Lista produktów, które trzeba jeść w ciąży
Warzywa strączkowe
Ciecierzyca, soczewica, soja, fasola szparagowa i jaś, dostarczają błonnika, białka, żelaza, kwasu foliowego, wapnia i cynku. Jak to jeść? Zrób fasolkę po bretońsku albo zupę fasolową. Jedz też hummus i dania wegetariańskie – znajduje się w nich wiele warzyw strączkowych.
foto: Getty images
Polędwiczka wieprzowa
Jest tak chuda i zawiera witaminy z grupy B, tiaminę i niacynę, witaminę B6, cynk, żelazo i cholinę. Jak je jeść? Grillowane, pieczone lub w postaci gulaszu. Grillowana polędwiczka może być dodatkiem do sałat.
foto: Getty images
Wołowina
Chude kawałki wołowiny, takie jak stek z polędwicy wołowej, zawierają białko, witaminy B6, B12 i niacynę, a także cynk i żelazo, w wysoce przyswajalnych postaciach. Wołowina jest również bogata w cholinę, która jest niezbędna do rozwoju mózgu i umiejętności poznawczych dziecka. Jak je jeść? Dodawaj chudą mieloną wołowinę do gulaszu, rób steki i burgery, z wołowiny możesz też przyrządzić pyszne chili. Nie jedz surowej wołowiny (tatara), bo może zawierać drobnoustroje chorobotwórcze, które giną pod wpływem wysokich temperatur.
foto: Getty images
Łosoś
Ma białko, witaminy z grupy B i tłuszcze omega-3, które wspomagają rozwój mózgu i wzrok u niemowląt Jak go jeść? Grillowany lub pieczony – jako danie obiadowe lub w sałatkach czy kanapkach.
foto: Getty images
Owoce jagodowe
Są bogate w węglowodany, witaminę C, potas, kwas foliowy i błonnik. Polifenole zawarte w jagodach to naturalnie występujące związki roślinne, które chronią komórki przed uszkodzeniem. Jak je jeść? Możesz robić z nich desery, dodawać do pełnoziarnistych płatków zbożowych. Owoce jagodowe to również doskonały dodatek do koktajli na bazie jogurtu lub mleka, naleśników i sałatek owocowych.
foto: Getty images
Jogurt
Jest źródłem białka, wapnia, witamin z grupy B i cynku; jogurt naturalny zawiera więcej wapnia niż mleko. Jak go jeść? Dodawaj do niego dżemy lub miód, świeże lub suszone owoce, chrupiące płatki pełnoziarniste. Używaj zwykłego jogurtu do przygotowania koktajli, możesz też dodać do niego ziół i stosować jako dressing do warzyw.
foto: Getty images
Brokuły
Jedz je z powodu zawartości kwasu foliowego, błonnika, wapnia, luteiny, karotenoidów, wspomagających zdrowe widzenie oraz ze względu na potas – dla równowagi płynów i prawidłowego ciśnienia krwi. Brokuły zawierają również substancje niezbędne do produkcji witaminy A w organizmie. Jak je jeść? Jako leczo, dodatek do sosów i potraw robionych na parze. Brokuły to doskonałe warzywo do zupy–krem. Spróbuj też piec brokuły z oliwa z oliwek – są zdrowe i smaczne.
foto: Getty images
Ser (pasteryzowany)
Ser dostarcza dużych ilości wapnia, fosforu i magnezu potrzebnego dla kości i dziecka, a także witaminę B12 i białko. Kupuj sery o obniżonej zawartości tłuszczu, ale nie ligth. Jak je jeść? Ser może być nie tylko dodatkiem do kanapki czy tosta, ale i przekąską z pełnoziarnistymi krakersami lub owocami. Ser dodaj do sosów, spaghetti, posypuj nim zupy, sałatki i omlety.
foto: Getty images
Jajka
Dostarczają białka i wszystkich aminokwasów potrzebnych tobie i dziecku do rozwoju. Zawierają również kilkanaście witamin i minerałów, takich jak cholina, luteina i zeaksantyna. Są tez źródłem tłuszczy omega-3 potrzebnych dziecku do rozwoju mózgu i lepszego widzenia Jak je jeść? W omletach, gofrach, naleśnikach, jajecznicy, na miękko lub twardo. Jajko to również dobry składnik sałatek i kanapek, w domowych i pełnoziarnistych tostów francuskich.
foto: Getty images
Mleko
Jest doskonałym źródłem wapnia, fosforu i witaminy D - składników budulcowych kości, których potrzebuje i matka, i dziecko. Mleko zawiera również białko, witaminę A i witaminy z grupy B. Jak je pić? Możesz pić zwykłe mleko lub smakowe, np. czekoladowe lub w postaci kakao. Mleko jest dobrym składnikiem koktajli owocowych, budyniu, owsianki. Dobre dla zdrowia przyszłej mamy jest mleko z wieloziarnistymi płatkami śniadaniowymi.
foto: Getty images
Słodkie ziemniaki, bataty
Słodkie ziemniaki zawierają witaminę C, kwas foliowy, błonnik i karotenoidy - związki, które organizm przekształca w witaminę A. Dostarczają również dużych ilości potasu. Jak je jeść? Pieczone z dodatkiem oleju rzepakowego, gotowane, na ciepło lub jako dodatek do sałatek na zimno. Możesz zrobić puree z sokiem pomarańczowym.
foto: Getty images
Pieczywo i makarony pełnoziarniste
Niektóre produkty pełnoziarniste, np. płatki śniadaniowe – ale też nie wszystkie, są wzbogacone kwasem foliowym. Zwykłe produkty z pełnych ziaren zawierają witaminami z grupy B, żelazo i cynk. Mają też więcej błonnika niż przetworzone ziarna, z których robi się białą mąkę. Jak je jeść? Płatki owsiane to doskonałe śniadanie, podobne jak pieczywo pełnoziarniste na kanapki. Zrezygnuj też ze zwykłych makaronów na rzecz pełnoziarnistych, wybieraj ryż brązowy, dziki lub komosę ryżową zamiast białego ryżu.
foto: Getty images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...