Angielski w przedszkolu: na czym polegają zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu?

2021-08-05 8:31

Język angielski w przedszkolu to bardzo popularna forma zajęć dodatkowych dla malucha. Pozwala już od najmłodszych lat oswajać się z językiem obcym, co ma znaczący wpływ na późniejszą edukację dziecka.

Angielski w przedszkolu
Autor: Getty images

Od lat przedszkola oferują swoim podopiecznym poza standardowymi zajęciami przedszkolnymi, również zajęcia dodatkowe. Jednymi z najpopularniejszych jest nauka języka angielskiego.

W czasach, gdy umiejętność posługiwania się co najmniej jednym językiem obcym staje się powszechnym wymogiem, nie powinno nikogo dziwić, że rodzice na naukę języka angielskiego zapisują już trzylatki. Czy rzeczywiście warto? Jak wygląda angielski w przedszkolu?

Spis treści

  1. Ile kosztuje angielski w przedszkolu?
  2. Czy warto zapisać dziecko na zajęcia angielskiego w przedszkolu?
  3. Dlaczego warto zapisać przedszkolaka na angielski?
  4. Na czym polegają zajęcia języka angielskiego w przedszkolu?
  5. Jak wyglądają zajęcia języka angielskiego w przedszkolu?
  6. Czy w trakcie zajęć angielskiego w przedszkolu korzysta się z podręczników?
Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Ile kosztuje angielski w przedszkolu?

Zajęcia z języka angielskiego zwykle są prowadzone w przedszkolu bezpłatnie. To efekt ustawy, która zniosła opłaty w przedszkolach państwowych.

Ma to jednak swoje minusy. Stawki, które oferują przedszkola nauczycielom języka angielskiego w ramach tego, co dostają od gminy na ten cel, są zbyt małe i wiele przedszkoli narzeka na brak rąk do pracy. Jeśli przedszkole nie może znaleźć nauczyciela, przedszkolaki nie mogą liczyć na zajęcia dodatkowe z języka obcego.

Inne zasady panują w przedszkolach prywatnych. Tam dyrekcja zwykle ustala opłatę za zajęcia dodatkowe (albo wlicza je do płatnego pakietu za pobyt, opiekę i wyżywienie). Koszt miesięczny zajęć z angielskiego w przedszkolu wynosi średnio 50 zł.

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia angielskiego w przedszkolu?

Nie ma wątpliwości, że angielski w przedszkolu to dobry pomysł. Wczesne uczenie się języka obcego nie tylko zapewni dziecku lepszy start i ułatwi późniejszą edukację, ale jest bardzo korzystne z psychologicznego punktu widzenia. Taka nauka stymuluje jego rozwój poznawczy, uczy akceptacji i tolerancji, otwartości na nowe rzeczy i zjawiska.

Zobacz także: Nie tylko angielski i rytmika: 5 zajęć pozalekcyjnych, które pomogą w rozwoju dziecka

Nie jest tajemnicą również, że im starsze dziecko, tym możliwości umysłowe mogą być mniejsze. Dotyczy to między innymi fonetyki. W okolicach 10. roku życia dziecko uczy się nowego języka przez pryzmat języka ojczystego, trudno mu zmienić sposób wypowiadania niektórych głosek.

W przypadku przedszkolaka, nauka języka obcego idzie w parze z pogłębianiem mowy w języku ojczystym.

Dlaczego warto zapisać przedszkolaka na angielski?

Nauka języka angielskiego od najmłodszych lat ma swoje zalety. Dziecięcy mózg chłonie jak gąbka – bardzo szybko przyswaja nowe wiadomości. Warto wykorzystać te zdolności i zacząć naukę języka jak najwcześniej. Dzięki temu dziecko w sposób naturalny przyswoi nowe słówka i zwroty, co będzie świetną bazą dla dalszej językowej edukacji.

Innym atutem nauki języka w tak młodym wieku jest też brak barier. Małe dziecko nie wstydzi się popełniać błędy, nie ma oporów przed mówieniem, jak to często bywa u dorosłych, którzy uczą się języka obcego. Dzięki temu nauka jest efektywniejsza, a dziecko chętniej wykorzystuje nowe umiejętności w codziennym życiu.

Czy nauka angielskiego może być zabawą?Najważniejsza jednak w tym wszystkim jest przyjemność z nauki. Angielski w przedszkolu ma zwykle formę zabawy, więc nauka nie jest nudna i dziecko radośnie bierze w niej udział. To sprawia, że nowe słowa i zwroty wchodzą do głowy naturalnie, szybciej niż na lekcjach angielskiego w szkole.

Dziecko nie kojarzy nauki z przykrym obowiązkiem, wręcz przeciwnie - jest to dla niego forma rozrywki. W nauce angielskiego wśród dzieci nie ma miejsca na tłumaczenie reguł gramatycznych. Dzieci w praktyce uczą się stosowania właściwych form i odmian, tę umiejętność nabywają więc naturalnie.

Czytaj także: Na czym polega metoda Montessori?

Na czym polegają zajęcia języka angielskiego w przedszkolu?

Angielski w przedszkolu to nic innego jak zabawa. To nauczanie języka w formie najbardziej atrakcyjnej dla dziecka – przy pomocy rysunków, komiksów, piosenek, bajek czy zabawek.

Dobry nauczyciel od języka angielskiego w przedszkolu ma doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Maluchy szybko się rozpraszają, zwykle są w stanie skupić się na czymś kilka-kilkanaście minut.

Zajęcia muszą być tak zorganizowane, by na początku maksymalnie wykorzystać skupienie dzieci, a następnie zająć je typową zabawą, w której mogą utrwalać sobie przyswojoną wcześniej wiedzę.

Jak wyglądają zajęcia języka angielskiego w przedszkolu?

Istotna w zajęciach przedszkolnych jest ich różnorodność. Każda „lekcja” języka angielskiego musi być zaskakująca, ciekawa, emocjonująca dla dziecka.

Najczęściej nauczyciele angielskiego w przedszkolach wprowadzają do zajęć następujące elementy:

  • próbowanie nowych smaków
  • zabawa w rękodzieło
  • śpiewanie i granie na instrumentach
  • zabawy ruchowe

Takie czynności mają pokazać dziecku, jak wygląda używanie języka obcego w praktyce.

Czytaj również: Jak wygląda wyprawka dla przedszkolaka?

Czy w trakcie zajęć angielskiego w przedszkolu korzysta się z podręczników?

Rzadko kiedy nauczyciele języka angielskiego wykorzystują w pracy podręczniki do nauki. Przedszkolaki nie potrzebują takich pomocy naukowych, tym bardziej, że nie potrafią jeszcze z nich korzystać.

O wiele częściej można się za to spotkać z kartami pracy, które udostępnia dzieciom lektor. Takie karty to zabawa i nauka w jednym – pozwalają utrwalić np. nowe słówka.

Poza kartami pracy nauczyciel angielskiego w przedszkolu korzysta z anglojęzycznych piosenek, kart obrazkowych, gier, historyjek. Lekcje angielskiego w przedszkolu trwają zwykle od 30 minut (w młodszych grupach wiekowych) do 60 minut (w starszych grupach wiekowych).

Sonda
Czy uważasz, że program "Rodzina 500 plus" powinien zostać rozbudowany?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza