
Lista wydatków i zakupów
Im wcześniej pomyślisz o wydatkach jakie was czekają, tym większa szansa, że wasz budżet będzie na to przygotowany. Ciąża i dziecko wymagają pewnych zakupów i od was zależy, na co was będzie stać. Jeśli już na początku ciąży zaczniesz rozmawiać z partnerem na ten temat, ustalicie zakres środków jakimi dysponujecie i zrobicie listę potrzebnych rzeczy, później będzie łatwiej podejmować zakupowe decyzje. Najpierw dowiedzcie się, czego będziecie potrzebować. Najlepiej skorzystać z porad zaprzyjaźnionych rodziców, którzy podpowiedzą wam, co szczególnie wam się przyda. Po zrobieniu „wyprawkowej” listy, zróbcie przegląd, czego wam brakuje, a co już macie. Następnie stwórzcie bilans swoich miesięcznych przychodów i wydatków, sprawdźcie ile zostaje wam oszczędności. Dzięki temu, będziecie mieć podstawę, na której możecie opierać swój dalszy plan budżetowy.
Źródło: _photos.com|photos.com
Budżet z planem awaryjnym
Aby nie utonąć w morzu wydatków, należy wprowadzić rozróżnienie na:
- to, co konieczne – np. stałe rachunki- to, co można przenieść na kolejny miesiąc- to, co niekonieczne – dobra, z których możecie zrezygnować- to, co można zredukować – czyli wydatki, które możecie obniżyć np. znajdując tańszy zamiennik.
Najpierw zrealizujcie wydatki konieczne, potem spróbujcie zredukować te zbyt wysokie, na końcu miesiąca rozważcie, na co przeznaczyć pozostałe środki i co oddalić w czasie. Jeśli obawiasz się utraty pracy przez partnera, albo sama jesteś w niepewnej sytuacji zawodowej, dobrym ćwiczeniem na przygotowanie się do życia w takich okolicznościach jest próba poradzenia sobie już teraz, ograniczając swój miesięczny budżet do jednej pensji. Jeśli uda się wam normalnie przeżyć cały miesiąc, to znak, że jakikolwiek kryzys finansowy w waszym życiu, nie zburzy stabilizacji finansowej. Jeżeli jednak nie daliście rady uregulować wszystkich wydatków, powinniście zacząć szukać oszczędności.
Źródło: _photos.com|photos.com
Wyszukiwanie okazji
Musisz na bieżąco orientować się w ofertach sklepów, uważnie przeglądać gazetki sklepowe, zwracać uwagę na bilboardy reklamujące dobre promocje. W poszukiwaniu wyprawki przeglądaj internet, aukcje w sieci, porównywarki cenowe. Zapisz się do newsletterów sklepów, którymi jesteś szczególnie zainteresowana, a zawsze będziesz informowana o promocjach. Zachęcamy do robienia zakupów, szczególnie ubraniowych, na posezonowych wyprzedażach. Najczęściej przecenione są rzeczy w najmniejszym rozmiarze (nawet o 75%), więc to duża szansa na upolowanie w przystępnej cenie ubranek dla noworodka. Najlepiej kupować ubranka z wyprzedzeniem, nawet rok naprzód, jeśli ceny są atrakcyjne. Rozmiary odzieży dziecięcej są zazwyczaj dostosowane do wieku dziecka i łatwo przewidzieć, kiedy dorośnie do zakupionych ubrań. Drogie sprzęty dziecięce typu wózek , łóżeczko czy fotelik samochodowy najlepiej kupować w hurtowniach. Przy tego typu wydatkach można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Źródło: _photos.com
Tańsze nie znaczy gorsze
Dobrym źródłem nabycia rzeczy dla dziecka mogą być znajomi, rodzina. Popytaj znajome mamy, czy nie odsprzedałyby ci niepotrzebnych ubranek czy akcesoriów. Czasem niektórzy nie chcą sami z siebie proponować oddania używanych rzeczy, bojąc się, że mogą cię urazić. Warto więc wyjść im naprzeciw i po prostu ich o to zapytać. Oszczędnością może być również wykorzystanie zbliżających się okazji np. urodzin bądź świąt, do nabycia części wyprawki. W delikatny sposób możemy zasugerować, że najlepszym prezentem będzie coś z naszej „listy dziecięcych wydatków”. Warto wspomnieć jeszcze o zamiennikach. Wiele produktów ma wielu producentów i czasem cena jednej - praktycznie tej samej rzeczy, potrafi się znacznie różnić od ceny konkurencji. Dobrze jest poznać opinię o tańszych przedmiotach i wybrać te, które chwalą sobie inni. Pamiętajmy, najlepszym zakupowym doradcą nie jest reklama, ale opinia osób, które jej uległy.
Źródło: _photos.com|photos.com
Sztuczka z pięciozłotówką
To bardzo łatwy sposób na oszczędzanie. Polega on na tym, że zakładamy w domu skarbonkę, do której wrzucamy tylko niewydane pięciozłotówki. Dostając w sklepie resztę, sprawdzamy, czy posiadamy pięciozłotówkę i chowamy ją, by jej nie wydać. W domu wrzucamy do skarbonki. Robimy tak codziennie, zawsze gdy mamy taki pieniądz w portfelu. Pozwala nam to zebrać w krótkim czasie bardzo duże oszczędności, które w razie potrzeby mogą być zastrzykiem gotówki. Cała sztuczka polega na tym, że odkładając pięć złotych dziennie, boleśnie tego nie odczujemy, a nawet uchroni nas to przed nieracjonalnym wydatkiem. Specjaliści od finansów twierdzą, że te wolne 5 złotych w portfelu zazwyczaj zachęca do zakupu jakiegoś niepotrzebnego drobiazgu.
Źródło: _photos.com|photos.com
Szukanie dodatkowych źródeł dochodu
Jeśli masz dużo wolnego czasu i dobrze się czujesz, może warto pomyśleć o dodatkowym płatnym zajęciu? Praca zdalna jest coraz bardziej powszechna i często wymaga jedynie dostępu do internetu albo rękodzielniczych umiejętności. Najwięcej ogłoszeń z ofertami pracy zdalnej jest w sieci. Jeśli pasjonujesz się rękodziełem, możesz również zrobić coś całkowicie swojego i np. sprzedawać wytworzone przedmioty przez internet.
Inną możliwością jest branie udziału w konkursach. Wiele z nich skierowanych jest do przyszłych mam. Takich konkursów najłatwiej szukać na portalach konkursowych. Często w prosty sposób możesz wygrać rzeczy, które bardzo Ci się przydadzą – np. pieniądze albo dziecięce akcesoria.
Źródło: _photos.com|photos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...