Badania w ciąży: na czym polega amniopunkcja?

2012-12-03 13:48

Na czym polega amniopunkcja? Jak wykonuje się to badanie prenatalne? Decyzję o wykonaniu amniopunkcji trzeba dobrze przemyśleć. Należy ona bowiem do tzw. badań prentalanych inwazyjnych, a więc wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, choć bardzo małym. Wyjaśniamy, na czym polega amniopunkcja.

Badania w ciąży - amniopunkcja
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Badania prenatalne
  2. Badania prenatalne: jak przebiega amniopunkcja

Każda kobieta w ciąży powinna mieć możliwość wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych (tzw. USG genetyczne, test PAPP-A, test potrójny), które są całkowicie bezpieczne, a pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia u płodu wad wrodzonych. Jeśli to ryzyko jest wyższe niż zazwyczaj, jest to podstawa do ewentualnego wykonania badań inwazyjnych, np. amniopunkcji.

Badania prenatalne

Badanie prenatalne służą rozpoznawaniu wad i chorób płodu we wczesnych miesiącach ciąży. Dzięki nim można wykryć choroby takie jak: zespół Downa, hemofilia, mukowiscydoza, fenyloketonuria, zespół Patau, cri du chat i wiele innych. Badania prenatalne pomagają również we wczesnym rozpoznaniu przepukliny pępowinowej, wad serca czy wad układu moczowego. Kiedy możliwe jest wykonanie badań prenatalnych? W jaki sposób pobiera się materiał do badania? Czy każde badanie obarczone jest ryzykiem straty ciąży? O badania prenatalne zapytaliśmy eksperta.

Badania prenatalne: jak przebiega amniopunkcja

Amniopunkcja polega na nakłuciu powłok jamy brzusznej, a następnie przedniej ściany macicy, i pobraniu z jamy macicy płynu owodniowego. Nakłucie wykonuje się igłą o długości 12–15 cm i średnicy poniżej 1 mm. Jest to nieprzyjemne, jak każde ukłucie, ale raczej nie stosuje się znieczulenia miejscowego. Badanie trwa kilka minut i jest wykonywane pod stałą kontrolą ultrasonograficzną. Dzięki temu dobrze widoczna jest pozycja dziecka i nie ma ryzyka jego zranienia. Z miejsca, w którym zbiera się najwięcej płynu owodniowego, lekarz pobiera próbkę 10–20 ml. Podczas jednej amniopunkcji można tylko dwukrotnie nakłuć mięsień macicy. Jeżeli nie uda się pobrać płynu owodniowego, zabieg należy powtórzyć po 7 dniach. W przypadku kobiet z czynnikiem krwi Rh ujemnym po zabiegu amniopunkcji podaje się profilaktycznie immunoglobulinę anty-D. Po badaniu zalecane są 2–3 dni odpoczynku. Należy wtedy zrezygnować ze sportu, seksu, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Najlepiej wziąć kilka dni zwolnienia. Pobrany płyn owodniowy zawiera komórki pochodzenia płodowego, które są hodowane w laboratorium w celu określenia kariotypu płodu. Na wyniki czeka się 2–3 tygodnie. Badanie można przeprowadzić najwcześniej w 12. tygodniu ciąży, ale tak wczesna amniopunkcja jest związana z wyższym ryzykiem, dlatego zazwyczaj przeprowadza się ją pomiędzy 16. a 19. tygodniem ciąży.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza