Ciąża - początek
Decyzja o powiększeniu rodziny zapadła. Jeżeli jest to wybór zupełnie świadomy, postaraj się do ciąży odpowiednio przygotować: zmień dietę – najlepiej, by była bogata w kwas foliowy. Zrób odpowiednie badania – twój lekarz poinformuje cię jakie powinnaś zrobić. Oprócz tych standardowych, może będziesz musiała wykonać inne, konieczne w twoim przypadku.
Źródło: _photos.com

Ciąża, ile trwa ciąża?
Wybierz odpowiedni moment na poczęcie. To ważne. I tu ciekawostka! Jeżeli pragniecie mieć dziewczynkę, większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jeżeli do zbliżenia dojdzie przed owulacją. Jeśli chłopca, musicie wcelować w sam środek cyklu. Aby mieć pewność, warto skorzystać z testu owulacyjnego.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 2.
Po zapłodnieniu komórkowa jajowa dzieli się na 2 komórki, potem 4 i tak dalej. Cały ten podział odbywa się równolegle z podróżą zygoty jajowodem w kierunku macicy. Kiedy tam dotrze, składa się z około 30 komórek. Zagnieżdża się zwykle w górnej części macicy, po stronie jajnika, z którego było jajeczkowanie.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 3.
To czas bardzo szybkiego wzrostu. Komórki łączą się ze sobą w bardzo charakterystyczny sposób. Część z nich będzie tworzyć zarodek, inne odpowiedzialne są za zapewnienie odżywiania w przyszłości. W pierwszej fazie zygota połączona jest z krwioobiegiem mamy (to tak w dużym uproszczeniu), by móc czerpać składniki odżywcze. Wkrótce do tego będzie służyło łożysko.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 4.
Od tej pory mówimy już o zarodku. Wewnątrz następuje rozróżnienie na trzy warstwy, składające się z różnych komórek – to one dadzą początek trzem różnym typom tkanek. Z jednej powstaną płuca, wątroba, układ pokarmowy i trzustka. Z następnej szkielet, mięśnie, nerki, naczynia krwionośne i serce. Ostatnia warstwa, ta najbardziej zewnętrzna utworzy skórę, włosy, oczy, zęby i układ nerwowy. To także czas, kiedy powoli zaczyna wyłaniać się głowa zarodka.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 5.
Jeśli jeszcze tego nie potwierdziłaś, a podejrzewasz, że jesteś w ciąży – np. nie dostałaś miesiączki w spodziewanym terminie, zrób test ciążowy. Ten czas jest bardzo ważny dla rozwoju płodu. To wtedy tworzy się cewa nerwowa – zalążek mózgu i rdzenia kręgowego. Pojawia się także charakterystyczne wybrzuszenie – miejsce na serduszko.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 6.
Twój malec mierzy już ok. 3 mm (CRL od czubka głowy do krzyża). Worek owodniowy, w którym się znajduje ma pojemność około 2-3ml. Pojawiają się zalążki kończyn – wyglądają jak małe kuleczki. Wyraźnie widać też ciemne plamki po obu stronach głowy – to pęcherzyki oczne. Serduszko zaczyna pracować i tak już będzie do końca życia. Przyszła mama nadal odczuwa mdłości, może też pojawić się tkliwość piersi i ich obrzęk. To znak, że gruczoły mleczne zaczynają pracować. Prawdopodobnie będziesz potrzebować teraz więcej snu – uważaj, żebyś gdzieś niechcący nie przysnęła.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 7.
To czas, kiedy zwykle wykonuje się pierwsze badanie usg. To wtedy po raz pierwszy zobaczysz swoją „fasolkę” i usłyszysz bicie jej malutkiego serduszka. To wyjątkowy moment, przygotuj się do niego. Powinnaś też pamiętać o wykonaniu badań krwi, które sprawdzą twoją odporność na choroby niebezpieczne w ciąży. Twoje maleństwo waży około 0,8 g i mierzy 5-13 mm. Dziecko rośnie coraz szybciej a wraz z nim pępowina. Można powiedzieć, że widoczne są pierwsze zarysy twarzy. Rozwijają się płuca i układ pokarmowy maleństwa.
Źródło: _photos.com

Ciąża - tydzień 8.
Powoli widać już małe paluszki, pojawiają się elementy twarzy – górna warga, końcówka nosa oraz powieki. Dziecko ma około 15mm i waży całe 3g! Radość z ciąży, mogą nieco przyćmiewać mdłości, ale nie muszą. Złagodzić je może nieco herbatka imbirowa oraz jedzenie małych porcji posiłków częściej.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 9.
W zastraszającym tempie wzrastają kończyny i budują się mięśnie. To czas na pierwsze ruchy. Niestety dające się zaobserwować tylko podczas badania – mama, by je poczuć musi jeszcze chwilę poczekać. Jeśli jeszcze nie miałaś robionego badania, usg – poproś lekarza o to, by pokazał ci twoje maleństwo.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 10.
To bardzo ważny czas. Wszystko co powinno się wytworzyć w małym organizmie dziecka, powinno już powstać. Od teraz zaczyna się czas bardzo intensywnego wzrostu. Paluszki nie mają już błony – są rozdzielone. Znika „ogonek”. Jądra małych chłopców zaczynają już produktować testosteron!
Źródło: _photos.com

Ciąża - tydzień 11.
Pamiętaj o wykonaniu badania usg mierzącego przezierność karkową. Wykonuje się je między 11. a 13. tygodniem ciąży. O tym twój lekarz na pewno ci przypomni. To ważne badanie. Lekarz ocenia zbiorniczek płynu na karku płodu i na tej podstawie można z dużą precyzją określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (zespołu Downa, Edwardsa, Patau). Choć dziecko zaczyna nabierać ludzkich kształtów, jego głowa stanowi połowę długości ciała. Z kolejnymi tygodniami ciąży te proporcje będą się zmieniać.
Źródło: _photos.com

Ciąża - tydzień 12.
Ostatnie trzy tygodnie były bardzo aktywne – dziecko podwoiło swoje wymiary. Mierzy już 61 mm i waży około 10 g. Powiększyła się także twoja macica. Miednica staje się dla niej zbyt ciasna i dlatego przesuwa się ku górze. Twój brzuszek ciążowy zaczyna być bardziej widoczny i okrąglejszy.
Źródło: _photos.com
Ciąża - tydzień 13.
Twoje samopoczucie będzie się powoli polepszać – przynajmniej jeśli chodzi o mdłości. Po 3. miesiącu zmniejsza się także ryzyko poronienia. Zwykle jest to czas, kiedy kobiety mówią otoczeniu o ciąży – także starszemu rodzeństwu. Ciąża jest w miarę bezpieczna, a i rosnący brzuszek sugeruje, że wkrótce zostaniesz mamą. USG wykonane w tym czasie może dać ciekawy obraz – dziecko może już włożyć kciuk do ust i robi to często – w końcu to pierwsze próby ssania. Przed tobą drugi trymestr.
Źródło: _photos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...