Bóle brzucha u dzieci - dlaczego dziecko może boleć brzuszek?

2016-12-28 12:21

Bóle brzucha u dzieci mogą mieć różne podłoże, często zaskakują samych pediatrów i są źródłem niepokoju dla rodziców. Co więcej bóle brzucha są codziennością i mają szeroki zakres przyczyn. Jakie są przyczyny bólu brzucha u dzieci? Jak leczyć bóle brzucha i kiedy udać się do pediatry?

Bóle brzucha u dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Bóle brzucha u dzieci zawsze wywołują niepokój u rodziców. Zazwyczaj nie zagrażają życiu dziecka i nie wymagają natychmiastowej hospitalizacji, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy zachować wyjątkowej czujności i zgłosić się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Dlaczego dziecko boli brzuszek?

Sprawdź również: Klendarz rozwoju dziecka

Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

Spis treści

  1. Przyczyny bólu brzucha u dzieci
  2. Diagnostyka bólu brzucha u dzieci
  3. Lokalizacja bólu brzuszka
  4. Jakie leki stosować na ból brzucha u dzieci?
  5. Kiedy z bólem brzucha trzeba się udać do lekarza?
Rotawirusy

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci, które najczęściej nie wiążą się z koniecznością interwencji chirurgicznej zalicza się: dyspepsję( niestrawność), nieżyt żołądkowo - jelitowy, anginę, zaparcia, zakażenie pasożytnicze, refluks żołądkowo – przełykowy, chorobę wrzodową, kolkę niemowlęcą, alergię pokarmową, zakażenie dróg moczowych, kolkę nerkową czy wreszcie infekcję układu oddechowego.

Diagnostyka bólu brzucha u dzieci

Diagnostykę zawsze rozpoczyna się od szczegółowo zebranego wywiadu. Należy zadać wiele pytań, pomocne mogą być: Kiedy pojawiły się objawy? Co nasila, a co łagodzi dolegliwości, czy bóle mają związek z posiłkiem? Które pokarmy powodują dolegliwości, a które nie? Czy dolegliwości mają swój rytm (czy boli o stałych porach, jeśli tak, to o jakich?).

Czy występują biegunki? Czy stolec zawiera śluz lub ślad krwi? Czy w rodzinie występowały choroby przewodu pokarmowego, jeśli tak, to u kogo i jakie? Czy dziecko prawidłowo się rozwija (siatki centylowe wzrostu, masy ciała, osiągnięcia szkolne), czy bierze jakiekolwiek leki na stałe, czy choruje na coś przewlekle, czy było hospitalizowane, zwłaszcza z  powodu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego?

Czy była już wcześniej prowadzona diagnostyka w kierunku bólów brzucha? Jakie badania wykonano i jakie były wyniki? Czy interpretował je lekarz i coś zalecił?

Lokalizacja bólu brzuszka

Lokalizacja i charakter bólu brzucha może nasunąć lekarzowi właściwą diagnozę. W zapaleniu wyrostka robaczkowego ból lokalizuje się najpierw w okolicy pępka, a potem przenosi się do prawego dołu biodrowego.

Jeśli mamy do czynienia z refluksem żołądkowo – przełykowym ból najczęściej lokalizuje się w nadbrzuszu środkowym i ma związek z posiłkiem. W przypadku nieżytu żołądkowo – jelitowego ból lokalizuje się w okolicy żołądka; w przypadku kamicy nerkowej w okolicach nerek i może promieniować do pachwin.

W przypadku kolki jelitowej u niemowląt brzuch jest wzdęty, a dziecko niespokojne. To tylko nieliczne przykłady jak lokalizacja i charakter bólu może podsunąć rozpoznanie, również rodzicom.

Czytaj również: Mamo, boli mnie brzuch: jak dziecko może próbować zwrócić na siebie uwagę rodzica?

Gdzie boli wyrostek? Jak rozpoznać zwykły ból brzucha od bólu wyrostka?

Jakie leki stosować na ból brzucha u dzieci?

Do dostępnych na rynku leków na ból brzucha dostępnych bez recepty, a więc w zasięgu ręki rodziców zalicza się paracetamol, ibuprofen i inne niesterydowe leki przeciwzapalne, leki spazmolityczne – drotaweryna, leki zmniejszające napięcie mięśni gładkich – hioscyna oraz szereg innych preparatów.

Pamiętajmy jednak o właściwym dawkowaniu (które jest dostępne na ulotce) oraz o przeciwwskazaniach do podawania leków. Warto również zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.

Rodzic może rozpocząć leczenie w domu, ale jeśli ból brzucha u dziecka nie ustępuje, a wręcz się nasila i rodzic nie może znaleźć przyczyny tego bólu, wart udać się do lekarza, który pogłębi wywiad, zleci odpowiednie badania diagnostyczne i postawi właściwą diagnozę.

Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, gdyż czasem zwłoka w rozpoznaniu choroby i włączenia odpowiedniego leczenia może odbić się niekorzystnie na zdrowiu dziecka.

Kiedy z bólem brzucha trzeba się udać do lekarza?

Wyróżniamy tak zwane „czerwone flagi”, to znaczy objawy niepokojące, po wystąpieniu których zawsze trzeba udać się do lekarza. Zalicza się do nich:

  • ból brzucha budzący dziecko w nocy,
  • biegunka z domieszką krwi lub śluzu,
  • ból promieniujący do pleców albo kończyn dolnych,
  • dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób przewodu pokarmowego,
  • zmniejszenie masy ciała dziecka lub zahamowanie zwiększania masy ciała,
  • objawy ogólne towarzyszące bólowi brzucha takie jak wysoka gorączka, bóle stawów.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza