5 pomysłów na śniadanie dla dziecka, które przedszkolak zrobi sobie samodzielnie

2019-07-01 9:03

Śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia, które dziecko powinno zjeść jeszcze przed wyjściem z domu. Energetyczny posiłek o poranku daje dziecku siłę do sprostania codziennym obowiązkom, czy to w domu, żłobku, przedszkolu czy szkole. Aby nauczyć dziecko samodzielności, warto zaangażować je w przygotowanie śniadania, dlatego koniecznie poznaj 5 szybkich posiłków, które maluchy z łatwością wykonają samodzielnie.

śniadanie dla dziecka
Autor: Getty images

Śniadanie dla dziecka często bywa kłopotliwe w przygotowaniu. O poranku nierzadko rodzice spieszą się, planują zajęcia w ciągu dnia, dlatego też zdarza się, że rola śniadania jest umniejszana i w rezultacie dziecko zjada to, co nie wymaga wysiłku w przygotowaniu, a także można łatwo i szybko skonsumować.

Warto jednak pamiętać, że dietetycy oraz lekarze zgodnie podkreślają, że bez zdrowego i zbilansowanego śniadania dziecko gorzej funkcjonuje w ciągu dnia, dlatego też zachęcają, aby był to obowiązkowy punkt w planie dnia. Aby wszystko poszło sprawniej, warto do jego przygotowania zaangażować przedszkolaka.

Spis treści:

  1. Śniadanie dla dziecka – kluczowy posiłek
  2. Co powinno zawierać śniadanie dla przedszkolaka?
  3. Nie masz czasu? Zaangażuj dziecko w robienie śniadań
  4. 5 pomysłów na śniadanie, które dziecko wykona samo

Śniadanie dla dziecka – kluczowy posiłek

Śniadanie dla przedszkolaka ma kluczową rolę. Chociaż często rezygnuje się z niego ze względu na brak czasu, słabe odczuwanie głodu bądź potrzebę dłuższego snu, to warto wiedzieć, jak ważny jest ten posiłek dla zachowania zdrowia, prawidłowego rozwoju oraz zdolności organizmu do podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.

Jedzenie śniadania zapewnia lepszą dostępność glukozy w organizmie, co przekłada się na sprawniejszą pracę mózgu i tym samym szybszy rozwój malucha. Przedszkolak, który regularnie spożywa śniadania, według badań naukowych ma także lepszą pamięć krótkoterminową oraz epizodyczną w porównaniu z dziećmi, które ich nie jadają.

Dodatkowo, jedzenie śniadań przekłada się także na pozytywne skutki długoterminowe, które objawiają się prawidłowym odżywieniem organizmu, jego dobrą kondycją, a także odpowiednim spożyciem potrzebnych składników odżywczych.

To z kolei ma przełożenie na szybsze uczenie się oraz odtwarzanie zgromadzonej już wiedzy. O tym, jak ważne jest jedzenie śniadania przez przedszkolaka świadczą także inne badania naukowe, które potwierdzają jego pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i nastrój, a konkretnie na: zadowolenie, koncentrację, kreatywność, rozwiązywanie problemów, zdolności matematyczne i werbalne, a także mniejszą liczbę błędów wzrokowych i nadpobudliwość.

Z kolei niejedzenie śniadań może być zgubne w skutkach. Przede wszystkim u dzieci oraz dorosłych, którzy nie spożywają śniadań pojawia się hipoglikemia, czyli niskie stężenie glukozy we krwi, objawiająca się brakiem koncentracji, rozdrażnieniem, sennością oraz złym samopoczuciem.

Ponadto, niejedzenie śniadań zwiększa o 20% ryzyko nadwagi i otyłości, a także chorób przewlekłych takich jak: nadciśnienie tętnicze (o 16%) i cukrzyca typu 2 (o 19%).

Czytaj:

Aktywność ruchowa: ile potrzebuje jej dziecko i dlaczego jest tak ważna?

Co i ile powinny jeść dzieci? Przykładowe menu dla dzieci w różnym wieku

Zimowa dieta dziecka: najważniejsze ZASADY ŻYWIENIA DZIECKA w zimie

Co powinno zawierać śniadanie dla przedszkolaka?

Śniadanie dla dziecka musi być odpowiednio skomponowane, aby zapewniło mu energię na cały dzień. Dlatego też powinno składać się z odpowiednich składników, do których zalicza się m.in. produkty zbożowe, owoce, warzywa i tłuszcze.

Każdy z nich wpływa pozytywnie na organizm, dlatego też zastanawiając się, co zjeść na śniadanie, warto uwzględnić je w codziennym menu przedszkolaka. Trzeba wiedzieć, że zdrowa dieta zawiera śniadanie skomponowane z produktów takich jak: pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, kasze, owoce, soki owocowe, warzywa, mleko, jogurty, sery, jajka, twaróg, ryby, orzechy, nasiona, oleje roślinne, oliwę z oliwek itp.

Powyższe produkty umożliwiają stworzenie energetycznego śniadania bogatego w węglowodany proste i złożone, witaminy, błonnik i minerały.

Należy również podkreślić, aby śniadanie dla przedszkolaka nie zawierało m.in.: rafinowanych zbóż, żywności przetworzonej, produktów o dużej zawartości tłuszczów (zwłaszcza nasyconych i trans, które zawiera np. margaryna) oraz słodzonych napojów.

Czytaj:

Żywienie dziecka: dieta bezglutenowa czyli zasada 5 U

Dieta dziecka: czym zastąpić mleko i w jakich produktach szukać wapnia?

Nie masz czasu? Zaangażuj dziecko w robienie śniadań

Aby dziecko samodzielnie przygotowało sobie śniadanie, na początku warto mu w tym pomóc. Na pierwszym etapie, można przygotować posiłek wspólnie z dzieckiem. Przedszkolak może pomóc w wyjęciu i zgromadzeniu na blacie potrzebnych produktów, a także sztućców, naczyń itd.

Wraz z opiekunem może wykonać także czynności takie jak np. mycie warzyw. Później można stopniowo pokazywać mu, jak kroić, nakładać, smarować. Gdy dziecko jest już samodzielne, można umożliwić mu przygotowanie śniadania w pojedynkę.

Aby wesprzeć przedszkolaka, warto wieczorem, dzień wcześniej przygotować mu niektóre z produktów, a także poprosić go, aby naszykował potrzebne składniki, naczynia itd. O poranku, istotnym jest, aby monitorować poczynania dziecka – świetnie sprawdza się wspólne jedzenie, które umożliwia rodzinny, dobry początek dnia.

W samodzielnym przygotowaniu śniadania przez przedszkolaka istotne jest, aby miał dostęp do potrzebnych produktów i przedmiotów, które są mu potrzebne do wykonania posiłku i tym samym nie wiązało się to np. z sięganiem po nie na wyższe półki. Ważnym jest także, aby korzystało z naczyń, którymi nie zrobi sobie krzywdy.

Przedszkolak powinien wiedzieć również, że zawsze wtedy, gdy jednak będzie potrzebował pomocy dorosłego, może o nią bez przeszkód poprosić i ją wtedy otrzyma. Dlatego też na początku konieczne będzie jednak wcześniejsze wstawanie i danie maluchowi czasu na wykonanie śniadania.

Czytaj: Nauka samodzielności - jak sprawić, by dziecko było samodzielne

5 pomysłów na śniadanie, które dziecko wykona samo

Przygotowanie śniadania przez przedszkolaka uczy go samodzielności, dlatego też rodzice mogą bez żadnych wątpliwości zaproponować dziecku taką aktywność. Poniżej przedstawiamy 5 pomysłów na śniadanie, które maluch może przygotować sam.

1 Kanapki
kanapki

Autor: Getty images

Kanapki to bardzo popularna forma śniadania, dlatego nie kojarzą się ze zdrową propozycją. I tutaj często bardzo niesłusznie, gdyż stanowią świetny sposób na zdrowy posiłek. Warto zadbać o to, aby zawsze były wykonywane z pełnoziarnistego pieczywa.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastąpienie go lekkim pieczywem razowym. Kluczowym jest, co przedszkolak położy na kanapki, aby nie ograniczało się to do wędliny i sera, warto wcześniej przygotować pasty. Świetnie sprawdzają się pasty z roślin strączkowych np. z fasoli lub pasta z ryby np. makreli.

Ciekawą opcją będzie również pasta jajeczna ze szczypiorkiem lub pasta z awokado z pomidorem i kolendrą. Wykonanie kanapek z gotowymi pastami będzie dla przedszkolaka prostym zadaniem, a z pewnością da mu dużo energii na początek dnia.

2 Owsianka
owsianka

Autor: Getty images

Owsianka przez wiele dzieci nie jest lubiana, jednak wtedy warto podejść do niej w inny sposób. Świetny rozwiązaniem będzie ugotowanie dzień wcześniej, wieczorem, płatków owsianych na np. mleku kokosowym, które maluch lubi.

Następnie rano będzie mógł do niej dodać: owoce oraz orzechy, które mu smakują i gotowe. Tak przygotowane śniadanie z pewnością będzie dla niego apetyczne, a dodatkowo wykona je szybko i z radością.

3 Jogurt
jogurt

Autor: Getty images

Kolejnym sposobem na szybkie i zdrowe śniadanie, które przedszkolak może przygotować samodzielnie będzie jogurt naturalny połączony z owocami i np. domową granolą.

Wystarczy, że dziecko nałoży do miseczki jogurt, doda ulubione owoce, a także granolę, czyli połączenie płatków owsianych, miodu, orzechów, nasion (np. słonecznik), rodzynek, żurawiny i przypraw (cynamonu, imbiru itp.).

Całość prezentuje się pięknie, jest prosta do wykonania, a także smakuje wyśmienicie!

4 Naleśniki
naleśniki

Autor: Getty images

Dobrym sposobem jest także przygotowanie wcześniej przez rodzica naleśników np. jaglano-kukurydzianych w ilości, która starczy na kilka śniadań w tygodniu.

Później dziecko może je rano posmarować np. masłem orzechowym, jogurtem i kolejno dodać owoców lub syropem klonowym. Z pewnością takie pożywne śniadanie będzie zdrową alternatywą do płatków z mlekiem lub parówek.

5 Koktajle
koktajl

Autor: Getty images

Dzieci uwielbiają na śniadania również koktajle. Niektóre z nich nie wymagają wiele pracy, dlatego też będą świetną propozycją do wykonania ich samodzielnie. Wystarczy do kielicha blendera wrzucić banana, borówki amerykańskie, garść szpinaku, łyżkę masła orzechowego oraz zalać mlekiem kokosowym lub jogurtem i gotowe.

Najlepiej sprawdzi się do tego zamykane urządzenie, które z pewnością jest łatwiejsze w obsłudze dla dziecka niż np. blender ręczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza