Problemy rodziców adopcyjnych. Na co trzeba być przygotowanym, chcąc adoptować dziecko? [FILM]

2014-11-19 11:24

Adopcja dziecka w Polsce wciąż jest tematem tabu. Rodzice adopcyjni stawiani są przed ścianą przepisów i formalności i sami muszą sobie z nimi poradzić. Poznaj najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych i sposoby na to, jak sobie z nimi radzić.

Adopcja dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Adopcja dziecka w Polsce wciąż jest tematem tabu.

Spis treści

  1. Adopcja dziecka: o co chodzi z tym tabu?
  2. Najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych
  3. Adopcja dziecka: jak wygląda?

Adopcja dziecka w Polsce jest tematem trudnym. Niby każdy ją popiera i jest za tym, aby skrócić procedurę adopcyjną, ale gdyby zapytać, czy wie coś więcej na ten temat, zapadłaby cisza. Niewiele osób się tym interesuje, a jeszcze mniej przyznaje, że chciałoby stworzyć dom jakiemuś maluchowi. Dlaczego adopcja dziecka jest trudnym tematem? Jakie są najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych?

>> Adopcja prenatalna: na czym polega i jakie budzi kontrowersje?

Adopcja dziecka: o co chodzi z tym tabu?

Rodzice adopcyjni w Polsce nie są traktowani tak jak pozostali. Albo podchodzi się do nich z ostrożnością i traktuje jak rodziców innej kategorii, albo stawia na piedestale i widzi w nich bohaterów. Żadna z tych postaw nie jest właściwa. Bo rodzicielstwo adopcyjne niczym nie różni się od zwykłego rodzicielstwa.

- Oczywiście, że jest to inne rodzicielstwo niż biologiczne, bo wymaga również innego przygotowania. Ale jest normalne - mówi Magdalena Modlibowska, autorka książki "Odczarować adopcję".

>> Jak wygląda proces adopcji w Polsce? Co trzeba zrobić, żeby zaadoptować dziecko? [ROZMOWA]

Najczęstsze problemy rodziców adopcyjnych

Rodzice adopcyjni nie dokonują bohaterskiego czynu, adoptując dziecko, ale powinni móc liczyć na pomoc państwa. A nie mogą. Problemy rozpoczynają się już na samym początku, przy staraniach o adopcję.

- Jeszcze niedawno urlop macierzyński należał się tylko kobiecie, która adoptowała dziecko do 1. roku życia. Teraz to się zmieniło i należy się tym, które adoptują dzieci w wieku do 7 lat. A co się stanie, jeśli ktoś adoptuje dziecko, które ma 7,5 roku? - pyta retorycznie Magdalena Modlibowska.

Kolejnym problemem rodziców adopcyjnych jest brak prawnej ochrony kobiety, która chce przysposobić dziecko. - Tzw. ciąża adopcyjna powinna być uregulowana prawnie, żeby kobieta była chroniona przed możliwością utraty pracy. Musi przecież odwiedzać dziecko i mieć na to czas. W pracy stanie się mniej efektywna, a pracodawca może to wykorzystać przeciwko niej i ją zwolnić. Co wtedy powie w sądzie? - dodaje.

Rozwiązań tej kwestii na razie brak, a dzieci w domach dziecka marzą, żeby ktoś po nie przyszedł i się nimi zaopiekował.

>> Adopcja międzynarodowa: jak zaadoptować dziecko z zagranicy?

Adopcja dziecka: jak wygląda?

Jeśli jakaś para w Polsce decyduje się na adopcję dziecka, musi spełnić wiele warunków i przygotować się na długą procedurę adopcyjną. Powinna być w miarę dobrze sytuowana, mieć stabilną sytuację zawodową, własne mieszkanie, musi być niekarana i nie chorować na żadne przewlekłe choroby, które mogłyby utrudnić sprawowanie opieki nad dzieckiem. Osoby takie muszą mieć co najmniej pięcioletni staż małżeński i nie mogą mieć więcej niż 40 lat.

Jeśli przyszli rodzice adopcyjni spełniają te wymagania, przechodzą wiele testów, które mają potwierdzić ich zdolność do zaopiekowania się dzieckiem. Zwykle trwają one do kilkunastu miesięcy. I gdy wszystko kończy się pozytywnie - w końcu mogą zamieszkać z upragnionym dzieckiem.

>> Adopcja dziecka: kto może adoptować dziecko? Wszystko, co warto wiedzieć o adopcji

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza