Bliźnięta: to dwie osoby, a nie jedna. Jak je wychowywać?

2014-11-03 15:55

Wychowanie bliźniaków to wyzwanie. Kiedy przypadkowo na ulicy widzimy parę dzieci, bliźniąt, to zwykle są one tak samo ubrane i uczesane. Ba, bliźnięta czasem nawet mają podobnie brzmiące imiona. I gdyby z nimi porozmawiać, to okazałoby się, że chodzą do tego samego przedszkola czy szkoły, mają te same zabawki… Czy takie postępowanie wobec dzieci jest słuszne? Co powinniśmy zrobić, gdy to my sami jesteśmy rodzicami bliźniąt?

Bliźnięta
Autor: thinkstockphotos.com Bliźnięta powinno się wychowywać razem czy osobno?

Spis treści

  1. Bliźnięta: czy potrzebne jest podkreślenie tego, co i tak dokładnie widać?
  2. Bliźnięta: różne ubrania, różne zabawki
  3. Bliźnięta: rzeczy ważniejsze od zabawek
  4. Wychowanie bliźniaków: zrozum różne tempo rozwoju
  5. Bliźnięta: akceptuj inne zainteresowania
  6. Wychowanie bliźniąt: karz osobno
  7. Bliźnięta: oddzielne urodziny?
  8. Wychowanie dzieci: zauważaj swoje dzieci, a nie bliźnięta

Zdania są tutaj podzielone. Niektórzy twierdzą, że podobieństwo dzieci (bliźniąt) trzeba podkreślać, inni – że to błąd, który może doprowadzić do wielu problemów. A co na to wszystko… psychologia? Jak wychowywać bliźniaki?

Bliźnięta: czy potrzebne jest podkreślenie tego, co i tak dokładnie widać?

Według wielu pedagogów i psychologów dziecięcych, uporczywe podkreślanie takiego samego wyglądu bliźniąt jest raczej dla nich samych… niekorzystne. Choć, czemu nie można zaprzeczyć, dzieci te zyskują wyjątkową i niepowtarzalną więź z bratem czy siostrą, to również coś tracą – swego rodzaju wyjątkowość i oryginalność.

Identyczne bliźnięta mają już to, czego nie mają inne dzieci i widać to na pierwszy rzut oka. Trzeba jednak zadbać, by miały też coś banalnego – prawo do swojej odrębnej tożsamości. Jak to osiągnąć?

Czytaj: Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?

Bliźnięta: różne ubrania, różne zabawki

Warto już od momentu, gdy nasze dzieci przyjdą na świat, ubierać je w inny sposób i kupować różne zabawki – te, które są zgodne z zainteresowania dziecka. Oczywiście, w pewnym momencie może okazać się, że maluchy wcale nie chcą tej odrębności, a wręcz czują się świetnie w układzie: „wyglądamy i bawimy się tak samo”. Czy wówczas należy od tego uciekać? Niekoniecznie! Jeśli dzieci czują się z tym dobrze, to widocznie mają taki etap. Jednak cały czas warto trzymać „rękę na pulsie” i po prostu proponować odmienne rzeczy.

Bliźnięta: rzeczy ważniejsze od zabawek

Tak naprawdę w kwestii wychowania bliźniąt istnieje znacznie ważniejszy aspekt, niż ten dotyczący ubrań czy zabawek. Błędem wielu rodziców jest mianowicie traktowanie dzieci jako jedności pod względem rozwoju, zainteresowań… i przewinień. Jak postępować właściwie?

Czytaj: Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

Wychowanie bliźniaków: zrozum różne tempo rozwoju

Jeśli jedno dziecko już pełza, a drugie nie, to nie oznacza, że drugie jest opóźnione. Jeśli dla odmiany drugie zaczyna szybciej chodzić, to nie jest to znak, że pierwsze trzeba zacząć stymulować. I jeśli Tomek dostał piątkę z matematyki, a Wojtek czwórkę, to nie znaczy, że Wojtek jest gorszy.

Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z dwójką dzieci. Bardzo podobnych albo identycznych wizualnie, ale w rzeczywistości – innych. Pozwól zatem dzieciom do własnego tempa rozwoju i nie zakładaj z góry, że które robi coś wolniej, jest „opóźnione” albo ma problemy.

Bliźnięta: akceptuj inne zainteresowania

Nie wysyłaj obu bliźniąt na basen, skoro jedno nie cierpi wody. Zaproponuj mu inne zajęcia. Ale przede wszystkim – nie namawiaj. Częsty błąd rodziców to mówienie słów w stylu: „Ale nie rozumiem, dlaczego nie lubisz angielskiego, skoro Tomek tak uwielbia”. Odpowiedź jest prosta – bo nie jest Tomkiem.

Wychowanie bliźniąt: karz osobno

„Co znowu narobiliście?”, „bliźniaki znowu były niegrzeczne”, „za tę rozsypaną ziemię macie karę” – to częste słowa w domu, gdzie mieszkają dzieci bliźnięta. Czasem to naturalne, bo fakt, że winowajców jest dwóch, nie pozostawia wątpliwości (gdy np. dzieci umorusane są od kwiatowej ziemi). Jednak jeśli nie jest to oczywiste, trzeba to rozróżniać i zadawać proste pytanie i to, kto nabroił. I ukarać winnego, a nie dzieci „z automatu”.

Sprawdź też: jak karmić bliźniaki? >>

Bliźnięta: oddzielne urodziny?

Jedną z porad, które często słyszą rodzice bliźniąt, jest ta, by robić dzieciom oddzielne urodziny. Cóż, to oczywiście ciekawy pomysł, ale trochę nieżyciowy, zarówno praktycznie, jak i finansowo. Nie ma niczego złego we wspólnym organizowaniu urodzin, o ile dzieciom to nie przeszkadza. Warto jednak postawić na kilka „oddzielających” maluchy akcenty. Inne stroje, dwa torty (każde dziecko marzy o swoim), inne atrakcje dla malców. To znacznie łatwiejsze i w zupełności wystarczające.

Wychowanie dzieci: zauważaj swoje dzieci, a nie bliźnięta

To najważniejsza zasada dobrego wychowywania bliźniąt. Jeśli tylko chcą – podkreślaj ich podobieństwo. Jeśli mają na to ochotę – puść je do jednego przedszkola, a potem nawet szkoły. Ale jednocześnie nie przestawaj widzieć w nich zupełnie innych ludzi o innych potrzebach. Interesuj się każdym z osobna i nie pytaj: „Jak się bawiliście”, tylko zadaj to pytanie… dwa razy, do każdego z osobna. Wszystko to wystarczy, by dzieci czuły się po prostu szczęśliwe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza