Dezodorant zakazany w ciąży? Zobacz, o jaki kosmetyk chodzi

2022-02-18 13:05

Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, że istnieją kosmetyki zakazane w ciąży. Czy należą do nich dezodoranty i antyperspiranty? Jaki dezodorant wybrać w ciąży, aby był bezpieczny dla nienarodzonego maluszka?

Dezodorant zakazany w ciąży? Zobacz, o jaki kosmetyk chodzi
Autor: Getty images Dezodorant zakazany w ciąży? Zobacz, o jaki kosmetyk chodzi

Kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży nie zawierają substancji, które mogą uczulać przyszłą mamę i wpływać negatywnie na rozwój płodu. Ciężarne, które uważnie przyglądają się składom kosmetyków, chcąc zrobić ich racjonalną selekcję, prędzej czy później zetkną się z tematem soli aluminium w dezodorantach. Czy w ciąży należy unikać kosmetyków z aluminium i sięgać po naturalne dezodoranty?

Spis treści

  1. Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?
  2. Jak działają sole aluminium w antyperspirantach?
  3. Inne niebezpieczne substancje w dezodorantach
  4. Jakie dezodoranty w ciąży wybierać? 
  5. Ałun jako zamiennik tradycyjnych dezodorantów? 
Skąd się wzięły kosmetyki mineralne? Pochodzenie kosmetyków

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?

Zanim zgłębi się temat szkodliwości dezodorantów w ciąży, należy poznać różnice pomiędzy antyperspirantami a dezodorantami. Wiele osób używa bowiem zamiennie tych dwóch terminów, a przecież każdy z tych produktów działa inaczej – dezodoranty maskują działanie potu, a antyperspiranty ograniczają pocenie.

Pierwsze składają się głównie z alkoholu oraz substancji zapachowych i antybakteryjnych, natomiast antyperspiranty wzbogacone są w związki chemiczne blokujące wydzielanie potu. Najczęściej tymi związkami są sole aluminium, które zwężając ujścia gruczołów potowych, działają znacznie dłużej od dezodorantów.

Efekt ten utrzymuje się, dopóki nie zmyjemy kosmetyku ze skóry detergentem. Sole aluminium znajdziemy w składzie INCI pod nazwami: Aluminium Chloride, Aluminium Sulphate, Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Phenosulphate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex.

Czytaj również: Ałun - czy ten antyperspirant nadaje się dla ciężarnych?

Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!

Jak działają sole aluminium w antyperspirantach?

Co jakiś czas ukazują się badania, które na zmianę potwierdzają i negują szkodliwość soli aluminium. Substancję podejrzewa się o powodowanie chorób układu nerwowego oraz raka piersi. Skąd te kontrowersje? Za wszystko odpowiada glin, który jest tak zwanym pierwiastkiem balastowym, co oznacza, że gromadzi się w organizmach żywych.

Okazuje się, że w sposób wziewny i przez skórę ma większą wchłanialność niż drogą pokarmową, dlatego zaczęto podawać w wątpliwość bezpieczeństwo kosmetyków zawierających sole aluminium – antyperspirant pozostaje na skórze przez wiele godzin, dopóki nie zostanie zmyty detergentem.

Dodatkowo, jeśli podczas depilacji skóra została uszkodzona, cząsteczki glinu mogą w nią wnikać. Istnieją badania, które mówią o toksycznym wpływie glinu na układ nerwowy człowieka oraz o związku soli aluminium z powstawaniem nowotworów (mutacje spowodowane uszkodzeniem DNA), w tym głównie raka piersi.

Inne niebezpieczne substancje w dezodorantach

W dezodorantach możemy znaleźć substancje o potencjale estrogennym, które mogą przyczynić się do wzrostu komórek raka piersi oraz powodują przebarwienia skóry w ciąży. Podobne działanie wykazują zawarte w dezodorantach ftalany i parabeny, które mogą zaburzać pracę układu hormonalnego.

Stosowanie kosmetyków z parabenami nie jest wskazane w ciąży również ze względu na ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Czytaj równieżPlamy z potu i antyperspirantu - jak je usunąć?

Czego nie wolno robić w pierwszym trymestrze ciąży: 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Dobrze wiedzieć

Jak zmniejszyć potliwość w ciąży?

Gdy intensywniej pocimy się w ciąży, warto, oprócz stosowania naturalnych dezodorantów, wypróbować kilka sprawdzonych metod:

  • używaj naturalnych substancji myjących, które nie przyczyniają się do nadmiernej pracy gruczołów potowych
  • wypróbuj ziołowe kąpiele – naturalne napary zmniejszą potliwość. Do wanny wystarcz dodać kilka saszetek rumianku, kory dębu i szałwii.
  • jedz mniej mięsa i pij więcej – wysokie stężenie hormonów zmienia skład potu, co może dodatkowo potęgować nieprzyjemny zapach. Unikaj pikantnych przypraw, ogranicz cukier i mięso, które wpływają na skład chemiczny potu. Pij za to więcej wody i ziołowych naparów.
  • wybieraj naturalne i przewiewne materiały – organiczne tkaniny lepiej przepuszczają powietrze, co sprawia, że mniej się pocimy. W ciąży warto więc postawić na luźne sukienki i spodnie wykonane z przewiewnej tkaniny.

Jakie dezodoranty w ciąży wybierać? 

W czasie ciąży kobieta poci się intensywnej i potrzebuje skutecznych i bezpiecznych kosmetyków, które pozwolą jej się czuć świeżo przez cały dzień. Dezodoranty naturalne nie zawierają soli aluminium, parabenów i sztucznych barwników. Są hipoalergiczne i skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu.

Na rynku znajdziemy wiele interesujących propozycji łagodnych dezodorantów, które zawierają składniki roślinne. Najlepszą propozycją dla ciężarnych będą bezzapachowe kompozycje kosmetyczne, poddane testom dermatologicznym i aplikacyjnym.

Ałun jako zamiennik tradycyjnych dezodorantów? 

Ałun, czyli popularny dezodorant w kamieniu, uznaje się jako naturalną alternatywę dla kosmetyków z solami aluminium, jednak przezroczysty kryształ składa się w rzeczywistości z siarczanu amonowo-glinowego, czyli związku chemicznego zbudowanego między innymi z glinu.

Nie powinno się zatem dać się zwieść etykietom kosmetycznym, które mówią, że ałun nie zawiera aluminium. Dezodoranty w formie kryształu mogą także powodować niepożądane reakcje skórne, zwłaszcza w czasie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza