
Skoncentruj się na sobie
Jeśli jesteś zmęczona, postaraj się odpoczywać, kiedy tylko możesz. Zwolnij i nie rób rzeczy, które mogą poczekać, albo które może zrobić ktoś inny. Spędzaj wieczory relaksując się na kanapie, czytając lub oglądając telewizję.
Korzystaj z okazji, aby odprężyć się i zrelaksować – zanim płaczące dziecko nie da ci spać przez całą noc.
Jeśli zmęczenie dopadnie cię w pracy, postaraj się na chwilę wyjść na świeże powietrze lub po prostu odejść od biurka i zrobić sobie herbaty.
Jeśli masz już w domu starsze dziecko, nie próbuj być superwoman. Zacznij zamawiać zakupy online, gotuj proste nie niewymagające dania. Kup czasem coś na wynos, w miarę zdrowego - przez 2-3 tygodnie możecie jeść coś mniej wykwintnego.

Proś o pomoc
W nadchodzących miesiącach musisz się przełamać i prosić o pomoc partnera, a nawet rodzinę, jeśli masz taką możliwość. Każdy zrozumie, że źle się czujesz i na pewno zrobią zakupy albo przyniosą ci obiad.
Pozwól mężowi na przejęcie niektórych obowiązków domowych, nawet jeśli nie zrobi ich tak perfekcyjnie jak ty. Niedokładnie uprasowana bluzka? Kurz na parapecie? Naprawdę, to nie jest teraz takie ważne...

Wysypiaj się
Nawet dodatkowa godzina snu w nocy ma ogromny wpływ na poziom energii w ciągu dnia. Potrzebujesz siedem-osiem godzin nocnego odpoczynku, ale pamiętaj, że na zmęczenie w ciąży doskonale działają drzemki w ciągu dnia. Unikaj jednak drzemki późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, bo nie będziesz mogła zasnąć w nocy.
Dbaj o higienę snu - wietrz sypialnię, zasłoń okna, zmieniaj pościel, aby sen był komfortowy i aby nic go nie zakłócało.

Dobrze się odżywiaj
Skupienie się na zdrowej diecie nie jest spowodowane tylko troską o dziecko i o to, aby otrzymywało ono jak najlepsze składniki odżywcze. Doba żywność pomaga utrzymać stabilny poziom energii przez cały dzień.
Jedz białko i węglowodany złożone, upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość kalorii. Ogranicz jedzenie słodyczy, nawet jeśli pozwalają ci się obudzić - po chwilowym zastrzyku energii następuje załamanie energetyczne i pojawia się jeszcze większa senność.
Utrzymuj równowagę cukru we krwi i poziomu energii, jedząc często, na przykład sześć małych posiłków dziennie. Pij dużo wody.

Ruszaj się na świeżym powietrzu
Odpowiednia ilość ćwiczeń i tlenu może pobudzić ciało i dodać mu energii. Wybierz się na wędrówkę po lesie, powolny jogging wokół bloku lub parku, zajęcia jogi, a nawet krótki spacer do sklepu.
Poczujesz się lepiej, dotlenisz organizm i będziesz też lepiej spała.

Unikaj kofeiny
Kofeina może budzić organizm i dodać energii, ale wypita zbyt późno może zaburzyć nocny wypoczynek. Eksperci zalecają kobietom w ciąży ograniczenie spożycia kofeiny do dwóch filiżanek kawy, czyli mniej niż 200 miligramów dziennie.