdów w trakcie roku szkolnego. Uczeń podlega jednak obowiązkowi szkolnemu, z którego wynika, że nie może mieć więcej niż 50% nieusprawiedliwionych nieobecności w ciągu roku — w innym wypadku rodzice lub opiekunowie muszą się liczyć z upomnieniem, a nawet karami finansowymi.

Jednak rodzinny wyjazd zawsze jest usprawiedliwiany przez rodziców. Takie działania, jak twierdzi Katarzyna Lubnauer, są szkodliwe dla dziecka, które na dłuższy czas opuszcza szkołę tracą możliwość przerobienia wymaganego materiału.

Często mamy głosy ze strony nauczycieli i dyrektorów szkół, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić, ale nie musi. A obowiązek szkolny oznacza obowiązek szkolny — powiedziała wiceminister.

Większość rodziców przeciwna zakazowi

Jak wynika z sondażu, który IRBiS przeprowadził dla Radia Zet: większość rodziców, niezależnie od liczby posiadanych dzieci, jest przeciwna zakazowi wyjazdów w trakcie roku szkolnego. Takie stanowisko zajęło 77% rodziców posiadających jedno dziecko w wieku szkolnym, 73% rodziców z dwójką dzieci i aż 86% rodziców z trójką lub więcej dzieci.

Wprowadzenia zakazu nie chce większość, bo aż 65% kobiet, i niewielka większość mężczyzn - 56%.

Zobacz też: To miejsce to prawdziwy raj dla najmłodszych! Zaledwie 30 minut z centrum Warszawy!

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11